Pilnie potrzebna krew czterech grup. Gdańskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa czeka na dawców

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku widać kilka kropli krwi, cztery z nich są prawe białe, co oznacza, że tych grup krwi zaczyna brakować. Lato to zwykle trudniejszy czas dla centrum, bo zdarza się więcej wypadków drogowych, a do ratowania poszkodowanych w nich osób potrzeba więcej krwi. Na szczęście krwiodawców nie brakuje, wśród nich jest Paweł Adamowicz prezydent Gdańska.

Pilnie potrzebna krew czterech grup. Gdańskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa czeka na dawców
A
A
data publikacji: 11 sierpnia 2017 r.
Warto pomagać innym zachęca Paweł Adamowicz prezydent Gdańska. Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku 11 sierpnia 2017 roku
Warto pomagać innym zachęca Paweł Adamowicz prezydent Gdańska. Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku 11 sierpnia 2017 roku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Letnie miesiące to czas, kiedy do planowych operacji i zabiegów w szpitalach dochodzi więcej wypadków drogowych, których ofiary wymagają nieraz wielogodzinnych operacji z powodu wielu urazów i przetaczania wielu litrów krwi. Tradycyjnie już w wakacje pojawiają się apele z różnych miejsc w Polsce o oddawanie określonej grupy krwi. Na stronie gdańskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa też jest taka informacja: brakuje grup ORhD+, ORhD-, ARhD+ i  BRhD-.

- Każdego dnia wydajemy szpitalom średnio 180-200 jednostek Koncentratu Krwinek Czerwonych – mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds medycznych RCKiK w Gdańsku. - Jedna jednostka powstaje z 450 ml krwi, czyli z objętości krwi jaką oddaje jednorazowo jeden człowiek. I zwykle tyle osób oddaje każdego dnia krew w Trójmieście i podległych nam siedmiu oddziałach terenowych. Krwinka czerwona jest unikatowa i jak na razie niezastępowalna, jedyny sposób to pozyskanie jej od innego człowieka, dlatego naszą pracą jest też ciągła promocja krwiodawstwa. Staramy się być widoczni, nasze ambulanse regularnie pojawiają się w różnych miejscach miasta, z dawcami komunikujemy się wysyłając smsy przypominające o oddaniu krwi. Oddanie krwi nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zabrać ze sobą dowód lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL, wieczorem ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu przez 24 godziny przed oddaniem.

- Jako krwiodawca regularnie oddający krew dostałem niedawno powiadomienie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku - mówi prezydent Adamowicz. - To przypomniało mi, że dość dawno tego nie robiłem i przyszedł czas na oddanie krwi. Myślałem, że wcześnie rano nie będzie tu wiele osób, ale okazuje się, że dużo osób postanowiło oddać krew. To dobrze, bo w wakacje ta krew jest bardziej potrzebna.

Krew wszystkich grup pilnie potrzebna
Krew wszystkich grup pilnie potrzebna
zdj. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

W gdańskim centrum krew oddaje codziennie kilkadziesiąt osób, w dni kiedy RCK jest otwarte do godz. 17, czyli w czwartki i wtorki, krwiodawców jest najwięcej, w ostatni czwartek  było ich 80-ciu. Od dwóch lat rośnie liczba osób, które oddają w gdańskim centrum krew - w 2016 roku odnotowano tu 60 tys. donacji.

- Warto pomagać innym - zachęca prezydent Gdańska. - Pomaganie innym jest sensem bycia człowiekiem, to jest zasada wzajemności: pomagając innym mamy nadzieję, że inni nam pomogą i tę zasadę trzeba z pokolenia na pokolenie przekazywać i rozpowszechniać, jest to moralny pragmatyzm.

Prezydent nie skorzystał z przysługujacego każdemu krwiodawcy dnia wolnego, wziął czekolady, które każdy dawca dostaje w pakiecie, ale - jak zapewnił - ich nie zje.

- Jestem już na etapie, kiedy słodycze się oddaje - powiedział Paweł Adamowicz. 

Oddanie krwi nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zabrać ze sobą dowód lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, wieczorem ograniczyć palenie papierosów i picie alkoholu, zjeść lekkie śniadanie i stawić się w RCKiK w Gdańsku przy ul. Hoene Wrońskiego 4 lub w którymś z oddziałów terenowych.

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. Krwiodawca otrzyma wyniki badania krwi i dzień wolny od pracy.

Kto może oddać krew, jak przebiega procedura oddania krwi, ile to trwa? Przeczytaj w poradniku krwiodawcy 

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora