Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Piotr Stelmach opowie o Grzegorzu Ciechowskim. W czwartek, w Galerii Bałtyckiej

„Lżejszy od fotografii – o Grzegorzu Ciechowskim” to portret ikony polskiego rocka, książka napisana przez dziennikarza muzycznego radiowej Trójki – Piotra Stelmacha. Spotkanie autora z czytelnikami odbędzie się w salonie Empik Galeria Bałtycka w czwartek, 21 czerwca 2018 r., o godz. 18. Towarzyszyć mu będą muzycy zespołu Republika – Leszek Biolik i Sławomir Ciesielski.

Piotr Stelmach opowie o Grzegorzu Ciechowskim. W czwartek, w Galerii Bałtyckiej
A
A
data publikacji: 19 czerwca 2018 r.
Grzegorz Ciechowski podczas Sopot Festiwalu w roku 1997
Grzegorz Ciechowski podczas Sopot Festiwalu w roku 1997
Łukasz Głowala/KFP

Grzegorz Ciechowski był jednym z najbardziej charyzmatycznych, utalentowanych i znanych polskich muzyków rockowych. Poeta, kompozytor, felietonista, lider i wokalista zespołu Republika. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C.  i Grzegorz z Ciechowa.

Piotr Stelmach rozpoczyna swoją opowieść o Ciechowskim od wiadomości o jego nagłej śmierci w 2001 roku. Potem cofając się opowiada o kolejnych etapach jego kariery i życia osobistego.

O Ciechowskim mówią w książce jego najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy: matka, siostry i córka, muzycy Republiki, a także m.in. Jan Borysewicz, Zbigniew Hołdys, Lech Janerka, Kayah, Grzegorz Markowski, Marek Niedźwiecki, Muniek Staszczyk, Justyna Steczkowska, Kazik Staszewski, Wojciech Waglewski i Leszek Biolik. Z ich wspomnień wyłania się obraz konsekwentnego i bezkompromisowego artysty, lojalnego przyjaciela i choleryka, ciepłego, ale wymagającego ojca. Człowieka obdarzonego poczuciem humoru, ale też autora bezlitosnych żartów, które jego współpracowników doprowadzały do szewskiej pasji, a dziś wspominają je z rozrzewnieniem.

Stelmachowi udało się też dotrzeć do wielu pięknych, zaskakujących i niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów.

Autor - Piotr Stelmach jest znanym dziennikarzem muzycznym i prezenterem Programu Trzeciego Polskiego Radia.

W spotkaniu uczestniczyć będą też Leszek Biolik – muzyk, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, wieloletni przyjaciel Grzegorza Ciechowskiego oraz Sławomir Ciesielski – muzyk i perkusista.

21 czerwca, godz. 18, Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 141.-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl