Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Planuj weekend: posłuchaj, obejrzyj i porób na drutach

W ostatni weekend ferii nie będziemy się nudzić. W Gdańsku wystąpi walijski songwriter, dwaj markowi jazzmani i trójmiejscy przedstawiciele muzycznej nowej fali. Do tego - spektakle i wystawy. Kto chce, może nauczyć się robić na drutach.

Planuj weekend: posłuchaj, obejrzyj i porób na drutach
A
A
data publikacji: 27 lutego 2016 r.

Trójmiejska grupa Shipyard zabierze w sobotę słuchaczy do muzycznego świata nowej fali, psychodelicznego rocka i postpunkowych brzmień.
Trójmiejska grupa Shipyard zabierze w sobotę słuchaczy do muzycznego świata nowej fali, psychodelicznego rocka i postpunkowych brzmień.
Materiały prasowe

Sobota

John Porter solo - to propozycja gdańskiego klubu Wydział Remontowy (Plac Solidarności) na sobotę 27 lutego. Walijski kompozytor i songwriter, na stałe związany z Polską, zaprezentuje utwory z płyty „Honey Trap”. Album, który został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, stanowi środkową część zaplanowanej trylogii i jest kontynuacją poprzedniego wydawnictwa artysty: „Back in Town”. Nowe, melodyjne piosenki spodobają się fanom mieszanek rockowo-bluesowych, lubiących teksty, które dotykają skomplikowanych relacji międzyludzkich. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 45 zł.

Z kolei w Klubie ŻAK (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) materiał z nowej płyty „Niebieska linia” zagra trójmiejska grupa The Shipyard. Doceniony przez krytyków trzeci album zabierze słuchaczy do muzycznego świata nowej fali, psychodelicznego rocka i postpunkowych brzmień, wzbogaconych rewolucyjnym przesłaniem. Na scenie „stoczniowcy” zaprezentują się w niezmiennym składzie: Rafał Jurewicz (wokal), Michał Miegoń (wokal, gitara), Piotr Pawłowski (bas, klawisze) i Michał Młyniec (perkusja). Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 25-35 zł.

Przy okazji koncertu, w Żaku można obejrzeć „Różne prace” Michała Łagowskiego - absolwenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Grzegorza Klamana. Jak pisze autor: „Różne Prace - to głos w sprawie coraz częstszego zjawiska, jakim jest radykalnie prawicowo zorientowana młodzież. Kiedy planowałem wykonanie tej instalacji, zastanawiałem się nad sytuacją, kiedy granica pomiędzy ofiarami a oprawcami staje się niebezpiecznie płynna.” Wystawa potrwa do poniedziałku 29 lutego 2016 roku. Wstęp wolny.

Tramwaj zwany pożądaniem - inscenizacja sztuki Tennessee Williamsa.
Tramwaj zwany pożądaniem - inscenizacja sztuki Tennessee Williamsa.
Materiały prasowe

W sobotni wieczór w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) rozpocznie się trzydniowy maraton z teatrem Bagatela z Krakowa. Zainauguruje go spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem” w reżyserii Dariusza Starczewskiego, na podstawie kultowego dramatu Tennessee Williamsa. Rozpoczęcie spektaklu - o godz.19. Tuż po nim, o godz. 22, w foyer teatru odbędzie się otwarte spotkanie z artystami Teatru Bagatela, które poprowadzi dr Barbara Świąder-Puchowska.

Dzień później, w niedzielę 28 lutego, na gdańskiej scenie o tej samej godzinie zostanie zaprezentowany „Układ” w reżyserii Michała Kotańskiego, będący adaptacją książki Elii Kazana, pisarza i zarazem jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina.

Na oba spektakle bilety są wyprzedane, ale teatr oferuje pulę wejściówek na wolne miejsca, do nabycia w kasach GTS na 40 min przed danym spektaklem.

A przed sobotnim spektaklem, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się spotkanie „Widz nie tylko widzi. O doświadczeniu odbiorcy sztuki w konkretnej przestrzeni”. Poświęcone będzie książce „Doświadczenie (syn)estetyczne. Performatywne aspekty przedstawień site-specific” Mateusza Chaberskiego - teatrologa-performatyka, doktoranta w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki UJ, członka Collegium Invisibile. Początek o godz. 17. Rozmowa odbędzie się w Sali kolumnowej GTS (wejście do części biurowej przez otwarty dziedziniec). Wstęp wolny.

Sobotę można też spędzić kreatywnie. Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40) zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne warsztaty robienia na drutach. Prulla, czyli Agnieszka Baaske, pokaże jak stworzyć pufy, dywany, kosze i bransoletki z taśmy bawełnianej. Warsztaty odbędą się w sieni IKM w godz. 12-14. Przeznaczone są dla osób w każdym wieku, zarówno z doświadczeniem w robieniu na drutach, jak i dla tych, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie. Materiały (kolorowe taśmy i grube szydła) będzie można kupić na warsztatach (ceny około 20 - 25 zł za szpulę i szydła). Wstęp wolny.


Niedziela

Miroslav Vitous i Adam Pierończyk
Miroslav Vitous i Adam Pierończyk
Materiały prasowe

W B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) odbędzie się kolejny weekendowy koncert z cyklu „Stoczniuj, leżakuj, dokuj”. Tym razem gwiazdami będą muzycy jazzowi z najwyższej półki: saksofonista Adam Pierończyk i kontrabasista Miroslav Vitous. Biorąc pod uwagę, że magazyn Jazz Forum uznał Pierończyka za „Najlepszego Saksofonistę Sopranowego”, a Vitous ma na koncie m.in. współpracę z legendarnym Milesem Davisem, można być pewnym, że szykuje się wieczór spektakularnych aranżacji i niezapomnianych brzmień. Polsko-czeski duet stanie na scenie w niedzielę 28 lutego o godz. 18. Bilety: 50 zł.

„Szron/Frost” to premierowy spektakl, przygotowany w ramach projektu „Rezydencja” Gdańskiego Festiwalu Tańca, poświęconego tańcowi współczesnemu. Przedstawienie na motywach dramatu „Śnieży” Roberta Jarosza przygotowało polsko-węgiersko-izraelskie trio: Liwia Bargieł, Stefano Silvino i Irad Mazliah. Opowiada o świecie zaklętym w złym zwierciadle i walce dobra ze złem. Spektakl odbędzie się na Scenie Teatralnej klubu Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197), w niedzielę 28 lutego. Początek o godz. 19. Bilety: 10-20 zł.

Szron/Frost
Szron/Frost
Materiały prasowe

Przez cały weekend w Gdańskiej Galerii Fotografii (ul. Długi Targ 24) można odwiedzać multimedialną wystawę „Ostańce Próśb”, dokumentującą obiekty kultu religijnego na Islandii, w Norwegii i Polsce. Znalazły się na niej prace fotografików z tych krajów, wykonane różnymi technikami: kalotypią, mokrym kolodionem, camerą obscurą, analogowo oraz cyfrowo. Fotografiom towarzyszą filmy i nagrania audio. Wystawa trwa do 31 marca 2016 roku. Wstęp wolny. Zobacz - TUTAJ.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora