Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Po raz pierwszy w historii - koleją bezpośrednio z Kościerzyny do Gdańska

11 grudnia 2016 r. wszedł w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Największą nowością dla aglomeracji gdańskiej jest rozpoczęcie kursowania pociągów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na trasie Gdańsk - Kościerzyna. Wraz z nową ofertą przewozową, PKM rozpoczyna kampanię promocyjną, przekonując że “koleją szybciej i wygodniej”.

Po raz pierwszy w historii - koleją bezpośrednio z Kościerzyny do Gdańska
A
A
data publikacji: 11 grudnia 2016 r.

Kadr z filmu promocyjnego PKM
Kadr z filmu promocyjnego PKM
PKM

Nieco ponad godzinę trwać będzie przejazd pociągu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z Kościerzyny do Gdańska Wrzeszcza (najszybszy kurs trwać będzie dokładnie 69 minut). W ciągu doby na trasie obsługiwanej przez PKP SKM jeździć będzie siedem par pociągów.

Pociągi „kościerskie” będą jechać od Żukowa jako przyspieszone, zatrzymując się na przystankach Gdańsk Port Lotniczy, Gdańsk Kiełpinek, Gdańsk Jasień oraz Gdańsk Strzyża (z tych przystanków korzysta największa ilość pasażerów i są przy nich zlokalizowane węzły Park&Ride, Bike&Ride, są też zintegrowane z komunikacją miejską).

12 grudnia (poniedziałek) marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski pojadą do Kościerzyny - korzystając oczywiście z nowego połączenia PKM. Na miejscu podpiszą umowy na realizację projektów dotyczących budowy transportowych węzłów integracyjnych w Kościerzynie oraz w Chojnicach i Człuchowie.

Pierwszą - pn. „Budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie połączona z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w Powiecie Kościerskim” marszałkowie podpiszą z burmistrzem Kościerzyny Michałem Majewskim.

Sygnatariuszem drugiej, pn. „Utworzenie transportowych węzłów integrujących wraz ze ścieżkami pieszo-rowerowymi i rozwojem sieci publicznego transportu zbiorowego na terenie Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego” z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem.

Inwestycje otrzymają wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Koszt budowy obu węzłów to 99,5 mln zł, z czego ponad 74 mln pokryte zostanie ze środków UE.

Zobacz jak PKM promuje korzystanie ze swoich pociągów wśród mieszkańców Trójmiasta i Kaszub.

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl