Poeta na eksport. Tadeusz Dąbrowski stypendystą w Zurychu

Poeta, eseista i krytyk literacki, z nominacjami do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Teraz do osiągnięć Tadeusza Dąbrowskiego należy dopisać kolejne: zaproszenie do Szwajcarii na półroczne stypendium twórcze.
09.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tadeusza Dąbrowskiego można było spotkać na Żabiance podczas Literackich Spacerów po Gdańsku. Był przewodnikiem.

Tadeusz Dąbrowski urodził się w 1979 roku w Elblągu, ale od wielu lat związany jest z Gdańskiem. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, a od 2010 roku - czyli od pierwszej edycji - pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności. Jest także redaktorem sopockiego dwumiesięcznika literackiego „Topos”.

Jako poeta zadebiutował w 1999 roku tomem „Wypieki”. W swoim dorobku ma jeszcze pięć tomów wierszy, m.in. „Te Deum” i „Pomiędzy”. Jego twórczość przyniosła mu wiele prestiżowych nagród. Małe Berło Fundacji Kultury Polskiej odebrał w 2006 roku z rąk samego Tadeusza Różewicza. Krytycy docenili również wydany trzy lata później tomik zatytułowany „Czarny kwadrat”, za który otrzymał Nagrodę Kościelskich, przyznawaną przez jedną z najstarszych instytucji kulturalnych w Polsce. Jest również laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2002 rok) oraz Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” (2007 rok).

Dąbrowski jest jedenastym autorem, któremu przyznano półroczne stypendium twórcze „Writer in Residence”, obejmujące mieszkanie w Zurychu i wynagrodzenie. Co ważne, poetę do programu wytypowało jury, nie ma możliwości składania aplikacji. Stypendium ufundowały Literaturhaus Zürich (Dom Literatury w Zurychu) oraz Fundacja PWG przy wsparciu finansowym miasta i kantonu Zurych. Program rozpoczyna się na początku stycznia 2016 r. Poeta zastąpi chińską pisarkę i scenarzystkę Xiaolu Guo.

O wyróżnieniu Polaka napisały m.in. szwajcarski dziennik „Aargauer Zeitung” i portal www.swissinfo.ch.


TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim