Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

#PoBurzy. Gdańszczanie na ratunek ofiarom kataklizmu. Dołącz się

Na południu województwa pomorskiego mieszkańcy wciąż walczą ze skutkami ubiegłotygodniowej wichury. Zniszczone są domy, mieszkańcy wielu miejscowości pozbawieni są dachu nad głową. Wiele gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu i wody. O solidarne wsparcie dla poszkodowanych apeluje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska. Z oddolną pomocą już ruszyło wiele organizacji, firm i aktywistów.

#PoBurzy. Gdańszczanie na ratunek ofiarom kataklizmu. Dołącz się
A
A
data publikacji: 15 sierpnia 2017 r.

Suszek k. Chojnic. Na obozie harcerski doszło do tragedii
Suszek k. Chojnic. Na obozie harcerski doszło do tragedii
zdj. Aleksander Knitter/KFP

W nocy z 11 na 12 sierpnia nad Polską przeszła gwałtowna wichura. Największe spustoszenie zrobiła na Pomorzu. Szczególnie w powiatach chojnickim, człuchowskim i kościerskim. Do ogromnej tragedii doszło w miejscowości Suszek k. Chojnic. W wyniku wichury zginęły dwie harcerki, które przebywały tam na obozie.

Wiele osób straciło dach nad głową. Brakuje prądu. Stąd dramatyczne apele mieszkańców rozsyłane za pośrednictwem portali społecznościowych:

Retweeted ks. Janusz Chyła (@Janusz1967): W Rytlu potrzebne są: łańcuchy, paliwo, prowadnice i olej do pił, folia spożywcza, miotły, grabie, latarki. #Nawałnica #Chojnice

Nawałnica zniszczyła całe połacie lasu
Nawałnica zniszczyła całe połacie lasu
zdj. Aleksander Knitter/KFP

Mija kolejny dzień długiego weekendu, który dla mieszkańców południowych powiatów nie oznacza odpoczynku, lecz dramatyczną walkę ze skutkami kataklizmu. Dlatego tak ważne jest nasze wsparcie. O pomoc dla ofiar z naszego województwa zaapelował m.in. na swoim profilu facebookowym Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. społecznych:

"Podaj dalej >>> NA RATUNEK #PoBurzy! Mimo zapowiedzi różnych organów administracji państwowej, nadal potrzebna jest pilna pomoc dla mieszkańców #Pomorze. Polski Czerwony Krzyż w Gdańsku - Pomorski Oddział Okręgowy uruchomił zbiórkę środków na rzecz poszkodowanych. Wolontariusze #PCK w naszym województwie pomagają od piątkowej nocy.


Uwaga wpłat można dokonywac na konto:

11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za pośrednictwem portalu zrzutka.pl


Na konto PCK już przekazano 25 000 PLN na pomoc poszkodowanym w formie rzeczowej. Potrzebna jest - jak podkreśla Kowalczuk - pomoc zarówno rzeczowa jak i finansowa. Każdy z nas mógł znaleźć się na trasie tego strasznego huraganu. Pomóżmy poszkodowanym powrócić do życia.


Woda pitna dostarczana przez SNG
Woda pitna dostarczana przez SNG
źródło: Saur Neptun Gdańsk/fot. Piotr Fedorowicz

Firma Saur Neptun Gdańsk również włączyła się w pomoc, dostarczając wodą pitną na tereny dotknięte kataklizmem: 

Mieszkańcy miejscowości Konitop, Zielony Dwór, Żelewiec - w gminie Lipusz - po piątkowym kataklizmie wciąż nie mają wody. Mimo, że od Gdańska dzieli nas 75 km, dostarczaliśmy ją odciętym gospodarstwom. Jutro rano też ruszymy w teren.


Różne akcje organizują nie tylko firmy i samorządy, ale też aktywiści społeczni. Lidia Makowska, radna dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz Inicjatywa Feministyczna r. Północny działają już od kilku dni:


O pomoc i wsparcie apeluje też pomorski Związek Nauczycielstwa Polskiego. Oto apel szefowej związku w regionie Elżbiety Markowskiej:

"Zwracam sie z prośba do prezesów oddziałów ZNP okręgu pomorskiego o zorganizowanie zbiorek WYPRAWKA SZKOLNA dla dzieci z rejonów dotkniętych huraganem : powiat kościerski , kartuski , chojnicki , człuchowski, pucki i lęborski . 22 sierpnia na szkoleniu z Prezesami Oddziałów ZNP zdecydujemy o dystrybucji zbieranych darów. Zarząd Okręgu Pomorskiego ZNP Gdańsk ul. Wały Jagiellońskie 24 od poniedziałku do piątku , w godz. 9.00- 15.00 - miejsce zbiorki : przyborów szkolnych , środków czystości itp. DZIEKUJEMY ZA POMOC POSZKODOWANYM !"

-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl