PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Please don’t stop” - zapis koncertu flecistki w Stoczni Cesarskiej

„Please don’t stop” - zapis koncertu flecistki w Stoczni Cesarskiej
Transmisja jest zapisem koncertu grającej na różnych odmianach fletu Mai Miro-Wiśniewskiej, który odbył się w sobotę, 9 maja, przy budynku Mlecznego Piotra na terenie Stoczni Cesarskiej. Idea koncertu „Please don’t stop” miała nam przypominać o, wciąż obowiązującej z powodu panującej pandemii, zasadzie unikania kontaktu z obcymi.
Maja Miro-Wiśniewska to flecistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych, ale też kompozytorka i autorka projektów intermedialnych
Maja Miro-Wiśniewska to flecistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych, ale też kompozytorka i autorka projektów intermedialnych
kadr z filmu

 

Mleczny Piotr - otwarcie siedziby artystów z WL4. Wystawa i koncert w niedzielę

 

- Z powodu poluzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, coraz częściej wychodzimy z domu - mówią organizatorzy koncertu. - Powinniśmy jednak pamiętać, że wciąż powinniśmy unikać kontaktu z obcymi osobami, trzymać określony dystans dwóch metrów oraz nie tworzyć dużych skupisk ludzkich. Właśnie dlatego powstała idea koncertu „Please don’t stop”, podczas którego wszyscy spacerujący po terenie Stoczni Cesarskiej mieli możliwość bez zatrzymywania się, podsłuchać dźwięków, które dzięki wyjątkowym instrumentom rozbrzmiewały na postoczniowym terenie.

Maja Miro-Wiśniewska to flecistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych, ale też kompozytorka i autorka projektów intermedialnych. Współprowadzi gdańską fundację Silva Rerum, jest spiritus movens festiwalu muzyki dawnej i nowej na instrumenty historyczne Cappella Angelica. Współpracuje jako wykładowca z Akademią Muzyczną w Gdańsku.

 

Mleczny Piotr - nowy punkt na kulturalnej mapie miasta. Zobacz zdjęcia z otwarcia

 

Koncert na żywo odbył się w sobotni, ciepły wieczór, 9 maja 2020 r. w budynku Mlecznego Piotra na terenie Stoczni Cesarskiej
Koncert na żywo odbył się w sobotni, ciepły wieczór, 9 maja 2020 r. w budynku Mlecznego Piotra na terenie Stoczni Cesarskiej
kadr z filmu

 

Koncert na żywo odbył się w sobotni, ciepły wieczór, 9 maja 2020 r. Podczas zachodu słońca artystka rozłożyła instrumenty w drzwiach Mlecznego Piotra, zabytkowego gmachu na terenie Stoczni Cesarskiej, który od dwóch lat jest przestrzenią twórczych działań niezależnych artystów. Ciepłe dźwięki fletów i łagodnej akompaniującej im elektroniki popłynęły wśród stojących nad Motławą rzeźb Czesława Podleśnego i stoczniowych budynków. Artystka improwizowała używając różnych instrumentów: fletów poprzecznych - renesansowych i starofrancuskiego, współczesnych - futujary i basowego fletu prostego.

 

Mleczny Piotr. Rzeźby Czesława Podleśnego

 

50 - minutowy koncert pod znaczącym tytułem - “Please don't stop” - artystka zagrała dla stoczniowych spacerowiczów.

- Przestrzeń, w której gram zawsze jest jednym z wymiarów muzyki - mówi Maja Miro-Wiśniewska, inicjatorka koncertu. - Coś mi daje albo jakoś mnie ogranicza. W przypadku fletów, a szczególnie historycznych, zwykle wykonuję muzykę w małych, wysoko akustycznych pomieszczeniach. Tutaj miałam luksus doświadczenia zupełnie innej przestrzeni: otwartej, luźno zorganizowanej przez niekoniecznie “typowe" obiekty - dźwig stoczniowy, rzeźby Czesława Podleśnego, pagórki, budynki - przestrzeni usytuowanej nad wodą; przestrzeni, która ma swoje dźwięki; przestrzeni wypełnionej ciepłem zachodzącego majowego słońca. Za luksus oczywiście uważam także obecnie możliwość zagrania poza ścianami własnego domu. I wreszcie doceniam specyficzny charakter tej sytuacji, w której nikt nie przychodzi na taką a nie inną Maję Miro - gram dla przypadkowych przechodniów, którzy nie mogą przystanąć na dłużej. Ten koncert to był czas, w którym w nieskrępowany sposób pozwoliłam sobie grać bez cenzury muzykę, która właśnie w tych okolicznościach chciała się zaimprowizować.

Premiera zapisu koncertu online odbyła się we wtorek, 12 maja 2020 o godz. 21.00 na profilu Youtube Maja Miro Wiśniewska - https://youtu.be/8hMrzlvHnkYoraz równolegle na Facebooku (https://www.facebook.com/maja.miro.wisniewska.traverso/videos/244336806988054/). 

W środę, 13 maja, koncertu można było posłuchać również na www.gdansk.pl. Poniżej zapis występu Mai Miro-Wiśniewskiej w Stoczni Cesarskiej.


ZOBACZ I POSŁUCHAJ

 

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze