• Start
  • Wiadomości
  • 1% z podatku. Na wsparcie czekają 172 organizacje pożytku publicznego

1% z podatku. Na wsparcie czekają 172 organizacje pożytku publicznego

W Gdańsku zarejestrowanych jest 172 organizacji pożytku publicznego, które działają na rzecz mieszkańców. - Warto wesprzeć lokalną organizację, bo to my, nasze dzieci, znajomi korzystamy z ich pracy - mówi Michał Pielechowski inspektor Referatu Współpracy w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - A przekazane pieniądze zostają w mieście i “wracają” do gdańszczan.
02.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jedno z wyjść uspołeczniających podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Potrzebujących Światło i Cienie w Gdańsku

Aktualna lista organizacji pożytku publicznego działających w Gdańsku znajduje się na stronie miasta. To organizacje zarejestrowane w Gdańsku, które spełniają wymogi organizacji pożytku publicznego czyli m.in. działają nie mniej niż dwa lata i każdego roku podwójnie się sprawozdają: przygotowują sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności dla Ministra Pracy i Polityki Społecznej i sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego.

Na liście znajdziemy organizacje znane, dobrze kojarzone w gdańskiej przestrzeni publicznej i takie, z których nazwą spotkamy się pierwszy raz. Wszystkie działają na rzecz  gdańszczan.

172 organizacji z których jest publiczny pożytek      

- Listę organizacji dostajemy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, jest ona aktualna i sprawdzona - tłumaczy Michał Pielechowski. - Żeby znaleźć się na tej liście, organizacja musi przedstawić sprawozdania, które są weryfikowane, nie ma więc obaw, że przekażemy swój 1 procent na organizację, która nie istnieje albo istnieje tylko “na papierze”. To są poważne wymogi, może też dlatego z roku na rok jest coraz mniej tych organizacji, jeszcze niedawno było ich w Gdańsku dwieście.

- Z wieloma organizacjami miasto współpracuje od lat dofinansowując różne zlecone im projekty - dodaje Izabela Ryba z Wydział Rozwoju Społecznego gdańskiego UM.  

Od lat przekazywanie 1 proc. gdańskim organizacjom pożytku publicznego promuje Paweł Adamowicz prezydent Gdańska.

- W naszym mieście zarejestrowane są organizacje działające m.in. na rzecz ochrony zdrowia, pomocy społecznej, kultury, sportu czy ekologii - mówi prezydent Adamowicz. - Pomagają, wspierają i organizują w Gdańsku ciekawe zajęcia. Przekazanie 1 procenta gdańskim organizacjom to inwestycja w nas samych i naszych najbliższych. Wspierajmy je.


Nie ma czasu na promocję  

Stowarzyszenie Integracji Społecznej Klub Abstynenta "Przyszłość" działa w Gdańsku od kilkunastu lat, jako organizacja pożytku publicznego od kilku. “Przyszłość” wspiera osoby po terapii odwykowej, które w abstynencji trwają od trzech miesięcy do 30 lat, zajmuje się działaniami postterapeutycznymi, umacnianiem i wspieraniem życia w trzeźwości osób uzależnionych. To warsztaty, wyjazdy integracyjne, grupy rozwojowe. Stowarzyszenie pełni też funkcje diagnostyczno-konsultacyjne, prowadzi psychoterapię. Terapeuci pracują też z osobami współuzależnionymi, osobami doświadczających przemocy w rodzinie, niekoniecznie związanej z nadużywaniem alkoholu. “Przyszłość” to też miejsce, w którym można po prostu spędzić czas, pobyć, porozmawiać, zrobić coś wspólnie razem.       

- Wykonujemy tak ciężką pracę, że nie wystarcza nam czasu na promocję - mówi Barbara Kmieć prezes Stowarzyszenia Integracji Społecznej Klub Abstynenta "Przyszłość". - Nie jesteśmy zresztą mile widziani, raczej stygmatyzowani, z łatką "to są osoby uzależnione". Robimy rzecz może niezbyt widowiskową, ale bardzo istotną, która w bezpośredni sposób przekłada się na lepsze życie mieszkańców Gdańska i ich rodzin. Każda osoba uzależniona w abstynencji, w terapii, walcząca o trzeźwość to nasz sukces. Za pieniądze z 1 procenta ostatnio wyremontowaliśmy łazienkę w naszej siedzibie. 

Pieniądze dla nich to pieniadze dla nas

- Dużo gdańszczan wspiera działalność hospicyjną, organizacje działające na rzecz osób chorych - mówi Magdalena Skiba kierownik Referatu Współpracy w Wydziale Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku. - Mieszkańcy chętnie przekazują też pieniądze organizacjom ogólnopolskim, znanym, które dobrze radzą sobie z pozyskiwaniem pieniędzy. A w Gdańsku działa wiele niedużych organizacji robiących świetne rzeczy, o których nie wiemy, że istnieją

Jedną z nich jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Potrzebujących Światło i Cienie, które  działa przy ulicy Kartuskiej w Gdańsku. Zajmuje się usamodzielnianiem osób z autyzmem, z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa, chorych psychicznie.

-Mamy dużo wyjść uspołeczniających - mówi Barbara Cybulska-Rogowska prezes zarządu Stowarzyszenia Światło i Cienie. - Na zakupy, do parku, do baru, do kina, do urzędu. Zimą nasi podopieczni kroją warzywa dla zwierząt w zoo, latem sprzątają w ogrodzie, chodzą też na hipoterapię. Zorganizowaliśmy dobrze współpracującą społeczność, która co miesiąc omawia swoje postępy na drodze do samodzielności, nagradza za inicjatywy. Zapewniamy też bezpłatny dojazd naszym podopiecznym, co jest wielkim ułatwieniem, bo wielu rodziców nie byłoby stać na codzienne dowożenie dzieci do nas. W tej chwili mamy pod opieką 17 dorosłych osób. Aby nasi podopieczni rzeczywiście się usamodzielnili potrzeba kilku lat terapii.

Zawody Klubów Pływannia w Płetwach w Kościerzynie w 2015 roku, ekipa pływaków z Gdańskiego Klubu Płetwonurków Neptun

Jak wybrać organizację, której przekażemy 1 proc.?

- Szukać takiej, której oddziaływanie ma bezpośrednio wpływ na to, czym się interesujemy, co nas dotyczy, czego potrzebujemy - podpowiada Michał Pielechowski. - Warto też dawać organizacjom a nie pojedynczym osobom. Taka zresztą była idea 1 proc., żeby wspierać organizacje, które decydują komu i jak pomagać i kto jest w większej potrzebie.

Gdański Klub Płetwonurków “Neptun” to jedna z najstarszych organizacji pożytku publicznego w Gdańsku, w tym roku będzie obchodził 60-lecie działalności.

- Jednoczymy środowisko wodniaków i to już takich najmłodszych - mówi Michał Rzeszot prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków “Neptun”. - Uczymy pływania pod opieką doświadczonych instruktorów dzieci od najmłodszych lat, pływania w płetwach, przygotowujemy dzieci i młodzież do klubowych zawodów w pływaniu w płetwach. Uczymy nurkowania, wypożyczamy sprzęt do nurkowania. Ale też organizujemy dla członków naszego klubu takie atrakcje jak wyjścia do kina, festyny, ogniska. Mamy kajaki, żaglówki które można wypożyczyć. Utrzymujemy też grupę poszukiwawczo ratowniczą.   

Jak mówi Michał Pielechowski przekazywanie 1 proc. to nie filantropia, ale forma budżetu partycypacyjnego, nasz obywatelski obowiązek.

- I to nie wymagający wielkiego wysiłku, - dodaje Pielechowski - Nic nas nie kosztujący, to po prostu jedna rubryka więcej do wypełnienia przy okazji składani PiTu.

Kto i jak może przekazać?

1% podatku dochodowego mogą przekazać podatnicy: płacący podatek dochodowy od osób fizycznych (w tym m.in. uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. Mogą go przekazać również emeryci – pod warunkiem że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego od ZUS. Podatnicy, których rozliczał pracodawca, nie mają możliwości przekazania 1%.

Wybieramy organizację pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1%, a następnie wypełniamy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38). Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (zatytułowanych „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy numer, pod jakim wybrana przez nas organizacja jest wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W odpowiednich rubrykach PIT-u wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz OPP (nie może ona przekraczać 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać 1% tylko jednej organizacji. Jeśli jednak rozlicza się na więcej niż jednym formularzu (ma różne rodzaje przychodów, np. przychody z pracy i dochody z papierów wartościowych), w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Pamiętajmy też, że darowizny dla gdańskich organizacji możemy przekazywać przez cały rok i odliczyć je od podatku.

TV

Mevo się kręci!