PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Po ewakuacji wieżowca na Zaspie. Jaki plan naprawczy przygotowano dla budynku? AKTUALIZACJA
Po ewakuacji wieżowca na Zaspie. Jaki plan naprawczy przygotowano dla budynku? AKTUALIZACJA
W sobotę, 16 lipca, z 14-piętrowego budynku mieszkalnego przy ul. Jana Pawła II 25 ewakuowano 91 osób. To prawdopodobnie efekt ostatnich opadów deszczu. Na szczęście nie było zagrożenia zawalenia się budynku i mieszkańcy mogli wrócić do swoich lokali. Zapadły kolejne decyzje w sprawie wieżowca.

Z wieżowca na Zaspie ewakuowano 91 osób. Nie było zagrożenia zawalenia i mieszkańcy mogli powrócić do swoich lokali
Z wieżowca na Zaspie ewakuowano 91 osób. Nie było zagrożenia zawalenia i mieszkańcy mogli powrócić do swoich lokali
Google Street View

AKTUALIZACJA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 13.30

W poniedziałek, 18 lipca, odbyła się kolejna kontrola budynku przy al. Jana Pawła II 25, tym razez z udziałem inspektorów nadzoru budowlanego i przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowej "Zaspa". Co ustalono? Bezwzględny remont piwnic i dodatkowe ekspertyzy, które mają zostać wykonane jeszcze w tym tygodniu.

Marek Ferlin, prezes zarządu LWSM "Zaspa", podkreśla, że konstrukcja budynku nie została naruszona, a przebywanie w obiekcie nie zagraża życiu i zdrowiu osób.

- Nierówności i pęknięcia pojawiły się w betonowej podłodze w piwnicy. Nie jest ona jednak związana  z konstrukcją budynku. Mamy tu problem z wodami gruntowymi. Ich podniesienie się w ostatnim czasie prawdopodobnie spowodowało uszkodzenie podłogi. W tym tygodniu, pod kontrolą rzeczoznawcy, wykonana zostanie odkrywka w podłodze, by móc to potwierdzić - tłumaczy prezes Ferlin.

Wiadomo też, że podłoga zostanie skuta, po czym wylany będzie ponownie beton. W piwnicach nastąpiło też lekkie przechylenie ażurowych ścianek działowych. Te także zostaną naprawione.

Prezes LWSM "Zaspa" zaznacza, że nie wykryto żadnych nierówności czy pęknięć w mieszkaniach, o czym początkowo informowały media. 

Wcześniej pisaliśmy:

- Zgłoszenie o zdarzeniu otrzymaliśmy o godz. 18:55. Na miejsce natychmiast wysłano trzy zastępy straży pożarnej. Strażacy dokonali wstępnych oględzin, w wyniku których podjęli decyzję o ewakuowaniu wszystkich mieszkańców budynku, łącznie 91 osób - informuje oficer dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa. 
Na miejscu oprócz strażaków pojawili się także policjanci i pracownicy straży miejskiej oraz pracownicy nadzoru budowlanego, rzeczoznawca i konstruktor budynku. Po oględzinach okazało się, że nie ma zagrożenia zawalenia budynku. 
- Inspektor Nadzoru Budowlanego o godzinie 21.35 potwierdził, że nie ma zagrożenia i mieszkańcy mogli wrócić do swoich domostw - powiedział nam oficer dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa. 
- Są pęknięcia na ścianach w piwnicy, ale nie na tyle groźne, by zagrażały bezpieczeństwu ludności - wyjaśnia Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Mieszkańcy mają zakaz wstępu do piwnic, które zostaną zaplombowane. Zanim to się stanie, to będziemy pilnować do nich wejścia. 
Na miejscu zdarzenia obecny był zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. - Byliśmy na miejscu, ponieważ spółdzielnia mieszkaniowa poprosiła nas o pomoc na wypadek, gdyby trzeba było zapewnić mieszkańcom zastępcze lokum. Miasto jest zawsze przygotowane na takie sytuacje - powiedział nam Grzelak.

W poniedziałek, 18 lipca, Inspektor Nadzoru Budowlanego spotka się z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowej i zdecydują o dalszych krokach w sprawie budynku przy ul. Jana Pawła II 25 na Zaspie.  
 
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze