PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

PIT dla emerytów i rencistów - nowe zasady. Dyżur telefoniczny eksperta z gdańskiego ZUS

PIT dla emerytów i rencistów - nowe zasady. Dyżur telefoniczny eksperta z gdańskiego ZUS
Kto otrzyma z ZUS dokument PIT 11A, a kto PIT 40A? Czy osoby, które otrzymają PIT 11A muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym? Jakie są zasady sporządzania i wysyłania przez ZUS PIT-ów po osobie zmarłej. To tylko kilka pytań, na które odpowie ekspert we wtorek, 9 marca, podczas telefonicznego dyżuru.
Dyżur eksperta odbywać się będzie pod numerem telefonu 58 307 86 25 (zdjęcie ilustracyjne)
Dyżur eksperta odbywać się będzie pod numerem telefonu 58 307 86 25 (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Sabine van Erp / Pixabay

 

Trwa akcja składania zeznań PIT za 2020 rok. Z urzędem skarbowym można się rozliczyć do 30 kwietnia 2021 roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje podatkowe (PIT-40A albo PIT 11A i PIT-11) do wszystkich osób, które w 2020 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. ZUS w tym roku nie rozlicza także świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Takie osoby otrzymają PIT 11A.

- Dlatego w placówkach ZUS pojawiło się wielu emerytów i rencistów z pytaniami o tę zmianę. Po otrzymaniu PIT 11A, a nie jak rok wcześniej PIT-40A, klienci zastanawiają się, czy nie zaszła pomyłka, bo formularz jest inny, nie wiedzą, co mają dalej z nim zrobić. Jeśli mają nadpłatę podatku, to chcieliby wiedzieć w jaki sposób i kiedy zostanie im zwrócona - wylicza regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński. - Pytań jest bardzo wiele, dlatego też żeby wyjaśnić wątpliwości i ułatwić klientom dostęp do kompleksowych informacji gdański oddział ZUS postanowił zorganizować telefoniczny dyżur eksperta. 


Dyżur odbędzie się we wtorek, 9 marca, w godzinach 12.00-14.00. Dzwonić z pytaniami można pod numer telefonu 58 307 86 25.


W trakcie dyżuru ekspert będzie odpowiadać na pytania dotyczące m.in.: kto otrzyma z ZUS PIT 11A, a kto PIT 40A, czy osoby, które otrzymają PIT 11A muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym, jakie są zasady sporządzania i wysyłania przez ZUS PIT-ów po osobie zmarłej.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl