PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Piotr Tarnacki i jego załoga po raz dziewiąty mistrzami świata w klasie Micro. Srebro także dla gdańszczan

Piotr Tarnacki i jego załoga po raz dziewiąty mistrzami świata w klasie Micro. Srebro także dla gdańszczan
W mistrzostwach świata w żeglarskiej klasie Micro, które odbywały się w Słowacji, na jeziorze Liptovská Mara niedaleko miejscowości Liptowski Mikułasz, rywalizowały 33 ekipy. Złoty medal wywalczyła załoga Piotra Tarnackiego, srebrny Macieja Celmerowskiego - obie z teamu 77 Racing Club Gdańsk. Tarnacki złoto zdobył po raz dziewiąty. Zobacz film z regat mistrzowskich.
Mistrzowie świata w klasie Micro (od lewej): Grzegorz Banaszczyk, Piotr Tarnacki, Bartosz Makała
Mistrzowie świata w klasie Micro (od lewej): Grzegorz Banaszczyk, Piotr Tarnacki, Bartosz Makała
fot. 77 Racing Club Gdańsk

 

Micro to najmniejsza klasa jachtów morskich. Nieduże, balastowe lub balastowo-mieczowe jachty stworzone do żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej z ograniczeniem długości do 5,5 metra. Klasa powstała w 1977 roku we Francji, od połowy lat 80-tych do najlepszych należą polscy żeglarze. Mistrzami świata byli Jarosław Kaczorowski, Stanisław Sawko i Przemysław Tarnacki.

Od lat prawdziwą gwiazdą klasy Micro jest Piotr Tarnacki z 77 Racing Club Gdańsk, który w dniach 17-25 sierpnia na jeziorze Liptovská Mara w Słowacji wywalczył swój dziewiąty tytuł mistrza świata.

- Oczywiście liczymy na złoty medal, ale łatwo nie będzie - mówił nam Piotr Tarnacki przed wyjazdem na Słowację i dodawał. - Marzę o dziesięciu tytułach mistrzowskich.

Na jeziorze Liptovská Mara panowały trudne i zmienne warunki pogodowe. Ze względu na burze i brak wiatru rozegrano zaledwie pięć wyścigów.

- Cztery z nich wygraliśmy, w tym wyścig długodystansowy, który przepłynęliśmy w czasie 3 godziny 35 minut - informuje Piotr Tarnacki, w którego załodze byli jeszcze Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk.  

 

Mistrzowie z 77 Racing Club Gdańsk na czele
Mistrzowie z 77 Racing Club Gdańsk na czele
fot. 77 Racing Club Gdańsk

 

Wicemistrzostwo świata zdobyła inna załoga 77 Racing Club Gdańsk - skipper Maciej Celmerowski, Wojciech Moczkowski i Oskar Śleziona, którzy w czterech wiścigach finiszowali na drugim miejscu. 

W regatach brały udział 33 załogi, w tym 8 z Polski. 

- Już we wrześniu kolejne żeglarskie emocje, w tym razem w Gdańsku odbędą się regaty z serii Euro Micro, których organizatorem jest klub 77 Racing Club - przypomina i zaprasza Piotr Tarnacki.

Regaty Gdańsk Sailing Week odbędą się w dniach 27-29 września przy Twierdzy Wisłoujście, na starcie staną jachty klas Micro i coraz popularniejszej w świecie J/70. W 2021 roku w Gdańsku odbędą się mistrzostwa świata w klasie Micro. 


ZOBACZ MISTRZOWSKĄ ZAŁOGĘ PODCZAS REGAT NA SŁOWACJI

Czytaj także:

Kolejne jachty pojawiają się przy Twierdzy Wisłoujście. Nowa przystań w mieście. WIZUALIZACJE

W Gdańsku wyłoniono Morskich Mistrzów Polski ORC załóg wieloosobowych

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl