Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Planuj weekend: Maleńczuk, Raz Dwa Trzy i warsztaty szycia skarpetek dla… zwierząt w ZOO

W ten weekend w Gdańsku nie zabraknie atrakcji muzycznych: w Parlamencie wystąpi Maciej Maleńczuk, który zagra na saksofonie, w Starym Maneżu Adam Nowak z zespołem Raz Dwa Trzy zaśpiewa najbardziej znane przeboje, w klubie B90 zespół Yawning Man zagra amerykańskiego rocka. Przedstawiamy także propozycje kinowe i warsztaty.

Planuj weekend: Maleńczuk, Raz Dwa Trzy i warsztaty szycia skarpetek dla… zwierząt w ZOO
A
A
data publikacji: 16 września 2016 r.

Rockowa energia i inteligentne teksty, czyli Raz Dwa Trzy, znów zagości w Gdańsku.
Rockowa energia i inteligentne teksty, czyli Raz Dwa Trzy, znów zagości w Gdańsku.
Mat. prasowe.

To zespół, który niewątpliwie należy dziś do klasyki polskiej muzyki. Na scenie występują od 26 lat, więc dziś znają ich niemal wszyscy. Choć na przestrzeni tego czasu przeszli przez wiele nurtów i stylistyk - od jarocińskiej sceny, po studio im. Agnieszki Osieckiej, niezmienne w ich twórczości jest jedno: niezwykła muzyczna wrażliwość.

W Gdańsku zespół wystąpi w klubie Stary Maneż (ul. Juliusza Słowackiego 23), w sobotę 17 września. Będzie to jeden z koncertów z okazji obchodzonego w ubiegłym roku 25-lecia istnienia. Zespół w składzie: Adam Nowak (gitara, śpiew), Grzegorz Szwałek (pianino elektryczne, akordeon), Jacek Olejarz (perkusja), Jarek Treliński (gitara elektryczna i akustyczna), Mirek Kowalik (gitara basowa, kontrabas) oraz gościnnie Tadek Kulas (trąbka). Muzycy zaprezentują najbardziej znane utwory z repertuaru zespołu, ale pojawią się także piosenki mniej znane - w nowych, odświeżonych aranżacjach.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 55-90 zł.
 

Maciej Maleńczuk w klubie Stary Maneż w Gdańsku zaprezentuje się nie tylko jako wokalista, ale także... jako saksofonista.
Maciej Maleńczuk w klubie Stary Maneż w Gdańsku zaprezentuje się nie tylko jako wokalista, ale także... jako saksofonista.
Mat. prasowe.

Inny znany i obecny na scenie od wielu lat, a do tego słynący z kontrowersji, polski artysta zaprezentuje się w niedzielę 18 września, w Parlamencie (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2). Maciej Maleńczuk, bo o nim mowa, wystąpi z jazzowym programem „Jazz for idiots”, który promuje hasłem w swoim stylu: „Nie pozwalajmy sobie na dyktaturę dyletantów. Jazz dla idiotów!”.

To, czym będzie odróżniał się „jego” jazz od muzyki innych przedstawicieli tego gatunku, to funkcjonalność użytkowość - to, co zdaniem Maleńczuka jazz utracił. Artysta odchodzi od intelektualizmu i scholastycznego wyrafinowania charakterystycznego dla zawodowych jazzmanów i wychodzi ze swoją muzyką do szerokiej widowni. Oprócz własnych, zgrabnych i rytmicznych kompozycji Maleńczuk, który nie tylko zaśpiewa, ale zagra na saksofonie - wspólnie z zespołem zagra nieśmiertelne utwory dancingowe, takie jak: „Le Grande Bouffe”, „Ritorno a Suriento”, „La Paloma”, „Tequilla”, „Un pettit Fleur”, „Cantare la Luna” - Gato Barbieri’ego.

Na scenie artyście towarzyszyć będą: Przemek Sokół (trąbka), Karol Ludew (perkusja), Darek Tarczewski (piano) i Andrzej Laskowski (gitara basowa). Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 55-60 zł, w dniu koncertu 65 zł.
 

Lady Electric rozgrzeje publiczność przed amerykańską gwiazdą stoner rocka.
Lady Electric rozgrzeje publiczność przed amerykańską gwiazdą stoner rocka.
Mat. prasowe.

Rockowo będzie w ten weekend z kolei w B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) za sprawą amerykańskiego zespołu Yawning Man, który wystąpi w sobotę 17 września. Znak rozpoznawczy tej grupy to psychodeliczne brzmienie lat 60., folk, hard rock, początki punk rocka, a nawet world music - wszystko to składa się na łączące ciężar z nastrojową melancholią Yawning Man.

Choć istnieją od 1986 roku i dzisiaj wciąż są jednym z najbardziej oryginalnych zespołów w gatunku, który przypadkowo współtworzyli, niezmiennie inspirując nowe pokolenia muzyków, nie spieszyli się z rejestracją własnego materiału. Koncertowanie i życie w stylu „stoner rocka” były dla nich priorytetem do tego stopnia, że studio nagraniowe odwiedzili dopiero w 2006 roku - ponad dwadzieścia lat po założeniu zespołu. Niewielki dorobek nagraniowy, jak na zespół z takim stażem, nie ma tu jednak większego znaczenia - Yawning Man to zespół niewątpliwie ważny, bez którego świat nigdy nie usłyszałby choćby o zespole Queens of the Stone Age.

Występ Amerykanów w Gdańsku poprzedzi suport gdyńskiego tria instrumentalnego Lady Electric, poruszającego się w obszarach stoner rocka i psychodelii. Początek koncertu o godz. 19. Bilety: 50 zł w przedsprzedaży, 60 zł w dniu koncertu.

Występ Baltic Sea Philharmonic uczci 25-lecie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Występ Baltic Sea Philharmonic uczci 25-lecie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Peter Adamik

Muzyka poważna zagości natomiast w niedzielę 18 września, w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1) podczas Europejskiego Koncertu Wolności. Łotewski wirtuoz skrzypiec, Gidon Kremer, wykona rzadko grany Koncert skrzypcowy Mieczysława Wajnberga - urodzonego w Polsce kompozytora, który jako 20-latek zamieszkał w Związku Radzieckim. To jednak nie koniec muzycznych smaczków tego wieczoru - towarzysząca Kremerowi Baltic Sea Philharmonic pod batutą Kristjana Järvi zagra „Swansong”, czyli „Łabędzi śpiew” Arvo Pärta oraz aranżację „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego.

Koncert dedykowany jest europejskiej idei wolności i odbywa się z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Odbędzie się w ogrodzie zimowym ECS. Początek o godz. 19. Bilety: 20 zł.

Zagra Baltic Sea Philharmonic i Kremeraty Baltica pod batutą Kristiana Jarvi. W programie - Arvo Pärt: Swansong. Littlemore Tractus, Mieczysław Weinberg: Koncert skrzypcowy, op. 67 i Piotr Czajkowski: Jezioro łabędzie, suita koncertowa.

Koncert w Gdańsku dedykowany będzie europejskiej idei wolności. Filozofia orkiestry Baltic Sea Philharmonic - współpracy muzyków z region Morza Bałtyckiego – komponuje się z wyjątkowym miejscem koncertu, czyli Europejskim Centrum Solidarności. Centrum, którego siedzibę otwarto w 2014 roku, powstało jako symbol zwycięstwa pokojowej rewolucji Solidarności, możliwego dzięki połączeniu działań wielu ludzi i duchowi pojednania. Dlatego koncert będzie odwoływał się nie tylko do relacji polsko-niemieckich, ale współpracy wszystkich państw regionu Morza Bałtyckiego. Zaś łatwo dający się dostrzec motyw łabędzi w programie koncertu odnosi się zarówno do wyzwań ekologicznych, które są jednym z obszarów współpracy państw bałtyckich, jak i obecności łabędzi w kulturze krajów skandynawskich.
 

Jak ukraść psa - to jedna z filmowych propozycji dla najmłodszych w ramach 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.
Jak ukraść psa - to jedna z filmowych propozycji dla najmłodszych w ramach 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.
Mat. prasowe.

Weekend to także propozycje dla dzieci. W sobotę i niedzielę 17-18 września, klub Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) zaprasza na pierwsze seanse 3. Festiwalu Filmowego „Kino Dzieci”. - Podróżować będziemy w różne strony świata, daleko i blisko. Razem z sympatyczną Molly wybierzemy się w wielką wyprawę z kolei ci, którzy marzą o podróży do USA, z pewnością odnajdą się w świecie filmu „Syn Winnetou”. Najdalej wyruszymy jednak z Ji-so, Ji-sukiem i Chae-rang, bo aż do Korei Południowej. Ich historię poznacie w filmie „Jak ukraść psa” - zachęcają organizatorzy.

Festiwal potrwa do 25 września 2016 r. Wszystkie filmy są w polskiej wersji językowej. Bilety na każdy seans: normalny/ulgowy 10 zł, zniżka na Kartę Dużej Rodziny (1 bilet na 1 kartę) 8 zł.

Program na weekend 17-18 września:
Sobota, 17 września
- godz. 14.30 - „Wielka wyprawa Molly”, reż. Matthias Bruhn, Michael Ekbladh, Ted Sieger, Niemcy 2016 r. Kategoria wiekowa: 4+;
- godz. 16 - „Syn Winnetou”, reż. Andre Erkau, Niemcy 2015 r. Kategoria wiekowa: 9+.

Niedziela, 18 września:
- godz. 14.30 - „Rabarbar”, reż. M. De Cloe, Holandia 2014 r. Kategoria wiekowa: 9+;
- godz. 16 - „Jak ukraść psa”, reż. Kim Sung-ho, Korea Południowa 2014 r. Kategoria wiekowa: 9+.
 

Kino w Blokowisku to jeden z najbardziej popularnych projektów gdańskiej Plamy. Od tego roku filmy obejrzymy także w Brzeźnie.
Kino w Blokowisku to jeden z najbardziej popularnych projektów gdańskiej Plamy. Od tego roku filmy obejrzymy także w Brzeźnie.
Adam Bogdan

Na weekendowe projekcje filmowe zaprasza także Projektornia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Dworska 29A). W piątek 16 września, na trawniku przed budynkiem Projektorni odbędzie się kolejny pokaz w ramach cyklu „Kino w Blokowisku” - projekt dotychczas związany z gdańską Plamą, w tym roku po raz pierwszy odbywa się w dwóch lokalizacjach. Czytaj więcej: Filmy pod gołym niebem dla każdego. Rusza „Kino w Blokowisku”. Wstęp wolny.

Tym razem będzie okazja, żeby zobaczyć francuską komedię „Jeszcze dalej niż Północ” w reżyserii Dany’ego Boona. Główny bohater, Philippe, naciskany przez żonę Julie stara się w pracy o przeniesienie na placówkę na wybrzeżu Morza Śródziemnego. W walce o stanowisko posuwa się do sfałszowania podania i udawania osoby niepełnosprawnej. Oszustwo zostaje jednak wykryte i biuro kadr decyduje o dyscyplinarnym przeniesieniu Philippe na północ, do miasta słynącego z surowego klimatu i nieokrzesanych ludzi. Wyjazd zupełnie zmienia jego życie.

Seans rozpoczyna się o godz. 19.30. Wstęp wolny.
 

Jesteś tam? - pyta Aïlien Reyns, zastanawiając się nad relacjami międzyludzkimi za pośrednictwem internetu.
Jesteś tam? - pyta Aïlien Reyns, zastanawiając się nad relacjami międzyludzkimi za pośrednictwem internetu.
Aïlien Reyns

KinoPort (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5), działający przy Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” zaprasza na projekcję filmową połączoną ze spotkaniem z autorką, Aïlien Reyns. To belgijska artystka audiowizualna, która w swoich pracach stara się łączyć formę filmu dokumentalnego z eksperymentalnym. W jej dorobku można odnaleźć zarówno portrety filmowe, jak i instalacje audiowizualne. Tematyka jej filmów zazwyczaj skoncentrowana jest wokół zagadnień socjologiczno-historycznych - tak jest też w przypadku prezentowanego w Gdańsku filmu „Are you there?”

Jak tłumaczy artystka, celem „Are you there?” było zbadanie, w jaki sposób media społecznościowe u(nie)możliwiają kontakt z rodziną osobom przebywającym za granicą w celach zarobkowych. W filmie poruszone zostały kwestie związane ze sposobami zniekształcania naszego postrzegania osób, z którymi komunikujemy się za pomocą np. Skype’a. Bardzo istotnym zagadnieniem dla reżyserki była próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zmienia się relacja, uczucia i zażyłość między rozdzielonymi członkami rodziny, którzy podtrzymują kontakt za pomocą cyfrowych środków komunikacji.

Film został zrealizowany przy wsparciu Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, podczas pobytu rezydencyjnego artystki. Projekcja i spotkanie z artystką odbędą się w niedzielę 18 września, o godz. 17.30 w Sali KinoPortu. Wstęp wolny.
 

Warsztaty w IKM odbywają się regularnie, ale szycia ubranek dla zwierząt jeszcze nie było!
Warsztaty w IKM odbywają się regularnie, ale szycia ubranek dla zwierząt jeszcze nie było!
Mat. prasowe.

Na nietypową atrakcję zaprasza Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40). W piątek 16 września, odbędą się tam warsztaty szycia dla seniorów z myślą o zwierzętach z gdańskiego ZOO, zatytułowane „Dzierganie becika dla Albercika”.

- Pomysł na taką inicjatywę zrodził się podczas wizyty z grupą seniorów w gdańskim ZOO, podczas którego przewodniczka zgłosiła problem marznięcia poszczególnych zwierząt w okresie zimowym. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie wspólnych warsztatów z szycia, co personel ZOO przyjął z aprobatą - mówi organizator wydarzenia Jarosław Kucharski, współpracujący z miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Wykonane ubrania podczas warsztatów zostaną przekazane na rzecz ZOO w Gdańsku.

W wyniku spotkania powstaną czapki, skarpetki i szaliki. Warsztaty potrwają w godz. 11-16. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem jaroslawkucharski90@gmail.com.

Warsztaty odbywają się w ramach cyklu Otwarty IKM - programu dla mieszkańców Gdańska i metropolii, animatorów kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów i instytucji. W ramach programu każdy może zgłosić swój pomysł na działanie, które chciałby zrealizować w IKMie. Organizatorzy projektu oferują finansowe i merytoryczne wsparcie. Oprócz warsztatów szycia ubranek dla zwierząt, w ramach programu we wrześniu odbędą się jeszcze warsztaty tworzenia kart pocztowych, spotkanie podróżnicze oraz wykład o bezpiecznym korzystaniu z internetu.
 

Jakub i Katarzyna Szczepańscy, małżeństwo zakochane w Trójmieście.
Jakub i Katarzyna Szczepańscy, małżeństwo zakochane w Trójmieście.
Mat. prasowe.

Także w piątek 16 września, w Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) odbędzie się „Benefis Fajnego Człowieka. Pełną Parą. Państwo WrzeSzczepańscy! 30 lat symbiozy Jakuba i Katarzyny Szczepańskich”.

Spotkanie poświęcone małżeństwu, które kocha Trójmiasto, a w szczególności Gdańsk i Wrzeszcz, poprowadzi dziennikarka Małgorzata Żerwe. O oprawę muzyczną zadbają licznie zaproszeni goście: Mikołaj Trzaska, Jarosław Ziętek, Grzegorz Zięba, Misza Ajdacki, Kacper Ołowski, Jacek Szymański, Dariusz Wójcik, Chór TAK i duet Shiny Beats. Nie zabraknie także niespodzianek.

Początek o godz. 19. Wstęp wolny.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora