PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Plan uroczystości obchodów rocznicy 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Co jeszcze dzisiaj
Plan uroczystości obchodów rocznicy 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Co jeszcze dzisiaj
Uroczystości rozpoczęły się w czwartek, 1 września, około godz. 4.45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Sprawdź także inne uroczystości, które będą się dziś odbywały. Wśród nich bezpłatny koncert pieśni wojskowych i patriotycznych.

Westerplatte. Każdy obywatel ma prawo złożyć hołd polskim bohaterom 1 września.
Westerplatte. Każdy obywatel ma prawo złożyć hołd polskim bohaterom 1 września.
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Scenariusz uroczystości na Westerplatte 1 września:

 • do godz. 4.35 - przybycie władz państwowych i samorządowych
 • godz. 4.40 – złożenie meldunku Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej o gotowości do rozpoczęcia uroczystości
 • godz. 4.45 - syreny
 • odegranie Hymnu Państwowego Rzeczpospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
 • powitanie uczestników przez gospodarza uroczystości – Prezydenta Miasta Gdańska, Pana Pawła Adamowicza
 • przemówienia okolicznościowe
 • modlitwa za poległych – Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański
 • Apel Poległych
 • odegranie Hymnu do Bałtyku przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej
 • złożenie meldunku Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej o zakończeniu
 • pierwszej części uroczystości
 • Ceremonia złożenia wieńców


TAK UROCZYSTOŚCI WYGLĄDAŁY ROK TEMU:


INNE UROCZYSTOŚCI 1 WRZEŚNIA:

Victoriaschule

Tragedia pierwszych dni września 1939 r. nieodłącznie wiąże się z budynkiem Vicktoriaschule, przy dzisiejszej ul. Kładki 24 (za gmachem Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku). Obecnie jest tam siedziba Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Vicktoriaschule, w pierwszych dniach września hitlerowcy torturowali i zamęczyli przedstawicieli polonii gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

„Zapraszam do modlitwy i złożenia wieńców przy tablicy upamiętniającej zamęczonych i torturowanych Polaków. Spotykamy się tradycyjnie już o godz. 10:00 u stóp tablicy przy ul. Kładki 24” mówi Piotr Mazurek - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i współorganizator uroczystości.

Msza św. za poległych Pocztowców i nowy audioprzewodnik po Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

O godzinie 12:00 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców pod pomnikiem.

Zaraz po jej zakończeniu o godz. 14:00 będzie miała miejsce prezentacja nowego audioprzewodnika po Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

WYJĄTKOWY KONCERT NA WESTERPLATTE:

1 września 2016 roku w Gdańsku, w 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Westerplatte”. Wydarzenie zrealizowane zostanie w miejscu niezwykłym, tj. na polu bitwy na Westerplatte, obok reliktów Placówki „Wał”. Jest to teren gdzie padły pierwsze polskie strzały w obronie polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Będzie to kolejna edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja. W sezonie 2016 odbędą się jeszcze 3 różniące się scenariuszem i repertuarem premiery tj.:

 • Koncert Niepodległości „Westerplatte”, Westerplatte, Gdańsk, 1.09.2016 godz. 19.00
 • Koncert Niepodległości „Poland”, Brampton (Greater Toronto Area, Kanada) 16.09.2016 godz. 8:00 AM
 • VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”, Warszawa, Muzeum Powstania Warszawskiego, 10-11.11.2016, godz. 20:00


Materiały prasoweNa 10 września planowana jest też premiera płyty "Koncert Niepodległości", która objęta została Patronatem Medialnym Polskiego Radia S.A.

Inspiracją Koncertu są pierwsze epizody Wojny Obronnej 1939 roku, w tym m.in. obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, naloty niemieckich bombowców na miasteczka Wieluń i Tczew czy atak na Chojnice. W doborze repertuaru i narracji skupimy się na utworach popularnych wśród polskich żołnierzy w latach 1939-1945.

Usłyszymy je w barwnych aranżacjach tworzonych w nurcie muzyki hybrydowej - stylu wypracowanym przez twórców Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy m.in. muzyki klasycznej i elektronicznej, rocka, jazzu, poezji śpiewanej aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury.

Zwieńczeniem Koncertu Niepodległości będzie przepiękna alegoria patriotyzmu, jaką jest utwór „Źródło” Jacka Kaczmarskiego, a jego instrumentalnym dopełnieniem współczesne kompozycje dedykowane wydarzeniu. Twórcą i wykonawcą Koncertu Niepodległości jest polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz, której na scenie towarzyszyć będzie wokalista Grzegorz Wilk oraz zespół kilkunastu instrumentalistów sesyjnych. Koncert odbywa się na zadaszonej widowni plenerowej.


Więcej o uroczystościach: www.gdansk.pl/westerplatte

Czytaj też: 

Młodzi Brytyjczycy z dumą noszą herb Gdańska. 1 września, na Westerplatte, oddadzą hołd poległymoprac. SŁwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl