PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

PKM. 4 miliony pasażerów w tym roku - w czwartek, 27 grudnia, padł nowy rekord przewozów

PKM. 4 miliony pasażerów w tym roku - w czwartek, 27 grudnia, padł nowy rekord przewozów
Końcówka grudnia 2018 r. przyniosła kolejny rekord przewozów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Statystycznie obliczono, że dziś do pociągu tej linii wsiadł pasażer nr 4 miliony. To o milion pasażerów PKM więcej niż w 2017 r.
Pociąg PKM na stacji Gdańsk Port Lotniczy. W ciągu dwóch lat liczba podróżujących liniami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej podwoiła się, a w ciągu ostatniego roku wzrosła o milion pasażerów
Pociąg PKM na stacji Gdańsk Port Lotniczy. W ciągu dwóch lat liczba podróżujących liniami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej podwoiła się, a w ciągu ostatniego roku wzrosła o milion pasażerów
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Nie wiadomo jak w roku 2018 nazywa się pasażer numer 4 mln, gdyby było wiadomo - PKM zapewne ufundowałaby dla niego okazały prezent i sprowadziła orkiestrę. Do niedawna w mediach zdarzały się krytyczne opinie, że budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej nie spełniła pokładanych w niej nadziei, bowiem frekwencja podróżnych jest mniejsza niż oczekiwano. Wzrost liczby pasażerów o 25 proc. w ciągu roku to wynik znakomity i mocny sygnał, że linie systemu PKM dobrze wkomponowały się w system komunikacyjny aglomeracji trójmiejskiej.


Przemyślane inwestycje

Jeszcze w listopadzie statystyki PKM mówiły o 3,4 mln pasażerów. Najnowsze wyliczenia pokazały, że rok 2018 PKM zamknie kolejnym rekordem - liczbą ponad 4 mln przewiezionych osób. Z roku na rok liczba pasażerów wzrasta. W 2016 r. było ich 2 mln, a w 2017 r. 3 mln. Oznacza to, że PKM zyskuje na popularności, a liczba korzystających z niej osób wzrosła już dwukrotnie w ciągu tylko dwóch lat.

- Ten wynik pokazuje, jak duży jest potencjał PKM - mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Cieszę się, że frekwencja stale wzrasta, to zasługa dobrych decyzji, m.in. wprowadzenia cyklicznego rozkładu jazdy, stabilnej oferty przewozowej na trasach regionalnych z Kartuz i Kościerzyny oraz otwarcia nowych przystanków Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny. Mijający rok pokazuje, że z PKM chętnie korzystają nie tylko pracownicy i turyści, ale też studenci trójmiejskich uczelni. Wielu z nich dojeżdża z Kartuz lub wynajmuje mieszkania w pobliżu przystanków PKM. Dziękujemy pasażerom za zaufanie - zaznacza Świlski.


We wrześniu 2015 r. samorząd województwa pomorskiego uruchomił nową linię kolejową łączącą Trójmiasto

z Kartuzami i Kościerzyną. Po trzech latach Pomorska Kolej Metropolitalna stała się jednym z filarów komunikacyjnych naszego regionu. W planach jest elektryfikacja linii, a także budowa nowej stacji pomiędzy przystankami Gdańsk Matarnia i Gdańsk Port Lotniczy.


Opracowano na podstawie publikacji portalu Pomorskie.eu

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl