Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Piotr Machalica, Adam Ferency i inni. Sprawdź, jakich znanych artystów spotkasz

Nie będziemy ukrywać - w ten weekend, 9-11 czerwca, w Gdańsku dzieje się tak dużo, że mieliśmy problem z wyborem propozycji. Prezentujemy dziesięć, naszym zdaniem najciekawszych wydarzeń - jak spektakl z Adam Ferencym na podstawie prozy Jerzego Pilcha, wyjątkowy Festiwal Filmów Kultowych czy nowa wystawa w Zbrojowni Sztuki poświęcona twórczości Tadeusza Kantora.

Piotr Machalica, Adam Ferency i inni. Sprawdź, jakich znanych artystów spotkasz
A
A
data publikacji: 09 czerwca 2017 r.

Dziennik przebudzenia - spektakl na podstawie prozy Jerzego Pilcha zobaczymy na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Dziennik przebudzenia - spektakl na podstawie prozy Jerzego Pilcha zobaczymy na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Wojciech Kiczek

eekend upłynie przede wszystkim pod znakiem filmów. I to tych legendarnych, z różnych względów. Podczas pierwszej w historii edycji w Gdańsku, 20. Festiwalu Filmów Kultowych - cyklicznego święto kina gatunkowego, które przez ostatnie 19 lat odbywało się w Katowicach - zobaczymy takie klasyki amerykańskiego kina jak „Amerykański Ninja”, „Drive” czy „Carrie”, a także pamiętną polsko-czechosłowacką produkcję „Pan Kleks w kosmosie”.

W sumie w ciągu ośmiu dni imprezy będzie można zobaczyć około 50 filmów, wysłuchać kilku wykładów o zapomnianych epizodach z historii kina, a także wziąć udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi i wydarzeniach towarzyszących.

- Wierzymy, że kultowe filmy gatunkowe najlepiej ogląda się w niecodziennych warunkach, dlatego projekcje będą odbywały się w industrialnych przestrzeniach Stoczni Gdańskiej, dzięki którym każdy seans będzie niezapomnianym doświadczeniem - mówią organizatorzy.

Festiwal rozpoczyna się w piątek, 9 czerwca. Seanse będą się odbywały w klubie B90, na Soundrive Stage, w halach W4, B64, w Studiu Luks Sfera, w budynku WL4, a także w Europejskim Centrum Solidarności i w plenerach.

Program 20. Festiwalu Filmów Kultowych na weekend 9-11 czerwca:


Piątek, 9.06.2017

 • WL4 - Art Space (Gdańsk, ul. Wiosny Ludów 4), godz. 17.30 - „Różowe flamingi (1972), 108 min.
 • Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk, Plac Solidarności 1), godz. 18.30 - Wernisaż wystawy „Okładki kaset Video Rondo”.
 • B90 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 20 - koncert Perturbator + Nightrun87.
 • WL4 - Art Space (Gdańsk, ul. Wiosny Ludów 4), godz. 20 - „Oślizgły dusiciel” (2016), 93 min.
 • Ulica Elektryków, godz. 22.30 - after party.

Sobota, 10.06.2017

 • Soundrive Stage (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 13 - „Bone Tomahawk” (2015), 132 min.
 • Klub festiwalowy B64 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 16 - Wykład: Radosław Pisula „Dziwne dzieje studia Full Moon”.
 • Soundrive Stage (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 16 - „W zakolu rzeki” (1986), 99 min.
 • Studio Luks Sfera (Gdańsk, ul. Elektryków), godz. 16 - „Herschell Gordon Lewis: Ojciec chrzestny gore” (2010), 106 min.
 • WL4 - Art Space (Gdańsk, ul. Wiosny Ludów 4), godz. 18.30 - „Foxy Brown” (1974), 94 min.
 • B90 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 18.30 - „Amerykański ninja” (1985), 95 min.
 • WL4 - Art Space (Gdańsk, ul. Wiosny Ludów 4), godz. 20.30 - „Jackie Brown” (1997), 154 min.
 • B90 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 21 - „The Room” (2003), 93 min.
 • Stadion Energa (Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1), godz. 21.30 - Kino samochodowe: „Drive” (2011), 100 min.

Niedziela, 11.06.2017

 • Soundrive Stage (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 15 - „Waleria i tydzień cudów” (1970), 77 min.
 • Klub festiwalowy B64 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 16 - Wykład: Marcin Zembrzuski „Spaghetti western”.
 • B90 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 17.30 - „Amerykański ninja 2” (1987), 90 min.
 • Studio Luks Sfera (Gdańsk, ul. Elektryków), godz. 17.30 - „Królowie lata” (2013), 93 min.
 • WL4 - Art Space (Gdańsk, ul. Wiosny Ludów 4), godz. 19.30 - „Śmiertelnie proste” (1984), 99 min.
 • B90 (Gdańsk, ul. Doki 1), godz. 20 - „Suspiria” (1977), 98 min.
 • Ulica Elektryków, godz. 22 - „Co robimy w ukryciu” (2014), 86 min.
 • W4 (Gdańsk, ul. Elektryków 33B), godz. 22 - „Złodziej” (1981), 122 min.

Bilety na pojedyncze wydarzenie: 0-10 zł, bilet na Seans Ukryty: 20 zł. Więcej informacji na stronie Festiwalu Filmów Kultowych.


ORGANy PLUS+ to natomiast festiwal, który zapewni podróż do jeszcze odleglejszej przeszłości - sprzed kilku wieków. Już po raz trzeci we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu (ul. Św. Trójcy 4), usłyszeć będzie można dawne brzmienia organowe mistrzów europejskich. Nieprzypadkowo w tym miejscu, bowiem jak przekonują organizatorzy, tylko tu jest możliwe podziwianie piękna muzyki wybrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego lektorium, w niezmienionej od 500. lat gotyckiej akustyce.

Wiosenna edycja wydarzenia rozpocznie się w piątek 9 czerwca o godz. 19 i potrwa trzy dni. - Tematyka będzie bardzo zróżnicowana, podobnie jak instrumentarium - mówi dyrektor naczelny festiwalu dr hab. Andrzej Szadejko. - Przewodnikiem, który będzie nas zaskakiwał na wielu koncertach będzie gdański organista i kompozytor Daniel Magnus Gronau, którego 170 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Współcześni mówili o nim, że to „ najpiękniejszy duch muzyczny, jaki kiedykolwiek zawitał nad Motławę”. Po raz pierwszy będziemy się mogli o tym przekonać słuchając kilku z ponad pięciuset fug, które staną się kanwą improwizacji zaproszonych artystów - zdradza dyrektor festiwalu.

Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł. Szczegółowy program i więcej informacji o festiwalu tutaj: Podróż w czasie jest możliwa! A przynajmniej ta muzyczna. Sprawdź Festiwal ORGANy PLUS+.


Tadeusz Kantor, praca z cyklu Multipart
Tadeusz Kantor, praca z cyklu Multipart
mat. prasowe

Z duchem i twórczością samego Tadeusza Kantora spotkamy się natomiast w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku (ul. Targ Węglowy 6), gdzie w piątek o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy mu poświęconej.

- Wystawa „Tadeusz Kantor - Brudnopisy. Multipart” obejmuje dwa niezwykłe cykle prac, problematyzujące kwestię oryginalności dzieła i autorstwa - mówi Agnieszka Drączkowska z Biura Promocji Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Pierwsza część jest realizacją zaplanowanej przez Kantora, ale niezrealizowanej za życia wystawy Brudnopisów. Druga przedstawia akcję wykonaną przez artystę w Galerii Foksal w 1970 roku, w ramach której prosił nabywców obrazów o dokonanie na nich interwencji. Na wystawie znajdzie się część z tych obrazów, na co dzień rozproszonych po świecie.

Wystawa czynna będzie do 9 lipca 2017 r. Prace artysty można oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12-18. Wstęp wolny.


To już ostatnie dni 9. edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca w klubie Żak (al. Grunwaldzka 195/197), stworzonego z myślą o tancerzach i pasjonatach tańca. W ramach wydarzenia w kinie klubu Żak od piątku do niedzieli 9-11 czerwca, o godz. 14, będzie można zobaczyć film „Pina” w reżyserii Wima Wendersa, produkcji francusko-niemieckiej.

Ponadto w piątek odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest. Pokazy finalistów rozpoczną się o godz. 18, a ogłoszenie werdyktu o godz. 20. W sobotę natomiast, o godz. 19 zobaczymy spektakl „Hither and Thither” z choreografią Julii Marii Koch. Występują: Julian Bergonzini, Laura Garcia, Sofia Angelis, Yannick Neu, Erick Odriozola, Emmerich Schmollgruber i Julia Koch.

W niedzielę 11 czerwca na zamknięcie festiwalu Teatr Tańca Zawirowania przedstawi spektakl „Wybieg”. Choreografia: Karolina Kroczak, wykonanie: Elwira Piorun i Szymon Osiński. Początek o godz. 19.

Ostatniego dnia trwania festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne. W godz. 11-14 Julia Koch zaprasza tancerzy na szlifowanie warsztatu, a w godz. 11-12.30 Barbara Szamotulska zaprasza do wspólnych ćwiczeń rodziców i dzieci.

Więcej o wydarzeniu: Ruszył 9. Gdański Festiwal Tańca. Nie tylko dla tancerzy.


W sobotę Noc Świątyń - wydarzenie słusznie budzące skojarzenia z Europejską Nocą Muzeów. Tego dnia dziesięć gdańskich kościołów i świątyń będzie otwartych dla odwiedzających w godzinach wieczornych i nocnych. Oprócz możliwości zwiedzania, na przybyłych czekać będą liczne atrakcje, takie jak nauka tańca izraelskiego, warsztaty muzyczne czy rozmowy z pastorem.

Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj: Przyjdź na Noc Świątyń w sobotę. Poznaj zasady ludzi różnych wyznań.


Święto Dzielnicy Viva Oliva
Święto Dzielnicy Viva Oliva
Fot. Anna Maria Biniecka

W sobotę od godz. 12 rusza huczne świętowanie Viva Oliva. W programie m.in. Koncert Krystyny Stańko z zespołem, widowiskowy pokaz tańca z ogniem, pchli targ, pokaz mody, plener malarski z udziałem kilkudziesięciu artystów, barwna parada i wiele innych. Z okazji święta dzielnicy po raz pierwszy na ten jeden dzień ulica Opata Jacka Rybińskiego ulegnie przeobrażeniu i wzorem Krupówek czy popularnego Monciaka zamieni się w deptak!

Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj: 10 godzin świętowania, czyli „Viva Oliva” po raz szósty. Czym zaskoczy w tym roku?


Wieczorem w sobotę w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) odbędzie się Orationes Latinae - jedno z najważniejszych wydarzeń chóralnych tego roku na Pomorzu, podczas którego zabrzmi światowe prawykonanie cyklu „Orationes Latinae” Jakuba Neske pod dyrekcją Beaty Śnieg.

Wieczór będzie multimedialnym widowiskiem, którego atmosferę współtworzyć będą poetyckie wizualizacje autorstwa Natalii Osuch. Narratorem koncertu będzie znany aktor Teatru Wybrzeże, Jacek Labijak. W jego wykonaniu usłyszymy zaczerpnięte m.in. z Ewangelii i Księgi Psalmów fragmenty, które stanowiły inspirację dla prezentowanych utworów.

Wstęp na koncert jest bezpłatny za okazaniem wejściówki, którą można będzie otrzymać na pół godziny przed rozpoczęciem imprezy. Ilość miejsc ograniczona. Z uwagi na fakt, że koncert będzie rejestrowany, organizatorzy zapraszają słuchaczy w wieku od 12. lat.


Spektakl „Dziennik Przebudzenia” z genialnym Adamem Ferencym w roli głównej ro propozycja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1). W sobotę o godz. 19 na scenie zobaczyć będzie można spotkanie świetnej prozy i aktorskiego kunsztu - spektakl oddający pilchowskie poczucie humoru, zarazem nieuciekający od tematów ostatecznych, przedstawiający próby ich obłaskawienia.

Przedstawienie, które miejscami pełne jest ironii i sarkazmu, zachowuje styl pisania Jerzego Pilcha - zabawny, barwny, inteligentny, lokujący go w czołówce pisarzy modnych, czytanych, wręcz rozchwytywanych. Całość dopełniają nowoczesne i wyraziste wizualizacje z pogranicza jawy i snu, które podkreślają akcję.

Bilety: 25-75 zł.


Tego samego wieczoru na recital Agaty Walczak i Ignacego Jana Wiśniewskiego zaprasza Sceny Muzycznej GAK (Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 25). Będzie to koncert zawierający songi musicalowe, okraszone historią oraz wrażliwością artystki, której towarzyszyć będzie ceniony pianista kompozytor oraz producent. Usłyszymy wielkie musicalowe kompozycje z takich musicali, jak The Color Purple, czy Les Miserables, które zapewnią wieczór pełen uniesień, wzruszeń i humoru.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 10 zł.


Piotr Machalica zaśpiewa zarówno autorskie piosenki Wojciecha Młynarskiego, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury
Piotr Machalica zaśpiewa zarówno autorskie piosenki Wojciecha Młynarskiego, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury
Fot. Piotr Dłubak

W niedzielę znów warto udać się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1), gdzie Piotr Machalica wystąpi z programem „Mój ulubiony Młynarski”, poświęconym pamięci zmarłego niedawno artysty.

- Piotr wzruszający, ciepły, chwilami przejmujący, ogrzewający nasze serca, młodzi zdolni muzycy z najlepszą energią i wielkie piosenki i teksty Wojtka. Teksty - bo Piotr także świetnie interpretował niektóre teksty. Jaka to była literatura! Mądry, potrzebny wieczór. Owacja na stojąco, nasze zachwyty i wiara w to, że inteligentna wymiana myśli to jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie się nam mogą przytrafić… powinni grać i grać ten spektakl, dla naszego wspólnego dobra! - ocenia koncert Magda Umer. 

W programie znajdą się m.in. takie utwory, jak: „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą” czy „Blue Tango”. Początek o godz. 19. Bilety: 50-60 zł.


Zobacz też: 

Będzie się działo w ten weekend: pikniki, festyny, zabawy, biesiady!-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora