PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Planuj weekend: premiera w operze, Święto Wolności i Demokracji, odpoczynek pod chmurką

Planuj weekend: premiera w operze, Święto Wolności i Demokracji, odpoczynek pod chmurką
Od piątku do niedzieli, 21-23 sierpnia nie zabraknie okazji do wypoczynku i skorzystania z licznych atrakcji kulturalnych. Zapraszamy na premierę w Operze Bałtyckiej, spektakl dla młodszych widzów w Parku Oruńskim, koncert jazzowej legendy w Oliwskim Ratuszu Kultury i wiele innych ciekawych wydarzeń.
Wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających z całego świata
Wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających z całego świata
fot. Dawid Linkowski / archiwum ECS

 

W ten weekend: XXII Gdański Festiwal Carillonowy do końca sierpnia. Muzyka czasu pandemii, duety carillonowe i wiele więcej

 

To już drugi weekend ze Świętem Wolności i Solidarności, którym Gdańsk tradycyjnie już postanowił uczcić rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i wydarzenia Sierpnia '80. W programie znajdziemy liczne wydarzenia, które odbywają się w Europejskim Centrum Solidarności, a także wokół budynku, i w wielu innych punktach miasta. Zaplanowano wydarzenia kulturalne, wystawy plenerowe, widowisko i koncerty, spotkania ze świadkami historii i autorami książek reportażowych, a także spacery dla całych rodzin.

Od piątku, 21 sierpnia, do niedzieli 23 sierpnia, zwiedzać możemy interesujące ekspozycje. Oprócz wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności (czynna w godzinach 10:00-19:00), w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” (czynne w godzinach: pt. 15:00-20:00, sb.-niedz. 12:00-20:00) odbywa się wystawa zatytułowana „Vice Versa”, Kyungwoo Chun - jeden z czołowych artystów zajmujących się fotografią oraz performansem - zaprosi publiczność do współtworzenia dwóch prac performatywnych: „Krzesło słuchacza / The Listener’s Chair” oraz „Wspomnienia/Reminiscene”.

Także Gdańska Galeria Miejska 2 zaprasza w ten weekend - w piątek, 21 sierpnia, i w sobotę, 22 sierpnia (galeria czynna jest w godzinach 12:00-18:00). Tu zobaczymy ekspozycję zatytułowaną „Cała Polska. Wyprawa do źródeł sztuki (nieinstytucjonalne przestrzenie sztuki w Polsce) Vol. 2”. To powstała z rozmów telefonicznych, licznych spotkań w małych mieszkaniach, ogrodach, na placach budowy i w innych miejscach, w których bije serce polskiej sztuki, opowieść o świecie znanym nie z mediów, sieci czy instytucjonalnych przekazów, ale z bezpośredniego, naocznego kontaktu, spotkań i rozmów.

Na wystawy w GGM i Łaźni wstęp wolny. Na wystawę stałą w ECS bilety do kupienia w cenie: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł.

 

„Wehikuł czasu” to najnowsza premiera Opery Bałtyckiej. Nz. Marcin Marzec i Tomasz Tracz
„Wehikuł czasu” to najnowsza premiera Opery Bałtyckiej. Nz. Marcin Marzec i Tomasz Tracz
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W piątek, 21 sierpnia, na nową premierę zaprasza w swoje progi Opera Bałtycka w Gdańsku (al. Zwycięstwa 15). Tym razem zobaczymy operowy spektakl dla dzieci i młodzieży - „Wehikuł czasu” w reżyserii Tomasza Mana z librettem Justyny Skoczek.

Widzowie będą mogli się przekonać, czy w operze może występować fizyka, czy da się podróżować w czasie, i czy karaluch... może być postacią operową. Na wszystkie te pytania odpowiedzi szukać będzie piętnastoletni Antek, wielki fan fizyki, który przypadkiem zostaje wplątany w niezwykłą historię. Wspólnie z Moniką muszą zrozumieć pozostawione im wskazówki, aby odnaleźć lekarstwo i uratować profesora Teofila. Czy im się uda? Przekonajcie się.

Występują: Sebastian Mach / Tomasz Tracz, Magdalena Wachowska / Julia Jarmoszewicz, Piotr Płuska / Leszek Holec, Paweł Faust i Marcin Marzec. Kompozytor: Francesco Bottigliero, scenografia i kostiumy: Zuzanna Kubicz.

W ten weekend „Wehikuł czasu” zobaczymy w piątek, 21 sierpnia, i w sobotę, 22 sierpnia, o godzinie 18:00. Bilety: 65-106 zł.

 

Więcej: „Wehikuł czasu” w Operze Bałtyckiej. Zobacz, co łączy fizykę i muzykę

 

Krzysztof Ścierański solo wystąpi w Oliwskim Ratuszu Kultury w piątek, 21 sierpnia
Krzysztof Ścierański solo wystąpi w Oliwskim Ratuszu Kultury w piątek, 21 sierpnia
fot. Jacek Stolarski / archiwum artysty

 

Oliwski Ratusz Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) także zaprasza na wydarzenie muzyczne. W piątek, 21 sierpnia, wystąpi Krzysztof Ścierański - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków, basista, gitarzysta, kompozytor i showman.

Od ponad 30 lat nieprzerwanie wybierany jest przez czytelników magazynu „Jazz Forum” gitarzystą basowym roku w plebiscycie „Jazz Top”. Zagrał tysiące koncertów na całym świecie, nagrał 12 autorskich albumów, usłyszeć można go też na ponad setce płyt innych wykonawców. Był częścią jazz-rockowych super-grup Music Painters oraz Colors. Wszedł również w skład reaktywowanych zespołów String Connection oraz Laboratorium. Jego najnowszy solowy album „Night Lakes” spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki. Materiał z tej właśnie płyty usłyszymy podczas występu artysty w Gdańsku.

Początek koncertu Krzysztofa Ścierańskiego o godzinie 19:00. Bilety: 40 zł.

 

Ergo Arena przez całe wakacje zaprasza w weekendy do swojej strefy relaksu pod chmurką, w której odbywają się projekcje koncertów polskich i światowych gwiazd
Ergo Arena przez całe wakacje zaprasza w weekendy do swojej strefy relaksu pod chmurką, w której odbywają się projekcje koncertów polskich i światowych gwiazd
mat. Ergo Areny

 

Także w piątek rozpoczyna się kolejna odsłona weekendowej - trwającej trzy dni - inicjatywy ERGO #wPlenerze. Tym razem na trawie przed gdańsko-sopocką Ergo Areną (plac Dwóch Miast 1) odbędą się projekcje niezapomnianych koncertów największych amerykańskich gwiazd muzyki - wyświetlane będą na ekranie zewnętrznym LED HD na elewacji hali.

Koncertowy weekend rozpocznie się w piątek, 21 sierpnia, o godzinie 19:30 - zobaczymy występ Sade z 2011 roku: „Bring Me Home Live”. Dzień później - w sobotę, 22 sierpnia, o tej samej godzinie obejrzymy koncert Pink „The Truth About Love Tour: Live From Melbourne”. Niedziela, 23 sierpnia, należeć będzie do Tonny'ego Benneta - o godzinie 18:00 wyświetlony zostanie jego koncert „Tony Bennett Duets II: The Great Performances”.

Wstęp wolny. Widzom udostępnione zostaną leżaki (odpłatnie), chętni mogą przynieść własne krzesełka i koce. Znajdziemy tu ponadto strefę relaksu oraz miejsce z przekąskami i napojami.

 

„Kocie zabawy z muzyką” to ciekawe przedsięwzięcie, w którym nie brakuje muzyki granej na żywi, śpiewu, śmiechu i dobrej zabawy
„Kocie zabawy z muzyką” to ciekawe przedsięwzięcie, w którym nie brakuje muzyki granej na żywi, śpiewu, śmiechu i dobrej zabawy
mat. GAK

 

Teatralną propozycję dla najmłodszych jak co niedzielę znajdziemy w Amfiteatrze Orana, położonym w samym sercu Parku Oruńskiego, przy ulicy Raduńskiej. Miejsce powróciło do działalności w nowej, podyktowanej koronawirusem rzeczywistości, zapraszając w tym sezonie nie na koncerty piosenki aktorskiej, jak było to w poprzednich latach, a spektakle dla całych rodzin. W każdą niedzielę wakacji, w ramach plenerowego teatru dla dzieci - „Teatr w samo południe” możemy oglądać przedstawienia między innymi Miejskiego Teatru Miniatura, Białostockiego Teatru Lalek czy Teatru A3 „Kolekcjonerzy Wzruszeń”, oraz innych teatrów.

W tę niedzielę, 23 sierpnia, Teatr Tralalina we współpracy z Teatrem GAK zaprezentuje spektakl „Kocie zabawy z muzyką”. Bohaterem opowieści jest Kot Tralalot, znany leniuch i pieszczoch, którego nie da się nie lubić - łatwo go wręcz pokochać.

- Choć on najchętniej w słoneczku śpi, otworzy dla Was, muzyczne drzwi, i z miotłą razem „za pan brat” posprzątać będzie chciał cały świat. Zaś Czarodziejka Tralalina nauczy Kota, że to niebezpieczna psota, do kontaktu wkładać łapę, bo w kontakcie mieszka prąd i każde dziecko o tym wie, gdy tam łapę włoży się, to się może skończyć źle! - opisują twórcy spektaklu.

Dzięki przedstawieniu dzieci poznają klucz wiolinowy, sekrety dotyczące prądu i elektryczności, a także pomagają Kotu zrobić wiosenne porządki i przygotować się na przyjście Pani Wiosny. Dobra zabawa gwarantowana, a przy tym ile można się nauczyć!

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny.

 

43. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej trwa. Koncerty w każdy piątek

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze