Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

PIT w Gdańsku. Się opłaca! - nowa akcja dla mieszkańców naszego miasta

„Mieszkasz w Gdańsku, ale do tej pory płaciłeś podatki tam, gdzie jesteś zameldowany? Zmień to!” - zachęcają władze miasta w nowej kampanii „PIT w Gdańsku. Się opłaca!”, która ruszyła 1 lutego. Aby rozliczyć PIT w Gdańsku nie trzeba być tu zameldowanym. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać gdański adres zamieszkania.

PIT w Gdańsku. Się opłaca! - nowa akcja dla mieszkańców naszego miasta
A
A
data publikacji: 01 lutego 2017 r.

fot. pixabay.com

Głównym celem akcji jest przekonanie „nowych” mieszkańców, żeby roczną deklarację podatkową PIT złożyli w Gdańsku, gdzie na co dzień mieszkają, pracują, odpoczywają, korzystają z gdańskiej komunikacji i infrastruktury. Dzięki temu część pieniędzy z podatku trafi do budżetu miasta.


Gdański budżet – Twój budżet. Oblicz!

- Gdańsk przyciąga. Wciąż nowi ludzie podejmują tu studia, pracę a więc na co dzień korzystają z gdańskiej komunikacji oraz infrastruktury. Jednak niektórzy zapominają u nas rozliczać pit-y. I to właśnie do nich kierujemy kampanię „PIT w Gdańsku. Się opłaca!”, bo to między innymi dzięki podatkom nowych mieszkańców, Gdańsk będzie mógł jeszcze w większym stopniu inwestować w nowe chodniki, oświetlenie, komunikację czy obiekty sportowe - przekonuje prezydent miasta Paweł Adamowicz.

Pomoc społeczna, komunikacja, infrastruktura, zdrowie, kultura, sport, wypoczynek, czy bezpieczeństwo to tylko niektóre obszary, które składają się na miejski budżet. Ile pieniędzy z podatku trafia do budżetu można się dowiedzieć ze specjalnej witryny www.gdansk.pl/pit. A przy pomocy kalkulatora obliczyć, ile miesięcznie z naszego wynagrodzenia miasto wydaje np. na edukację, czy ochronę środowiska. 

Wystarczy w zakładce „Ile kosztuje miasto?” wpisać miesięczne wynagrodzenie brutto w złotych, a ten obliczy jaka część podatku została przeznaczona w skali miesiąca na poszczególne zadania realizowane przez miasto. 


By rozliczać się w Gdańsku, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym gdański adres zamieszkania
By rozliczać się w Gdańsku, wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym gdański adres zamieszkania
fot. www.gdansk.pl

Aby rozliczyć PIT w Gdańsku nie trzeba być tu zameldowanym. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać gdański adres zamieszkania. 

Nowi, gdańscy podatnicy znajdą na stronie www.gdansk.pl/pit informacje, do którego urzędu skarbowego powinni złożyć zeznanie podatkowe, a także w prosty i szybki sposób, za darmo, mogą złożyć rozliczenie podatkowe za 2016 rok.

Ważne, żeby w formularzu PIT wpisać gdański adres zamieszkania. Nasz PIT trafia przez internet bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Program ten umożliwia również swobodny wybór i przekazanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.
 

fot. www.gdansk.pl


Ty też płać podatki w Gdańsku…

Ambasadorzy kampanii „PIT w Gdańsku, Się opłaca!”, którzy wybrali Gdańsk jako miejsce idealne do studiowania, zamieszkania czy rozpoczęcia nowej ścieżki zawodowej, w krótkich filmikach zachęcają do płącenia podatków w naszym mieście. Są wśród nich m.in.

  • Sebastian Mila, piłkarz, kapitan zespołu gdańskiej Lechii, który spełnił zawodowe marzenia i mieszka tu z rodziną
  • Paweł Stawicki, szef kuchni restauracji Mercato
  • socjolożka Agnieszka Anielska
  • Ukrainka Natalija Shkinder, która najpierw studiowała w Gdańsku a teraz pracuje
  • Roberto Polce, włoski dziennikarz i przewodnik, który zamieszkał tu na stałe.
  • Anish Saraf z Kalkuty, zachwycony możliwościami miasta od wielu lat z powodzeniem rozwija tu firmę.

Ambasadorzy kampanii zachęcają nowych mieszkańców do płacenia podatków i przekonują o zaletach Gdańska.

Autor: Aldona Dybuk