PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Podejmij wyzwanie! Wystartuj w biegu i świętuj na południu Gdańska!

Podejmij wyzwanie! Wystartuj w biegu i świętuj na południu Gdańska!
Sport, integracja, kultura, ekologia i dobra zabawa - to w dużym skrócie tematy przewodnie Święta Południa Gdańska. Eko Festyn już po raz drugi odbędzie się w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. W sobotę, 17 września, organizatorzy przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji, wśród nich Bieg Czyste Miasto Gdańsk - dla dzieci na krótkich dystansach, dla dorosłych na 10 km.

Eko Festyn w 2015 roku cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców...
Eko Festyn w 2015 roku cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców...
MP

- Dzięki systematycznym działaniom na rzecz mieszkańców, możemy dzisiaj wyliczać imprezy, które wpisały się w naszą dzielnicę - mówi Piotr Lachowski, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Gdańsk Ujeścisko-Łostowice. - Ale początki, sześć lat temu, były trudne.


Aktywna dzielnica z ekologią w tle

Dzisiaj to już przeszłość, bo mieszkańcy sami dopytują się o kolejne edycje wydarzeń, jak zawody wędkarskie, czy sprzątanie dzielnicy. Tę ostatnią Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice inicjowała, jako jedna z pierwszych. Dlaczego właśnie ekologia?

Kliknij, aby powiększyć

- Naszym bliskim sąsiadem jest Zakład Utylizacyjny. Stąd pomysł, żeby połączyć siły i zrobić coś dla środowiska. I tak jest w istocie. Oprócz rodzinnego Biegu Czyste Miasto Gdańsk, przygotowaliśmy wspólnie wiele atrakcji dla wszystkich, którzy odwiedzą Eko Festyn, zlokalizowany koło szkoły Podstawowej nr 12, przy ulicy Człuchowskiej, tuż obok zbiornika retencyjnego - zachęca Lachowski.

A że nie będzie nudy to pewne. Trampoliny, zjeżdżalnie, eko chrupki, warsztaty, widowisko Teatru Wielkiego w Poznaniu pt. „Zaczarowany Świat Filmu”, gdzie będzie można wysłuchać muzyki filmowej. Oprócz tego w programie pokazy akrobatyczne, ognia i tańca, malowanie na szkle, budowanie latawców. Dla chętnych przygotowano zawody na orientację „Południe Gdańska orientuje się rodzinnie”.

- Wystarczy zebrać 1-5 osobowy zespół. Wygrywa każdy, kto ukończy trasę i przekroczy linię mety. Do wyboru jest długa i krótka trasa - wylicza przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy.


Biega mały, biega duży

Dla tych, którzy lubią sportowe wyzwania organizatorzy sobotnich atrakcji, czyli Zakład Utylizacyjny i Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice przygotowali już po raz kolejny dla dzieci i dorosłych Bieg Czyste Miasto Gdańsk.

Kliknij, aby powiększyć

- To impreza rodzinna skierowana do wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu i dbania o nasze środowisko. Oprócz walorów czysto sportowych chcemy propagować ideę Czystego Miasta Gdańska z naciskiem na dbałość o publiczne tereny rekreacyjne i sportowe - wyjaśnia Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy ZUT w Gdańsku. - Mamy biegi dziecięce, które startują już od godziny 11 i bieg główny na 10 km. Ten rozpoczyna się o 13.30. Mapy z zaznaczonymi trasami i rozpiska wiekowa oraz godziny startu poszczególnych grup znajdują się na stronie biegczystemiastogdansk.pl.

- Liczymy, że przy dobrej pogodzie w tym roku „złamiemy” magiczną liczbę pięciuset zawodników. Lista startowa z dnia na dzień się zapełnia - dodaje Lachowski.Dzieci, w zależności od wieku, będą rywalizować na różnych dystansach: 150, 300, 450 i 600 metrów odpowiednio w kategoriach wiekowych 3-6 lat, 7-9, 10-12 i 13-15 lat. Zawodnicy najmłodszej grupy muszą biec w towarzystwie osoby dorosłej. To jedyny warunek.


Podejmij wyzwanie i odbierz nagrodę

Na dorosłych czeka 10-cio kilometrowy odcinek, który organizatorzy poprowadzili wśród stawów w dzielnicy. W pakiecie startowym uczestnicy znajdą koszulkę techniczną, kubek i ekologiczne batony sportowe. Uczestnicy z najlepszymi wynikami zostaną sklasyfikowani w następujących kategoriach: klasyfikacja generalna mężczyzn, klasyfikacja generalna kobiet oraz w siedmiu kategoriach wiekowych mężczyzn i kobiet.

Zapisy do biegu dla dorosłych trwają do 15 września, dzieci można zapisywać także w dniu startu. 

Każdy uczestnik biegów otrzyma pamiątkowy medal, a dla zwycięzców w kategoriach wiekowych przewidziano nagrody i puchary. Wśród wszystkich uczestników rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody.
 

... podobnie, jak bieg Czyste Miasto Gdańsk
... podobnie, jak bieg Czyste Miasto Gdańsk
MP

Ekologia i chillout

Impreza wpisuje się w program Aktywne sąsiedztwo i dążenie do zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców Gdańska i okolic, również przez aktywność sportową.

- Dlatego biegowi będą towarzyszyć liczne aktywności, pokazujące, jak należy postępować z odpadami, dlaczego tak ważna jest selektywna zbiórka i recykling,  jak można wykorzystać coś , co wydaje nam się już nieprzydatne - dodaje rzecznik prasowy ZUT. - Starszych zapraszamy do stoisk informacyjnych zakładu, gdzie można będzie porozmawiać o wszystkich aspektach naszego funkcjonowania, czy planowanych inwestycjach (spalarnia, kompostownia - red.) a odpocząć będzie można w specjalnej strefie chillout.
 

Zapisy do Biegu Czyste Miasto Gdańsk

Harmonogram odbioru odpadów i inne informacje na temat segregacji śmieci


Czytaj także:

Weź sprawy w swoje ręce. Zgłoś problem i miejsce, którego dotyczy. Gdańska Mapa Porządku