• Start
  • Wiadomości
  • “Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg na 10 urodziny PC Dramy w Klubie Żak

“Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg na 10 urodziny PC Dramy w Klubie Żak

W poniedziałek, 24 lutego, o godz. 19, w Klubie Żak odbędzie się czytanie performatywne sztuki “Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg. Autorka jest również aktywistką społeczno-polityczną, ważnym i odważnym głosem w niemieckich mediach. Spektakl reżyseruje Dorota Androsz.
23.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
PC Drama. Czytanie performatywne sztuki “Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg, w reżyserii Doroty Androsz odbędzie się w poniedziałek, 24 lutego, o godz. 19, w Klubie Żak. Bilety 20 zł
PC Drama. Czytanie performatywne sztuki “Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg, w reżyserii Doroty Androsz odbędzie się w poniedziałek, 24 lutego, o godz. 19, w Klubie Żak. Bilety 20 zł
fot. Jacek Szycht

 

Czytania performatywne w Klubie Żak odbywają się już od dziesięciu lat. Autorką tego artystyczno-edukacyjnego projektu, była Agata Grzybowska, która zaproponowała jako jedna z pierwszych w Trójmieście ten rodzaj obcowania z teatrem. PC Drama jest formą, która przybliża nam proces pracy nad spektaklem. Znajdujemy się w połowie poszukiwań - to jeszcze nie pełnowymiarowe przedstawienie, ale już coś więcej niż zwykłe odczytanie tekstu. Dla wielbicieli teatru jest też świetną okazją do porozmawiania z twórcami, bo każde czytanie kończy się dyskusją moderowaną przez osobę związaną ze środowiskiem teatralnym. 

Pierwszą sztuką, którą przedstawiono w ramach tego cyklu był „Taniec Delhi” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Waldemara Raźniaka. W obsadzie znalazły się wybitne aktorki - Dorota Kolak i Dorota Lulka.

Na jubileuszową edycję wydarzenia, kurator sceny teatralnej Klubu Żak, Mirosław Baran i Dorota Androsz, znakomita aktorka Teatru Wybrzeże, która tym razem występuje w roli reżyserki, wybrali współczesny tekst niemieckiej autorki. To „Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg.

- Sibylle Berg jest autorką i aktywistką społeczno-polityczną - tłumaczy Dorota Androsz, w rozmowie z Mirosławem Baranem, której pełna wersja znajduje się na stronie Klubu Żak. - Napisała 15 powieści i 25 sztuk teatralnych, które zostały przetłumaczone na 34 języki. Znalazłam w internecie mnóstwo programów telewizyjnych z jej udziałem, chętnie udziela wywiadów, ma stałą rubrykę w opiniotwórczym tygodniku „Der Spiegel.” Działa także między innymi na rzecz ochrony prywatności i danych cyfrowych. Spotkałam się z opinią na jej temat, że jest najważniejszym i najodważniejszym głosem w niemieckich mediach. 

Berg ubrała współczesne lęki w komediową formę. “Po nas choćby kosmos” to satyra science-fiction. Stworzony przez nią futurystyczny świat zdaje się niebezpiecznie do nas zbliżać.

- Akcja dzieje się w Europie, w odległej przyszłości - opowiada Androsz. - Społeczeństwo jest już znużone ciągłymi wyborami, których musiało dokonywać w ramach demokracji, uwolniło się wreszcie od jarzma wolności, czuje także przesyt życiem w pokoju, ogólnie panującą równością i szacunkiem do inności. Jest zmęczone tym tak bardzo, że do głosu dochodzi świat agresywny, patriarchalny, homogeniczny, w którym decyzje podejmują heteroseksualni biali mężczyźni o blond włosach i błękitnych oczach, galopujący na oklep na koniach. Wszyscy są przeciwko wszystkim, nie ma zgody na odmienność, na różnorodność. W obliczu tej dramatycznej sytuacji grupa kobiet postanawia uciec na planetę Mars, by tam stworzyć nowe społeczeństwo. Żeby jednak znaleźć się w rakiecie, muszą spełnić jeden warunek: wybrać sobie partnera w celu prokreacyjnym.

Brzmi znajomo? Jak zakończy się ta historia przekonamy się już w poniedziałek, 24 lutego o godz. 19.

Na scenie Żaka pojawią się aktorzy TW: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Gorzelańczyk, Marcin Miodek, Agata Woźnicka, Anna Zglenicka. Sztukę przetłumaczyła Iwona Nowacka. Wideo opracowała Anna Zglenicka, a za muzykę odpowiada Michael Sangita Andrews. Dyskusję po czytaniu poprowadzi Piotr Sobierski.

 

Bilety 20 zł.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej