• Start
  • Wiadomości
  • V Gdański Dzień bez Długów. Porady prawne i wsparcie psychologiczne dla gdańszczan

Podsumowanie V Gdańskiego Dnia bez Długów. Porady prawne i wsparcie psychologiczne dla zadłużonych gdańszczan

Ponad 450 osób, które w poniedziałek 18 listopada 2019 roku wsiadły do zabytkowego tramwaju na trasie Strzyża PKM - Siedlce, otrzymało ulotki, wizytówki i porady specjalistów w ramach V Gdańskiego Dnia bez Długów. Prawnicy, pracownicy socjalni, policjanci i psycholodzy pod hasłem „Weź bilet i skasuj długi” prowadzili w tramwaju kolejną akcję poradniczo-edukacyjną.
19.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Dzienbezdlug33
Doradcy podpowiadali pasażerom, jak wyjść z pętli kredytowej, rozłożyć spłatę czy prawidłowo zaplanować domowy budżet. Wskazywali też, gdzie i na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny, które nie radzą sobie z wydatkami
Fot. Anna Rezulak/KFP

 

Tematem przewodnim tegorocznego Gdańskiego Dnia bez Długów były kryzysy psychiczne związane z zadłużeniem, którego spłata lub jej brak często prowadzi do poważnych, życiowych dramatów. W tramwaju porad i informacji pasażerom udzielali m.in. specjaliści z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji, Pomorskiej Izby Adwokackiej i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. 

 

Zadłużenie, depresja, wsparcie psychologiczne

Doradcy podpowiadali, jak wyjść z pętli kredytowej, rozłożyć spłatę czy prawidłowo zaplanować domowy budżet, wskazywali też, gdzie i na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny, które nie radzą sobie z wydatkami, mające długi wynikające np. ze zmiany sytuacji życiowej, uzależnień czy zaciągniętych zobowiązań.

- Kiedy mówimy o problemach zadłużenia, zwykle skupiamy się na pomocy prawnej: poradach jak poradzić sobie z komornikiem, czy w sądzie co oczywiście jest konieczne i potrzebne - mówi Sylwia Ressel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Ale bardzo istotną sprawą jest pomoc i wsparcie psychologiczne. Bo w sytuacji zadłużenia, pętli kredytowej, człowiek czuje się osaczony, często popada w depresję, doświadcza stanów lękowych, a w takim stanie trudno poradzić sobie z problemem czy tym bardziej go rozwiązać. Dlatego w tym roku pracownicy MOPR informowali pasażerów o pomocy psychologicznej i o tym, gdzie jej w Gdańsku szukać. 

Informacje o narastających zadłużeniach Polaków systematycznie pojawiają się w mediach, z danych wynika że to problem, z którym borykają się i młodsi i starsi, często dotyczy to bardzo dużych kwot, których dłużnicy nie są w stanie spłacać. Dlatego Miasto Gdańsk w 2019 roku już po raz piąty wraz z partnerami wdrażanego w mieście Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych zorganizowało Gdański Dzień bez Długów.

- To jedyny taki program w Polsce wynikający ze świadomości władz miasta, że zadłużenie to problem społeczny, nie osobisty - podkreśla Piotr Puchalski, prawnik i dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku. - Przez te kilka godzin w tramwaju mieliśmy mobilny punkt doradczo-konsultacyjny i akcję promocyjną na temat zadłużenia, czyli ciągle wstydliwego i stygmatyzującego problemu, dotyczącego wielu Polaków. Nasze działania w przestrzeni publicznej mają tę stygmatyzację odczarować i pomóc mieszkańcom. A że ciężko zdefiniować osobę zadłużoną, bo dotyczy to i młodych, i starych, i bezrobotnych, i pracujących, cieżko też zamknąć w jakieś ramy przyczyny zadłużania się, bo są tak różnorodne, zaprosiliśmy do tramwaju specjalistów naprawdę wielu dziedzin, od prawników po policjantów.

Choć wielu pasażerów tramwaju zapewniało, że problem ich nie dotyczy, po każdym takim dniu w Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku urywają się telefony. 

Dzienbezdlu2

W tramwaju porad i informacji pasażerom udzielali m.in. specjaliści z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji, Pomorskiej Izby Adwokackiej i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. 

Fot. Anna Rezulak/KFP

 

Miasto wspiera zadłużonych mieszkańców   

W gdańskiej akcji wziął też udział Krzysztof Olkowicz, koordynator do spraw ochrony zdrowia psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Szacuje się, że około 25 procent polskich obywateli wymaga opieki w związku z ochroną zdrowia psychicznego - mówi Krzysztof Olkowicz. - Znaczna część wiąże się z problemami natury ekonomicznej i dotyczy osób zadłużonych. Bardzo wysoko oceniam aktywność Miasta Gdańska w niesieniu pomocy obywatelom z problemami psychicznymi. Sam jestem gdańszczaninem i widzę to również z perspektywy mieszkańca.  Niedawno spotkałem na ulicy sąsiadkę, która pracuje w jednej z miejskich instytucji. Szła uśmiechnięta, niosła różę. "Z jakiej okazji?" - zapytałem. Odpowiedziała: "Jakiś czas temu przyszedł do mnie pan w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Powiedziałam mu, co może zrobić, żeby wyjść z długów, do kogo ma się zwrócić o pomoc. Dzisiaj przyszedł do mnie z różą, żeby podziękować. Powiedział, że nie widział już dla siebie nadziei, zamierzał popełnić samobójstwo. Rozmowa ze mną zmieniła jego sytuację, dała nadzieję". Nie zawsze potrzebna jest rozmowa z psychiatrą czy psychologiem, czasem pomoże zorientowany urzędnik. Mam nadzieję, że system pomocy osobom w sytuacji kryzysowej będzie się w Gdańsku rozwijał. W planach jest utworzenie w ramach kontraktu z NFZ pierwszego Centrum Zdrowia Psychicznego, które będzie współpracować z miejskim systemem opieki. 

 

dzienbezdlugow1
Takie bilety - wizytówki otrzymywali pasażerowie zabytkowego tramwaju, który na czas V edycji Gdańskiego Dnia bez Długów stał się punktem mobilno-konsultacyjnym 
Fot. Anna Rezulak/KFP

 

Jak podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem.

- Bezpieczeństwo mieszkańców, także to ekonomiczne, jest dla nas niezwykle ważne. Każda rodzina, która wpadnie w finansowe tarapaty musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama - podkreśla Piotr Kowalczuk. - Może liczyć na fachową, kompleksową pomoc między innymi instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.

 

Osoby, które potrzebują porady dotyczącej zadłużenia znajdą pomoc w Centrum Bezpieczeństwa i Wsparcia Osób Zadłużonych przy ul. Aleja Grunwaldzka 8 w Gdańsku, tel. 728 590 288.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej