PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Plaże OK. Sanepid odwołał ostrzeżenie przed kąpielą w Zatoce Gdańskiej

Plaże OK. Sanepid odwołał ostrzeżenie przed kąpielą w Zatoce Gdańskiej
Decyzję o odwołaniu ostrzeżenia ogłosił w sobotę, 26 maja, przed południem Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. To efekt dobrych wyników laboratoryjnych badań jakości wody, jakie niezależnie od siebie przeprowadziły trzy instytucje. Sanepid zapowiada, że kąpieliska nadal będą monitorowane.
Majówka na plaży w Brzeźnie - teraz do wody można już wchodzić bez obaw, ale najlepsze (wakacyjne) kąpiele dopiero przed nami
Majówka na plaży w Brzeźnie - teraz do wody można już wchodzić bez obaw, ale najlepsze (wakacyjne) kąpiele dopiero przed nami
Domink Paszliński/www.gdansk.pl

Od czasu zakończenia awaryjnego zrzutu ścieków do Motławy (piątek, 18 maja) aż trzy instytucje krzyżowo badają jakość wody: Sanepid i Saur Neptun Gdańsk (SNG) w kąpieliskach nadmorskich, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w rzece Motławie i w akwenach Zatoki Gdańskiej, które są oddalone od linii brzegowej. Wszystkie dotychczasowe badania wskazywały, że jakość badanej wody spełnia normy wymagane prawem.

Komunikat WIOŚ o jakości wód ogłoszony został w piątek, 26 maja. “Po przeanalizowaniu otrzymanych wyników nie zauważono po 4 dniach od zaprzestania zrzutu ścieków do Motławy wpływu na wody Zatoki Gdańskiej (...) Niemniej z powodu znacznego zrzutu w ilości powyżej 100 000 m3, konieczne będzie powtórzenie prób w dniu 29.05.2018 roku”.

SZCZEGÓŁY - TUTAJ

Komunikat Sanepidu z soboty, 26 maja, podaje że jak zwykle próbki pobrano w 12 kąpieliskach - sześciu gdańskich, czterech sopockich i dwóch gdyńskich. Czytamy w nim: “Badania próbek wody wykonały akredytowane laboratoria Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Gdańsku i Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Gdyni. Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z kolejnymi wynikami badań próbek, w których woda odpowiada wymaganiom, a także po zapoznaniu się z aktualnymi wynikami badań przedstawionymi przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dniem dzisiejszym odwołuje ostrzeżenie przed kąpielą w wodach Zatoki Gdańskiej. Jednocześnie Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuję, że jakość wody z rejonu Zatoki Gdańskiej, w miejscach, w których planowane jest utworzenie kąpielisk będzie nadal monitorowana, a wyniki będą publikowanie w kolejnych komunikatach. Kolejny pobór prób wód w powyższym zakresie planowany jest na najbliższy poniedziałek, tj. 28.05 w godzinach porannych”.

KOMUNIKAT SANEPIDU - TUTAJ

Z ostatnich wyników opublikowanych przez SNG, wynika, że jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia Coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Porównując wyniki badań SNG z 18 maja i 21 maja można stwierdzić, że jakość wody się polepszyła, a poziom bakterii Enterokoki i E. Coli maleje - znajduje się w dolnych granicach. Kolejne wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez SNG zostaną opublikowane w niedzielę 27 maja.

WIĘCEJ - ZOBACZ

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl