Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Planuj weekend. Od Zakopower przez didgeridoo po Edith Piaf

Folk, space soul organic music, zimna elektronika i rock lat 80. i 90. - pierwszy marcowy weekend w Gdańsku zapewni pełny przekrój muzycznych stylów. Ale że nie samą muzyką człowiek żyje, mamy też propozycje dla lubiących się modnie ubierać i dla pań o smykałce rękodzielniczej

Planuj weekend. Od Zakopower przez didgeridoo po Edith Piaf
A
A
data publikacji: 04 marca 2016 r.

Piątek

W piątek, 4 marca 2016 r., w klubie B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) wystąpi gwiazda ambitnej elektroniki: IAMX, czyli flagowy zespół Chrisa Cornera, jednego z twórców kultowego triphopowego zespołu z lat 90. - Sneaker Pimps. W Gdańsku muzyk pojawi się w ramach tegorocznej trasy koncertowej promującej jego szósty album „Metanoia”. Na jeszcze ciepłej płycie, wydanej w październiku 2015 roku, znalazło się wszystko to, z czego Corner jest dobrze znany: zimna elektronika i osobiste, pełne melancholii teksty. Sam artysta tak mówi o swoim projekcie: „IAMX to moja publiczna terapia. To mój sposób komunikacji ze światem, metoda, by otworzyć swoje serce i tańczyć w tym samym czasie. To także wymówka, by móc ze sobą igrać, by odkrywać poszczególne fragmenty swojej osobowości, nie musząc robić tego na co dzień”.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 105 zł.

Milczenie Owiec
Milczenie Owiec
mat. prasowe

W tym samym czasie, w oddalonym zaledwie o kilkaset metrów klubie Wydział Remontowy (Gdańsk, plac Solidarności), materiał ze swojej drugiej płyty, wydanej 11 lat po debiucie, zaprezentuje pochodzący z Gdańska zespół Milczenie Owiec. Album „Niepokoje” utrzymany jest w stylu klasycznych odmian rocka lat 80. i 90., nawiązuje także do nowoczesnych nurtów szeroko pojętej muzyki rockowej. Gościem specjalnym będzie uczestnik drugiej edycji „The Voice of Poland”, Bartosz „Chupa” Zawadzki. Poznański wokalista dał się poznać jako frontman zespołów Bare Assed, The Old Cinema czy NoNe - teraz rozpoczyna drogę solową.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 20 zł.

Davide Canepa
Davide Canepa
mat. prasowe

 

Galeria Sztuki Warzywniak (Gdańsk-Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) zaprasza na wernisaż malarstwa włoskiego artysty Davide’a Canepy. Na wystawie zatytułowanej „Equilibrium” Canepa zaprezentuje serię energetycznych prac o różnorodnej tematyce, odwołujących się do poszukiwania równowagi we współczesnym, chaotycznym świecie. Poprzez swoją sztukę Davide chce skłonić nas do refleksji nad społeczeństwem, które sami budujemy poprzez codzienne własne wybory. „Jesteśmy w historycznym momencie przebudzenia, mamy wszystkie narzędzia i możliwości, aby w końcu rozwinąć się jako jednostki. Jednak aby to umożliwić, musimy poddać głębokiej analizie wszystko, czego nas nauczono. Nadszedł czas, aby zacząć myśleć w bardziej uniwersalny, duchowy sposób, ponieważ wszyscy jesteśmy jednością” - mówi artysta.

Wernisaż zacznie się w piątek, 4 marca, o godz. 18. Wystawa potrwa do 16 marca 2016 roku. Prace można oglądać codziennie w godz. 10-19. Wstęp wolny.

Zakopower
Zakopower
mat. prasowe

 

Sobota

W sobotę, 5 marca 2016 r., w Gdańsku odbędzie się aż pięć koncertów, na które warto się wybrać. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) zabrzmi energetyczna folkowo-rockowa mieszanka, czyli zespół Zakopower. Grupa charyzmatycznego Sebastiana Karpiela-Bułecki odwiedzi Gdańsk w ramach trasy koncertowej promującej najnowszą płytę, inspirowaną muzyką Podhala, „Drugie pół”. Muzykom towarzyszyć będzie Atom String Quartet, można się więc spodziewać nieoczywistych muzycznych połączeń, wynikających ze współpracy góralskiej kapeli i kwartetu smyczkowego o jazzowym zacięciu. Koncert rozpocznie się o godz. 18. Bilety: 90-145 zł.

Lily Hates Roses
Lily Hates Roses
mat. prasowe

 

Lilly Hates Roses - to propozycja gdańskiego klubu Żak (Gdańsk-Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 195/197). Młodziutki poznańsko-toruński duet folkowy, Kasia Golomska i Kamil Durski, zaprezentuje muzyczne dokonania z drugiej płyty, zatytułowanej „Mokotów”. Mniej tu akustycznego grania znanego z debiutanckiego albumu, jest bardziej ostro i z elementami elektroniki. Nadal można jednak wyczuć dużą wrażliwość muzyczną, charakterystyczną dla duetu.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 23-35 zł.

Mayatri
Mayatri
mat. prasowe

 

Inną ciekawą propozycję muzyczną przygotowała Stacja Orunia (Gdańsk-Orunia, ul. Dworcowa 9). W sobotę, 5 marca, zabrzmią tam etniczne dźwięki nowego kobiecego zespołu z Trójmiasta - Mayatri. Tworzą go Agnieszka Kamińska, znana m.in. z Atmen Trio i Teatru Amareya, i Marta Sapierzyńska - jedna z niewielu na świecie kobiet grających na didgeridoo, magicznym instrumencie pochodzącym od Aborygenów. Wspólnie wykonują muzykę, którą same nazywają „space soul organic music”. Spodoba się fanom etnicznych i archaicznych brzmień, które artystki osiągają dzięki użyciu niecodziennych instrumentów: bębna ramowego, drumli i fujary pasterskiej.

Podczas koncertu odbędzie się premiera płyty, zatytułowanej po prostu „Mayatri”. Duet zagra też kilka świeżych utworów, które nie znalazły się na płycie.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: ulgowy 10 zł, normalny 15 zł.

 

W Kolonii Artystów - Nowej Kolonii (Gdańsk-Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 51) zaprezentuje się z kolei muzyczne małżeństwo: Iwona i Błażej Królowie, czyli Lauda. Koncert w Gdańsku jest częścią trasy promocyjnej płyty „Gennin”, która premierę miała 8 lutego 2016 roku. Słuchacze mogli już poznać Błażeja Króla z projektu UL/KR, ale tym razem zaprezentuje coś zupełnie nowego - stylistycznie duetowi blisko do wczesnych nagrań Aphex Twina, Demdike Stare i dubów.

Koncert w sobotę, 5 marca, o godz. 20. Bilety: 20 zł.

 

W Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) wieczór z muzyką poważną organizuje Cappella Gedanensis. Odbędzie się tam prawykonanie „Pasji” Rafała Kłoczko. Utwór stworzony do libretta Mai Baczyńskiej, z wierszami ks. Jana Twardowskiego, powstał dzięki programowi „kompozytor-rezydent” Instytutu Muzyki i Tańca. Dzieło skomponowane zostało na pięciu solistów, chór i orkiestrę. Jest próbą spojrzenia na Pasję z perspektywy osób, które znalazły się obok Jezusa w jego ostatniej drodze. Kluczowa tu staje się postać Matki, której miłość i boleść jest największa, choć na uwagę zasługują również sylwetki uczniów.

Skłaniający do refleksji koncert rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

 

„Architektura Gdańska” to cykl wykładów w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, ul. Bielańska 5), który odkrywa historyczną i artystyczną tożsamość miejsc, w których żyjemy. Zdaniem dr Jacka Friedricha - kuratora cyklu - ta wiedza jest ważna, ponieważ buduje naszą własną tożsamość, a każde miasto tworzą interakcje mieszkańców oraz budynków, które współtworzą i użytkują ludzie. W sobotę, 5 marca, mgr Anna Perz z Uniwersytetu Gdańskiego opowie o dawnym schronisku młodzieżowym na Biskupiej Górce i architekturze w służbie tworzenia mitu „odwiecznej niemieckości Gdańska”.

Wykład odbędzie się w godz. 12-14. Wstęp wolny.

Warsztaty szycia w IKM
Warsztaty szycia w IKM
mat. prasowe

 

W Instytucie Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40) sobotę można spędzić kreatywnie. Miłośniczki szycia pod okiem Julii Cyrzan nauczą się szyć torby na ramię, wyposażone w specjalne przegródki (na zamek, klips, guzik). Zajęcia odbywają się w trzech grupach, które rozpoczynają się kolejno o godz. 11, 13 i 15. Organizatorzy zapewniają materiały i maszyny do szycia.

Koszt: 10 zł, obowiązują wcześniejsze zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

 

Tego dnia, z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet, do Gdańska powraca też Babi Targ - popularna wśród mieszkanek Trójmiasta wymiana ubrań. Impreza odbędzie się pod hasłem „wymień/kup/sprzedaj”. To wspaniała okazja do upolowania ciekawych ubrań za niewielkie pieniądze, które w szafach nowych właścicielek rozpoczynają drugie życie.

Impreza odbędzie się na dwóch piętrach Galerii Przymorze (Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 1) w sobotę 5 marca, w godz. 12-15. Wstęp wolny.

 

Niedziela

Jeśli ktoś nie będzie mógł się pojawić na Babim Targu - nic straconego. Dzień później, w niedzielę, 6 marca, w mieszczącej się na terenie Garnizonu Kultury Sztuce Wyboru (Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Juliusza Słowackiego 19) odbędzie się wiosenna edycja Targów Sztuki, Książki, Mody i Dizajnu. Przestrzenie po raz kolejny wypełnione zostaną pięknymi przedmiotami, niezależnymi markami, oryginalną modą, dodatkami, wzornictwem, książkami i sztuką od ponad 40 wystawców z Trójmiasta i północnej Polski. Oprócz mody, dodatków do domu, biżuterii i akcesoriów, będą też motywy wielkanocne - oryginalne kartki świąteczne, wyszywane pisanki, sojowe eko świece i inne ozdoby świąteczne. Dodatkowo specjalnie na targi księgarnia Sztuka Wyboru przygotuje stoisko z nowościami - literaturą dla dorosłych i dla dzieci.

Targi odbędą się w godz. 12-18. Wstęp wolny.

„Paris! The Show!”
„Paris! The Show!”
mat. prasowe

 

To nie koniec niedzielnych atrakcji przygotowanych przez Garnizon Kultury. Wieczorem w Starym Maneżu (Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Juliusza Słowackiego 23) odbędzie się premiera widowiska muzycznego  „Paris! The Show!”. Zabrzmią najsłynniejsze francuskie piosenki lat 40. i 50. z repertuaru Charlesa Aznavoura, Jacquesa Brela, Edith Piaf, Maurice’a Chevaliera, Josephine Baker czy Yvesa Montanda. Spektakl „Paris! The Show!” przygotował i wyreżyserował Gil Marsall, a jedną z gwiazd przedstawienia jest utalentowana aktorka młodego pokolenia Anne Carrere, która polskiej publiczności dała się poznać z niezapomnianej kreacji Edith Piaf w widowisku „Piaf! The Show!”. W niedzielę, 6 marca, nowe widowisko zobaczymy w Polsce po raz pierwszy.

Początek o godz. 20. Bilety: 70-170 zł.


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora