• Piotr Janda ze Złotym Floretem, Trójząb Neptuna nie dla gdańszczanek

Piotr Janda ze Złotym Floretem, Trójząb Neptuna nie dla gdańszczanek

Czwórka gdańszczan - Piotr Janda, Krystian Gryglewski, Michał Siess i Mikołaj Rudnicki - zajęła całe podium podczas turnieju o Złoty Floret, który odbył w Warszawie. W Gdańsku w turnieju o Trójząb Neptuna najlepsza Martyna Synoradzka.
25.02.2019
Piotr Janda ze Złotym Floretem

W sobotę, 23 lutego, w Warszawie odbył się turniej o "Złoty Floret J.M. Rektora" z cyklu Pucharu Polski florecistów. Na starcie stanęło 71 zawodników, ale w najważniejszych walkach, których stawką były miejsca na podium, rywalizowali już tylko floreciści z Gdańska, z dwóch klubów: AZS AWFiS Gdańsk oraz Fundacji Gdańska Szkoła Floretu.

W pierwszym półfinale Piotr Janda (AZS AWFiS) wygrał z Mikołajem Rudnickim (AZS AWFiS) 15:10. W drugim Krystian Gryglewski (Fundacja GSF) pokonał Michała Siessa (Fundacja GSF) 15:14, choć przegrywał 10:14.

W finale Gryglewski nie dotrwał do końca ze względu na łapiące go skórcze mięśni. Zwycięzcą został więc Janda.

W niedzielę, 24 lutego, na terenie Gdańskiej Szkoły Floretu rozgrywany był turniej o "Trójząb Neptuna", będący kolejną odsłoną cyklu Pucharu Polski we florecie kobiet. W finale Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) pokonała Julię Walczyk (KU AZS UAM Poznań) 15:7. Na trzecim stopniu podium stanęły Martyna Długosz (KU AZS UAM Poznań) i Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń). Na starcie w Gdańsku stanęło 47 zawodniczek.

Zawodom seniorek towarzyszył turniej młodzików i dzieci - o "Muszlę Neptuna". Wśród młodzików zwyciężyli Julia Graczyk (Fundacja GSF) i Patryk Gawenda (Fundacja GSF), wśród dzieci najlepsi byli: Karolina Makowska (Fundacja GSF) i Aleksander Bieńkowski (UKS 33 Bielawy Toruń).

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim