PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Przyjaciół poznaje się w biedzie" - podkarpackie gminy, którym pomógł Gdańsk odbudowują się po powodzi 

"Przyjaciół poznaje się w biedzie" - podkarpackie gminy, którym pomógł Gdańsk odbudowują się po powodzi 
- Przyjaciół poznaje się w biedzie - mówi wójt Jawornika Polskiego. Chmielnik i Jawornik to dwie podkarpackie gminy, które bardzo ucierpiały podczas powodzi w 2021 roku. Gdańsk wraz z Sopotem i Gdynią wsparły je w walce ze skutkami żywiołu. Rok po tym wydarzeniu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska odwiedziła zaprzyjaźnione gminy, które wracają już do normalności. 
Młoda kobieta i mężczyzna w średnim wieku stoją na moście
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska ze Stanisławem Petynią, wójtem gminy Jawornik Polski na odbudowanym po powodzi moście
Mat. prasowe UMG

 

 

 

Chmielnik i Jawornik Polski podnoszą się po ubiegłorocznej tragedii. Cieszę się, że Miasto Gdańsk ale także Sopot, Gdynia oraz inne samorządy polskie dołożyły swoją cegiełkę do walki ze skutkami powodzi. Rok temu wsparliśmy obie gminy kwotą 500 tys. zł. 

W Gdańsku wierzymy, że istotą samorządu jest to, że widzimy siebie w potrzebie. I tak też działamy, solidarnie i po partnersku. Siła tkwi w liderach lokalnych społeczności - szacunek dla wójta Krzysztofa Grada z Chmielnika i Stanisława Petyni z Jawornika Polskiego

 

- taki wpis znalazł się na FB prezydent Gdańska po wizycie w gminach Jawornik Polski i Chmielnik. 

Przypomnijmy, rok temu pod koniec czerwca 2020 roku, nawalny deszcz spowodował powódź błyskawiczną, która objęła swym zasięgiem około 180 ha i zniszczyła w znacznej mierze 65 budynków mieszkalnych i kilkanaście gospodarczych. Budynki wymagały gruntownych remontów, osuszania, wymiany instalacji i wyposażenia. Wiele osób straciło znaczny dorobek swojego życia. Zalane studnie spowodowały konieczność dostarczania mieszkańcom wody.

Z powodu powodzi powstały też ogromne straty w infrastrukturze komunalnej. Woda uszkodziła siedem mostów. Mieszkańcy mieli kłopoty z dojazdem do swoich posesji, ponieważ niektóre odcinki dróg zostały zerwane, na innych zostały uszkodzone nawierzchnie i podbudowy. 

Podkarpackim gminom pomógł Gdańsk, Gdynia i Sopot, które przekazały w sumie 700 tys. zł. Gdynia wyasygnowała 150 tys., Sopot 50 tys., a Gdańsk wspomógł obie gminy - Chmielnik i Jawornik Polski kwotą 500 tys. zł. (300 tys. zł trafiło do gminy Chmielnik, 200 tys. zł do gminy Jawornik). 

- To było dla nas bardzo istotne wsparcie - powiedział nam Stanisław Petynia, wójt gminy Jawornik Polski. - Jesteśmy małym samorządem, wtedy z bardzo dużymi startami. Potrzebne były naprawdę potężne pieniądze, sami nie dalibyśmy rady. Bez pomocy Gdańska i innych samorządów byłoby ciężko. Przez pierwsze dni powodzi widząc straty nie wiedziałem, jak doprowadzić sytuację do normalności, a dziś właśnie tak żyjemy. Cieszę się, że drugi raz odwiedziła nas pani prezydent Gdańska i że nasza współpraca trwa nadal. Jesteśmy wdzięczni, przyjaciół poznaje się w biedzie. 

 

 

Odwiedziny samorządowców z Trójmiasta w zniszczonych powodzią podkarpackich gminach w 2020 roku
Odwiedziny samorządowców z Trójmiasta w zniszczonych powodzią podkarpackich gminach w 2020 roku
Fot. Mat. prasowe UMG

 

 

Wsparcie poszkodowanych gmin nie było tylko finansowe - Miasto Gdańsk zaprosiło w ubiegłym roku młodzież z tych terenów do siebie na półkolonie. Pod koniec lipca 2020 grupa dzieci z gminy Chmielnik przyjechała na kolonie do Gdańska. 

W tym roku dzieci z Podkarpacia ponownie przyjadą nad morze w ramach wakacji - przez dwa tygodnie sierpnia Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego będzie gościł dwie 50-osobowe grupy dzieci i młodzieży z Jawornika Polskiego. Także w sierpniu kolonie w Jaworniku Polskim spędzać będą dwie 50-osobowe grupy młodych gdańszczan. 

 

 

Dzieci, które przyjadą do GZSiSS, będą miały okazję zapoznać się m.in. z historią Gdańska podczas zwiedzania Westerplatte, Wartowni oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Obowiązkowym punktem wycieczki będzie również Główne Miasto oraz spacer ulicami Gdańska m.in.: Długą, Mariacką, Długim Pobrzeżem. Nie zabraknie również wizyty na molo w Brzeźnie i spaceru po parku Reagana, rejsu statkiem, zabaw na plaży i integracji przy ognisku.

W ramach Akcji Lato dzieci z Gdańska pojadą natomiast do Gminy Miasta Jawornik, która przygotowała dla gdańszczan równie bogaty program. Obejmuje on m.in.: spływ Dunajcem, wizytę w Skansenie Sanok oraz w Gospodarstwie Edukacyjnym „Dylągówka”. Dzieci będą miały również okazję zwiedzić Zamek w Łańcucie i Krasiczynie oraz Arboretum w Bolestraszycach.

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl