• Start
  • Wiadomości
  • Pokazy karmienia, treningi medyczne i spotkania z opiekunami – takie atrakcje codziennie czekają na gości ZOO

Pokazy karmienia, treningi medyczne i spotkania z opiekunami – takie atrakcje codziennie czekają na gości ZOO

Przez 7 dni w tygodniu goście Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego mają szansę być świadkami ciekawych wydarzeń, których bohaterami są tygrysy, lwy, pingwiny, foki, flamingi i orangutany. Na terenie ZOO, codziennie odbywają się pokazy karmienia tych zwierząt, a także treningi medyczne i spotkania z opiekunami, którzy są skarbnicą wiedzy na temat swoich podopiecznych.
05.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Narodziny białego pingwina to ewenement na skalę światową. Gdańskie ZOO jest prawdopodobnie jedynym ogrodem na świecie, który może pochwalić się albinotycznym osobnikiem
Narodziny białego pingwina to ewenement na skalę światową. Gdańskie ZOO jest prawdopodobnie jedynym ogrodem na świecie, który może pochwalić się albinotycznym osobnikiem
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Pingwiny tońce, codziennie karmienie, od listopada nowa godzina – 13.30

Pingwin toniec na wolności żyje u wybrzeży południowej Afryki. Gatunek zagrożony jest wyginięciem. Pingwiny te żyją około 20 lat. W grupie pingwinów mieszkających w gdańskim ZOO nadal są osobniki, które przyjechały do nas w latach 90-tych i stworzyły tu stado. Tońce to gatunki monogamiczne. W marcu tego roku stado pingwinów powiększyło się o wyjątkowego osobnika – jest nim Kokosanka, czyli urocza albinoska, której narodziny stały się ewenementem na skalę światową.

Czytaj także: W gdańskim ZOO przyszedł na świat pingwin albinos

 

Foki szare, codziennie z wyjątkiem środy, karmienie i treningi medyczne, godz. 11.00

Foka szara to największy z trzech gatunków fok występujących na naszym wybrzeżu. Foki są świetnymi pływakami, potrafią spędzić pod wodą nawet 30 minut. Samce mogą osiągnąć 2,5 m długości i 300 kg wagi, samice są mniejsze. Dzieciństwo foki szarej jest bardzo krótkie, matka karmi swoje młode mlekiem zaledwie przez trzy tygodnie. Ponieważ mleko foki zawiera prawie 50 proc. tłuszczu, maluch zdąży w tym czasie przybrać około 30 kilogramów.

Karmienie fok to niebywałe widowisko. Zwierzęta te nie tylko kręcą wodne piruety, ale potrafią też podać opiekunowi płetwę czy turlać się na brzegu. Ciekawym widokiem są też treningi medyczne fok, które choć wyglądają ciekawie, nie służą rozrywce. Treningi medyczne są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają opiekunom sprawdzenie stanu zdrowia ich podopiecznych, czy przeprowadzenie badań, np. pobranie krwi.

 

Tygrysy amurskie – spotkanie z opiekunem w każdą środę, godz. 10.00

Dominik i Magda to para tygrysów, która od lat zamieszkuje Gdański Ogród Zoologiczny. Zwierzęta przebywają ze sobą od dzieciństwa, są bardzo zgodną parą, ale nie doczekali się potomstwa. W każdą środę podczas spotkań, które odbywają się przy wybiegu tygrysów ich opiekunowie informują m.in. o problemach zwierząt, opowiadają jak żyją i dlaczego są na granicy wyginięcia.

- Nie wszyscy wiedzą, że tygrysy to samotniki – wyjaśnia Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Samica z samcem łączy się tylko w okresie rui, ale dzieci wychowuje sama. Śmiertelność u młodych tygrysów wynosi ponad 60 proc. Tylko nieliczne osobniki dożywają wieku dojrzałego. Dodając do tego agresję człowieka - zabijanie dla trofeów, skóry, uszu, zębów - problem tygrysa staje się dramatyczny. Jeszcze 50 lat temu na wolności żyły ich tysiące, teraz niektóre gatunki liczy się w setkach sztuk.

Informacji na temat tygrysów amurskich można zasięgnąć w każdą środę, o godz. 10.00
Informacji na temat tygrysów amurskich można zasięgnąć w każdą środę, o godz. 10.00
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Lwy angolskie, spotkanie z opiekunem w każdy czwartek, godz. 10.00

Lwy angolskie, jak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród gości gdańskiego zoo, to jedne z ulubionych i najchętniej odwiedzanych zwierząt. Gdańska lwia rodzina liczy 10 osobników, ale ten stan będzie musiał ulec zmniejszeniu. W ostatnim lwim miocie, pod koniec 2017 roku, urodziły się cztery młode, w tym tylko jedna samica. Samce, jak zawsze, będą musiały znaleźć nowe domy w innych ogrodach zoologicznych. Powód? Dojrzewające zwierzęta zaczynają rywalizować z ojcem o przywództwo w stadzie.

- Z lwami jest podobna sprawa, jak w przypadku tygrysów - dodaje Michał Targowski. - Niby król zwierząt, a kurczy się jego liczebność w środowisku naturalnym, więc na czwartkowych spotkaniach pracownicy opowiadają m.in. o roli lwa, o jego życiu na wolności, które wcale królewskie nie jest, bo każdy dzień to dla niego walka o przetrwanie. Opowiadamy też, co słychać w naszej grupie, jak dorastają samce. Są już animozje. Musimy karmić każdego z osobna, tylko na wybiegu zgodność jest jeszcze możliwa.

 

Flamingi, karmienie w każdą sobotę, godz. 12.00 (w przypadku spadku temperatury do około 2ºC pokazy karmień flamingów zostaną odwołane)

Rodzina flamingów zamieszkująca gdańskie ZOO składa się z 34 osobników. Tylko jeden to flaming chilijski, reszta to flamingi różowe.

- Ciekawostką jest, że flamingi żyją także w Europie - mówi Michał Krause, pracownik Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Wielu odwiedzających nas gości tego nie wie. Czasem można też zobaczyć flaminga różowego w Polsce, choć w większości są to uciekinierzy z ogrodów zoologicznych. Ale zdarza się też, że dzikie ptaki, po prostu do nas przylatują. Ostatnia taka, udokumentowana wizyta, miała miejsce w 2006 roku w dolinie rzeki Nidy.

Jak długi jest flaming, ile waży, jak się odżywia - tego też dowiemy się podczas sobotnich spotkań z flamingami. Sposób żerowania flamingów jest bardzo specyficzny. Jeśli ktoś ma ochotę przyjrzeć się temu procesowi z bliska, a w domu kurzy się lornetka, warto ją ze sobą zabrać. Choć nie jest konieczna, może się przydać.

 

Orangutany lubią podpatrywać swoich opiekunów i szybko się od nich uczą. Reja umie np. zmywać podłogę czy prać ubrania, które dostaje do zabawy
Orangutany lubią podpatrywać swoich opiekunów i szybko się od nich uczą. Reja umie np. zmywać podłogę czy prać ubrania, które dostaje do zabawy
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Orangutany, karmienie i spotkanie z opiekunem, niedziela, godz. 12.00

Warto wiedzieć, że Gdański Ogród Zoologiczny jest jedynym ZOO w Polsce, w którym mieszkają orangutany. Są nimi Raja, która ma artystyczną duszę, bo lubi malować i Albert, który woli słuchać czytanych przez opiekunów książek. Tworzą zgodną parę. Ich przysmaki to m.in. banany, orzechy czy suszone morele.  

W środowisku naturalnym 60 proc. diety tych zwierząt stanowią owoce, ponadto żywią się korą, liśćmi, kwiatami, czasami też bezkręgowcami. Orangutany to kolejny gatunek zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ich przyrost naturalny jest bardzo mały, ponieważ samice wydają na świat potomstwo raz na osiem lat. Orangutan jest największym i najcięższym ssakiem prowadzącym nadrzewny tryb życia. Samiec może osiągnąć wagę 90 kg.

 

TV

To przedszkole jest wzorem