• Start
  • Wiadomości
  • Od soboty spokojna pogoda. Zobacz PODSUMOWANIE dwudniowej wichury na Pomorzu

Od soboty spokojna pogoda. Zobacz PODSUMOWANIE dwudniowej wichury na Pomorzu

Weekend 23-24 października zgodnie z prognozami przyniósł na Pomorze ładną jesienną pogodę. To miła odmiana po tym, co działo się wcześniej, przez kilkadziesiąt godzin. Poniżej przedstawiamy podsumowanie dwudniowej wichury w Gdańsku i na Pomorzu, która trwała od czwartkowego popołudnia.
23.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Służby ostrzegają przed upadającymi drzewami. Jedna z interwencji strażackich w nocy z czwartku na sobotę
Wiatr był tak silny, że groził powaleniem drzew. Miasto wydało zakaz wstępu do parków i na cmentarze. Jedna z interwencji strażackich w nocy z czwartku na sobotę
źródło: OSP Gdańsk Sobieszewo

 

SOBOTA, 23 PAŹDZIERNIKA - PODSUMOWANIE

Wichury towarzyszyły nam niemal w całym regionie od godzin popołudniowych w czwartek do sobotniego przedpołudnia (21-23 października). Strażacy musieli interweniować prawie 550 razy. Zgłoszenia dotyczyły najczęściej powalonych drzew, zerwanych linii energetycznych lub uszkodzonych budynków. 

W samym Gdańsku strażacy interweniowali ponad 50 razy, co stanowi prawie 10 procent interwencji na całym Pomorzu. Wiatr powalił co najmniej dwa drzewa - nieopodal węzła drogowego Karczemki i przy drodze osiedlowej w pobliżu Alfa Centrum. Trzeba też było zabezpieczyć odrywający się na wietrze fragment elewacji “wieżowca Proremu” na ul. Heweliusza. Miasto ogłosiło zakaz wstępu do parków i na cmentarze. Najmocniej na terenie Gdańska wiało w Świbnie: w porywach do 94 km/h

Największe problemy wiatr sprawił poza Trójmiastem. Zablokowana była linia kolejowa Lębork - Słupsk. Z powodu uszkodzenia linii energetycznych lokalnie dochodziło do przerw w dostawach prądu.

Największy poryw wiatru zanotowała stacja Rozewie w piątek nad ranem - było to 105 km/h.

Szczęśliwie na Pomorzu nie było ofiar śmiertelnych. Wichury niosły zagrożenie niemal w całym kraju - na Dolnym Śląsku zginęły 4 osoby.

 

Mapę opracowano na podstawie danych z komend powiatowych i miejskich PSP, przekazanych przez Jakuba Skrzypka z portalu Pomorskie998
Mapę opracowano na podstawie danych z komend powiatowych i miejskich PSP, przekazanych przez Jakuba Skrzypka z portalu Pomorskie998
Pomorski Alarm Pogodowy/Bartek Zastawny

 

PIĄTEK, 22 PAŹDZIERNIKA - PODSUMOWANIE

Aż 45 razy interweniowali minionej noc (21/22 października) strażacy z Komendy Miejskiej w Gdańsku. Wspierali ich druhowie z OSP. Interwencje dotyczyły likwidacji skutków wichury - głównie wiatrołomy, uszkodzone opierzenia budynków. Na szczęście do tej pory - jak informują strażacy w naszym mieście nie było osób poszkodowanych. Do czasu ustąpienia silnych wiatrów służby apelują  o niewychodzenie z domów. Niebezpieczne jest też spacerowanie w pobliżu drzew, w parkach i parkowanie pod drzewami.

 

Połamane drzewa i spadające gałęzie często upadają na linie energetyczne. Jedna z nocnych interwencji OSP Gdańsk Świbno
Połamane drzewa i spadające gałęzie często upadają na linie energetyczne. Jedna z nocnych interwencji OSP Gdańsk Świbno
źródło: OSP Gdańsk Świbno



 

W czwartek przez region przeszły burze, co było skutkiem zderzenia ciepłych mas powietrza z napływającym chłodem. Było niebezpiecznie: wiatr wywracał pojemniki na śmieci, łamał gałęzie, zrywał linie energetyczne. Na "wieżowcu Proremu" przy Heweliusza interweniowała straż pożarna z powodu odrywającego się na wietrze elementu elewacji.

 

ZOBACZ

Aktualizacja godz. 13:00

W ciągu doby w powiecie kościerskim strażacy interweniowali przy 39 miejscowych zagrożeniach związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Jak podaje Pomorski Alarm Pogodowy, podział zdarzeń w powiecie wyglądał następująco: Dziemiany 5, Karsin 5, Miasto Kościerzyna 2, Gmina Kościerzyna 6, Liniewo 14, Lipusz 0, Nowa Karczma 5, Stara Kiszewa 2. Podczas zdarzeń żadna osoba nie została poszkodowana.

 

Aktualizacja godz. 6:50

Pomorski Alarm Pogodowy podał opis sytuacji meteorologicznej i ostrzeżenia meteorologiczne na piątek. Porywy wiatru południowo-zachodniego, który w godzinach popołudniowych będzie przechodził w zachodni mogą dziś sięgać średnio 65-80 km/h na śródlądziu i 80-95 km/h na Wybrzeżu Słowińskim. Przewidywany jest deszcz - szczególnie w północnej części Pomorza. Po południu wiatr i opady deszczu mają się nasilić - co lokalnie może przynieść szkody. Może nawet zagrzmieć, co jest nietypowe dla tej pory roku.

Cały wpis Pomorskiego Alarmu Pogodowego w piątek rano: "Centrum niżu, które wczoraj przemieszczało się nad Bałtykiem, znajduje się obecnie nad Finlandią, natomiast w ciągu dnia będzie wędrować w kierunku Rosji. Jednocześnie ciśnienie w centrum będzie szybko wzrastać, a niż rozpocznie proces wypełniania się i stopniowego zaniku. Polska nadal pozostanie w zasięgu rozległego pola obniżonego ciśnienia, natomiast po południu dojdzie do nasunięcia się zatoki wraz z linią zbieżności, na której może dojść do rozwoju bardziej zorganizowanych zjawisk.

Porywy wiatru południowo-zachodniego, który w godzinach popołudniowych będzie przechodził w zachodni, mogą dziś sięgać średnio 65-80 km/h na śródlądziu i 80-95 km/h na Wybrzeżu Słowińskim. Punktowo mogą być potęgowane przez konwekcję, czyli liczne chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus, które w pierwszej części dnia wyraźnie zaznaczą się przede wszystkim na północy regionu.

Tymczasem w godzinach popołudniowych znad Bałtyku w głąb województwa, wkroczy linia zbieżności, na której może dojść do rozwoju bardziej zorganizowanej, liniowej formacji opadowej (konwekcyjnej). Taka formacja będzie mogła przynieść miejscowe wyładowania atmosferyczne oraz punktowo silne porywy wiatru, być może z lokalnymi szkodami, choć wędrując dalej w głąb lądu, powinna nieco słabnąć. Czy się rozwinie? To oczywiście wyjawią dopiero obrazy radarowe, czyli obserwacje bieżące".

 

PogodawiatrPiątek
Pomorski Alarm Pogodowy

 

CZWARTEK, 21 PAŹDZIERNIKA 

Aktualizacja godz. 23:30

Według Pomorskie998 do godz. 23:00 liczba interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru wzrosła do 550. Mniej więcej o tej porze podmuchy wiatru nieco osłabły, dzięki czemu nowych zgłoszeń nie przybywało - strażacy i pracownicy innych służb mogli udać się na odpoczynek.

Zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew, konarów i gałęzi na drodze. Były też przypadki zerwanych dachów i uszkodzonych linii energetycznych, nikt nie został poszkodowany. Zdecydowana większość wezwań dotyczyła obszarów gmin wiejskich - m.in. Sobowidz, Wysin i Mierzeszyn.

 

Aktualizacja godz. 20:00

Jak podaje Pomorski Alarm Pogodowy, w czwartek urządzenia pomiarowe IMGW najsilniejsze podmuchy wiatru na Pomorzu odnotowały w następujących lokalizacjach:

  • Rozewie - 103 km/h
  • Chojnice - 99 km/h
  • Gdańsk Świbno - 94 km/h
  • Kmiecin - 92 km/h
  • Gdynia - 89 km/h
  • Łeba - 87 km/h
  • Ustka - 86 km/h
  • Gdańsk Port Północny - 86 km/h
  • Gdańsk Rębiechowo - 84 km/h
  • Hel - 82 km/h
  • Miastko - 81 km/h

 

MapkaWiatr
Pomorski Alarm Pogodowy

 

Aktualizacja godz. 18:00

Jak podaje Pomorskie998, do godz. 17:00 strażacy odnotowali ok. 340 zdarzeń atmosferycznych, liczba interwencji cały czas rośnie! Działania dotyczą głównie usuwania powalonych drzew i konarów z dróg. Silne porywy wiatru uszkadzają również linie energetyczne i zrywają dachy. Wielu odbiorców pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej.

 

Gdańskie Forum Zmian Klimatu wkracza w drugi etap - eksperci poszukają rozwiązań

 

W czwartek, 21 października, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenie o silnym wietrze, możliwych utrudnieniach komunikacyjnych i przerwach w dostawach prądu. Synoptycy przestrzegają przed burzami, a oprócz opadów deszczu spodziewać się można nawet gradu. IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie o sztormie.

 

Aktualizacja godz. 14:00

Jak podaje Pomorski Alarm Pogodowy, po Wybrzeżu sunie bardzo aktywna burza. To wynik tego, że na froncie chłodnym doszło do rozwoju liniowej formacji.

- Wszystko zmierza na wschód/północny-wschód. Wiatr wciąż się nasila, a wraz z nadejściem frontu możliwe będą punktowo silne i bardzo silne podmuchy konwekcyjne. Aktualnie linia opadów znajduje się na wysokości Koszalina, lecz zmierza w naszym kierunku. Nie wiadomo jak aktywna będzie nad województwem pomorskim, jednak dla pewności warto jeszcze usunąć auto spod drzewa - przestrzegają synoptycy.

 

Serwis Meteo Pomorze w prognozie przygotowanej w czwartek, 21 października, przewiduje silny wiatr, który będzie nam towarzyszył aż do niedzieli. Możliwe są opady deszczu, a nawet gradu. W niedługim czasie spodziewane jest także znaczne ochłodzenie.

- Końcówka tygodnia przyniesie wietrzną (w czwartek w porywach do 90-110 km/h), pochmurną i deszczową aurę okraszoną niekorzystnym biometem. Gdzieniegdzie może nawet zagrzmieć czy sypnąć drobnym gradem - ostrzega Meteo Pomorze. - Wraz z nastaniem weekendu pogoda zacznie się stopniowo uspokajać - niedziela już bez silnego wiatru i opadów. W zamian za to pojawią się zimne noce z możliwymi przymrozkami.

IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla powiatu gdańskiego, w którym prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w pasie nadmorskim od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 110 km/h, z południowego zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku, od godziny 12:00, do piątku, do godziny 9:00.

Dla strefy brzegowej w obszarze Bałtyku Południowo-Wschodniego IMGW wydało natomiast ostrzeżenie przed silnym sztormem - prognozowany jest wiatr południowo-zachodni 7 do 8, okresami w porywach 9, wzrastający na 8 do 9, w porywach 10, przejściowo porywy do 11 w skali B. Stan morza 5 do 6, później 6 do 7. Miejscami zapowiadany jest przelotny deszcz, możliwa jest też burza.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie