Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Planuj weekend. Koncerty noworoczne i nowe wystawy - jest w czym wybierać, rusz się z domu

Trwa karnawał, o czym szczególnie hucznie będzie można się przekonać już w niedzielę 15 stycznia, podczas Koncertu Finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się na Targu Węglowym w Gdańsku. Nie zabraknie gorących rytmów i gorących w świecie muzyki nazwisk. Zanim to jednak nastąpi, zapraszamy do gdańskich instytucji kultury na koncerty noworoczne i nowe wystawy.

Planuj weekend. Koncerty noworoczne i nowe wystawy - jest w czym wybierać, rusz się z domu
A
A
data publikacji: 13 stycznia 2017 r.

Wielki finał WOŚP już w tę niedzielę, 15 stycznia!
Wielki finał WOŚP już w tę niedzielę, 15 stycznia!
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nowy rok to nowe wystawy w gdańskich galeriach sztuki. W Domu Uphagena - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (ul. Długa 12) można już oglądać wystawę poświęconą gdańskim Kresowianom: „Na Gdańsk zdecydowałem się od razu”.

To pierwsza taka ekspozycja, podejmująca szerzej tematykę powojennych przesiedleń. Prezentuje sylwetki i przedmioty należące do 14 szczególnych expatriantów, których losy wpisują się w problem korzeni tożsamości współczesnych gdańszczan.

- Będzie to pierwsza tego typu prezentacja w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, które do tej pory w swojej działalności wystawienniczej i wydawniczej nie podejmowało szerzej tematyki powojennych przesiedleń. A przecież to właśnie kresowianie przybyli do naszego miasta po 1945 roku i w nowej, obcej rzeczywistości - na miarę możliwości danych przez odziedziczone po Niemcach środowisko kulturowe - tworzyli Gdańsk od nowa - zaprasza dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Waldemar Ossowski.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Domu Uphagena: w sobotę w godz. 10-16, i w niedzielę w godz. 11-16.

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykona świąteczno-karnawałowy program muzyczny
Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykona świąteczno-karnawałowy program muzyczny
mat. prasowe

Przed nami również okres koncertów noworocznych - jeden z nich odbędzie się w sobotę 14 stycznia w Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35). Wydarzenie organizowane jest przez Polski Chór Kameralny oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury, i z pewnością spodoba się miłośnikom muzyki poważnej.

Tego dnia w Sali Mieszczańskiej Ratusza zabrzmi repertuar różnorodny nawiązujący do okresu Bożego Narodzenia oraz trwającego karnawału. Zespół pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykona kolędy, utwory świąteczne a także piosenki wybitnych duetów kompozytorskich: Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego oraz Johna Lennona i Paula McCartneya. Nie zabraknie również utworów wybitnego polskiego kompozytora, chętnie współpracującego z Polskim Chórem Kameralnym - Krzysztofa Pendereckiego. A ponieważ trwa karnawał, w przerwie koncertu organizatorzy zapraszają na symboliczny kieliszek szampana.

Początek o godz. 18. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

Orkhan Hashimov i Orkiestra Symfoniczna PFB będą gwiazdami II Balu Gdańskiego
Orkhan Hashimov i Orkiestra Symfoniczna PFB będą gwiazdami II Balu Gdańskiego
mat. prasowe

Także w sobotę 14 stycznia, Polska Filharmonia Bałtycka (ul. Ołowianka 1) zaprasza do Sali Koncertowej na „ogniste tańce” - pod takim motywem przewodnim odbędzie się tam II Bal Gdański. Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi Orkhan Hashimov. W programie wieczoru znalazł się słynny „Taniec węgierski” Johannesa Brahmsa, „Lot trzmiela” Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, tematy z filmów „Różowa pantera” i „Titanic”, a także Scena i walc z baletu „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego.

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Po jego zakończeniu Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaprosi zespół Standard Acoustic Promotion. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazje menu kolacyjnego. Bilety: 35-75 zł.

Niedziela 15 stycznia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej upłynie natomiast pod znakiem skeczy i żartów. Na Ołowiankę zawitają Paranienormalni - popularna grupa kabaretowa, która postanowiła ruszyć w Polskę z nowym programem „Pierwiastek z trzech”.

Tego wieczoru nie zabraknie postaci, dzięki którym Paranienormalni stali się tak popularni i lubiani - czyli Marioli, Balcerzaka i Kryspina, a także aktualnych społecznych tematów. Relacje międzyludzkie, zdrowy tryb życia i sport to wszystko zostanie przez nich przedstawione w niezwykłym paranienormalnym świetle. Szykuje się śmiech do łez i zaraźliwa energia płynąca ze sceny.

Na scenie filharmonii Paranienormalni zaprezentują się dwukrotnie: o godz. 16 i 19. Bilety: 80-120 zł.

Koncert Noworoczny w Starym Maneżu
Koncert Noworoczny w Starym Maneżu
Orkiestra Vita Activa

Na swój Koncert Noworoczny tego dnia zaprasza także Orkiestra Vita Activa, do klubu Stary Maneż w Gdańsku (ul. Juliusza Słowackiego 23). Będzie to już kolejny, XVII koncert przygotowany przez tę orkiestrę, nawiązujący do tradycji wiedeńskich Koncertów Noworocznych.

W programie znajdzie się muzyka związana z okresem Nowego Roku, o tematyce zimowej i świątecznej. O barwną, efektownie zagraną muzykę w wykonaniu Orkiestry zadba dyrygent Mirosława Lipińska. Gościnnie wystąpią soliści z klasy śpiewu Liliany Górskiej z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Koncert rozpocznie się o godz. 12. Wstęp wolny. Organizatorem Koncertu jest: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Gdańsku.

Opuszczone miejskie przestrzenie po raz kolejny staną się miejscem artystycznych działań
Opuszczone miejskie przestrzenie po raz kolejny staną się miejscem artystycznych działań
Lucyna Kolendo

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza natomiast na pierwszą edycję cyklu minimalistycznych działań artystycznych w przestrzeniach zamkniętych, zatytułowanego po prostu „Miejsca”. - Łuszczące się ściany, idealnie zachowane łuki pajęczyn oraz organiczne formacje, jakie powstały w niektórych pomieszczeniach kotłowni będą scenerią, w której pracować będzie dwóch artystów. Maciej Chodziński, artysta wizualny, zrealizuje w kotłowni projekt „Stany skupienia”, a Paweł Kulczyński, artysta dźwiękowy, przygotuje instalację „Periodicity of Mass Extinctions” - zapowiada Natalia Cyrzan, realizatorka wydarzenia.

„Miejsca” będą ukazywać przestrzeń jako doświadczenie synestetyczne i działające na wszystkie zmysły. Jak napisał Juhani Pallasmaa w „Oczach skóry”: Każde wzruszające doświadczenie architektury jest wielozmysłowe; jakości przestrzeni, materiału, skali są mierzone w równym stopniu przez oko, nos, skórę, język, szkielet i mięśnie. Architektura wzmacnia doświadczenie egzystencjalne, jednostkowe poczucie bycia w świecie, to zaś stanowi w sposób istotny wzmocnione doświadczenie podmiotowości. Zamiast samego wzroku czy klasycznych pięciu zmysłów, architektura aktywizuje różne sfery doświadczania sensorycznego, które reagują z sobą i przenikają się nawzajem.

Pierwszym Miejscem proponowanym przez IKM będzie dawna kotłownia przy ul. Ogarnej 35/36. Odda ją we władanie dwóm artystom - Maciejowi Chodzińskiemu i Pawłowi Kulczyńskiemu, których prace zobaczyć będzie można w sobotę i niedzielę 14 i 15 stycznia, w godz. 12-20. Wydarzenie zakończy koncert Pawła Kulczyńskiego w niedzielę o godz. 20.30. Na cały cykl wstęp wolny.

A jeśli chodzi o imprezy plenerowe, to ten weekend należeć będzie oczywiście do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już o godz. 15 zapraszamy na Targ Węglowy, gdzie do wspólnego pomagania i wspólnej zabawy zachęcać będą bębniarze z gorącymi sambowymi rytmami. Na scenie zaprezentują się takie zespoły jak Farba, czy Mitra, a gwiazdami wieczoru będą Jose Torres i Brathanki.


Więcej: Wielka Orkiestra na Targu Węglowym już w tę niedzielę. Sprawdź, kto wystąpi

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora