Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Poczuj magię świąt na Targu Węglowym. Jarmark Bożonarodzeniowy od 2 grudnia

Organizowany jest zawsze w grudniu, ponieważ towarzyszy adwentowi, który stanowi wprowadzenie do świąt Bożego Narodzenia. Co roku trwa trzy tygodnie i ma wiele stałych atrakcji do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W każdej, kolejnej odsłonie czymś jednak zaskakuje. Jakie nowości znajdziemy podczas tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku? Dzieci na pewno będą zachwycone, a dorośli z dziećmi czy bez, też poczują tam ducha świąt i miło spędzą czas.

Poczuj magię świąt na Targu Węglowym. Jarmark Bożonarodzeniowy od 2 grudnia
A
A
data publikacji: 22 listopada 2017 r.

Całuśne miejsce, czyli altanka z jemiołą. Jak widać, nie tylko zakochani mogą robić tu zdjęcia
Całuśne miejsce, czyli altanka z jemiołą. Jak widać, nie tylko zakochani mogą robić tu zdjęcia
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Na tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zapraszamy hasłem "Tu jest pięknie" - mówi Joanna Czauderna z Międzynarodowych Targów Gdańskich, które organizują wydarzenie. - Jest to jeden z najpiękniejszych jarmarków w Polsce i ośmielę się powiedzieć, że być może również dorównuje już słynnym jarmarkom europejskim. Tak postrzegany jest przez media i odwiedzających go gości. To dla nas olbrzymia satysfakcja, że dziś przychodzi się na jarmark nie tylko po to, by dokonać świątecznych zakupów, ale przede wszystkim po to, żeby spędzić czas w miłej, fajnej, świątecznej atmosferze.

Tegoroczną nowością, która przyciągnie przede wszystkim dzieci, to długi na 35 metrów, tor saneczkowy. Umiejscowiony zostanie na górce lodowej, która ma przetrwać nawet przy dodatnich temperaturach. Zimowa zjeżdżalnia składać się będzie z trzech torów, dlatego miejsca powinno wystarczyć dla wszystkich. Co ważne, korzystający z tej atrakcji nie powinni brać własnych sanek. Wszystkie niezbędne do bezpiecznych zjazdów sprzęty zapewniają organizatorzy (sanki, kaski i ochraniacze). Tory będą oświetlone, zjazdy po zmroku będą więc możliwe. Za trzy zjazdy zapłacimy 10 zł. W tę ceną wliczono już wypożyczenie sprzętu. W jarmarkowe soboty warto przyjść na zjeżdżalnię w większej grupie. W te dni zaplanowano Zimowe Mistrzostwa w Saneczkarstwie. Zaplanowana konkurencja będzie miała za zadanie wyłonić osoby mogące pochwalić się najszybszym czasem zjazdu. W każdym z czterech cotygodniowych wyścigów udział weźmie 27 zawodników, z których do półfinału zakwalifikowanych zostanie dziewięciu, a do finału trzech. Jest o co powalczyć. Zwycięzca tygodnia otrzyma tablet oraz bilety na przejazd kołem widokowym AmberSky dla całej rodziny, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca podwójne bilety na przejazd kołem. Udział w Mistrzostwach jest nieodpłatny, a startować może każdy. Zapisy odbywać się będą w dniu zawodów, w wypożyczalni sprzętu przy górce lub w kasie koła widokowego AmberSky. Warto pamiętać, że koło widokowe, które było zeszłoroczną niespodzianką jarmarku, w tym roku stanie na Wyspie Spichrzów.

Podczas tegorocznego jarmarku koło widokowe AmberSky stanie na Wyspie Spichrzów
Podczas tegorocznego jarmarku koło widokowe AmberSky stanie na Wyspie Spichrzów
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kolejną nowością, umiejscowioną w sąsiedztwie zjeżdżalni oraz Wielkiej Zbrojowni będzie nowy mieszkaniec jarmarku. To bardzo rzadki okaz łosia, istnieje możliwość, że to jedyny taki osobnik na świecie. Łoś ma nie tylko ludzkie imię, zwą go Lucek. Mówi męskim głosem, który do złudzenia przypomina mistrza polskiego dubbingu - Jarosława Boberka. To nie koniec ciekawostek związanych z Luckiem. Łoś mówi nie tylko w języku polskim, ale także po angielsku, niemiecku i szwedzku.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym stanie także 8-metrowy Anielski Młyn czy atrakcja uwielbiana przez najmłodszych, czyli wenecka karuzela z 20 rumakami. Ci, którzy nie lubią robić świątecznych prezentów na ostatnią chwilę będą mieli do dyspozycji 45 stoisk ustawionych w Zbrojowni. Na Targu Węglowym będzie ich aż 100!

Tradycją jest, że w każdym roku zakupić możemy świąteczne, jarmarkowe kubki. Kształt zawsze mają ten sam, ale zmienia się ich kolorystyka i wzory.

- W tym roku przygotowaliśmy wersje w kolorze białym i czerwonym - zapowiada Joanna Czauderna z Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Jeden kubek ozdobiony będzie sercami, drugi konikiem na biegunach. Skoro mowa o kubku, to należy jeszcze wspomnieć, że tegoroczny grzaniec podawany będzie w wielu smakach. Nie zabraknie też wersji dla kierowców, czyli bezalkoholowej.

Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa pełne trzy tygodnie. Zakończy się w sobotę, 23 grudnia, dzień przed Wigilią.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 

Jak było rok temu? Nasza relacja filmowa: Ostatnia szansa na wizytę na Jarmarku Bożonarodzeniowym

I fotoreportaż:

Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora