Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Piłkarze Lechii mają nowego kolegę. Milena z Bułgarii

Biało-zieloni w piątek, 17 lipca, po urlopach wracają do zajęć treningowych. Na początek czekają ich badania szybkościowe i wydolnościowe. Do kadry zespołu dołączył 22-letni Milen Gamakow, z którym gdański klub podpisał 3-letni kontrakt. To jedenasty obcokrajowiec w Lechii.

Piłkarze Lechii mają nowego kolegę. Milena z Bułgarii
A
A
data publikacji: 16 czerwca 2016 r.

Milen Gamakow (po prawej)
Milen Gamakow (po prawej)
Lechia Gdańsk

W kadrze pierwszego zespołu biało-zielonych póki co jest 30 zawodników. Przed rozpoczęciem sezonu 2016/17 stan ilościowy i personalny z pewnością jeszcze się zmieni. Na razie jest w nim aż jedenastu piłkarzy zagranicznych. Ten jedenasty podpisał kontrakt w czwartek, 16 czerwca, 2016 roku.  

Najliczniejszą nacją w gdańskim zespole są Serbowie (czterech), potem Chorwaci i Portugalczycy. Oto obcokrajowcy w pierwszym zespole:

Serbowie

 • Vanja Milinković-Savić (bramkarz)
 • Neven Marković (obrońca)
 • Aleksandar Kovacević (pomocnik)
 • Milos Krasić (pomocnik)

Chorwaci

 • Marko Marić (bramkarz)
 • Mario Maloca (obrońca)

Portugalczycy

 • Flavio Paixao (pomocnik)
 • Marco Paixao (napastnik)

Brazylijczycy

 • Gerson (obrońca)

Słowacy

 • Lukas Haraslin (pomocnik)

Bułgarzy

 • Milen Gamakow (pomocnik)


Można by z nich stworzyć całkiem niezłą drużynę, pod warunkiem, że Marko Marić, który wiosną był rezerwowym bramkarzem, musiałby zmienić pozycję, np. na prawego obrońcę. Jedenastka obcokrajowców Lechii wyglądałaby następująco: Milinković-Savić - Marić, Maloca, Gerson, Marković - Kovacević, F. Paixao, Gamkow, Krasić, Haraslin - M. Paixao

To jednak tylko teoria. W praktyce pierwsza jedenastka Lechii będzie wyglądała zupełnie inaczej, choć czterech, może pięciu z w/w piłkarzy znajdzie w niej miejsce. 

Na razie zawodników czekają - w dniach 17 i 18 czerwca - badania szybkościowe oraz wydolnościowe na stadionie przy ul. Traugutta. W poniedziałek, 20 czerwca, drużyna wyjedzie na zgrupowanie do Gniewina, które potrwa do 2 lipca.

Na miejscu biało-zieloni rozegrają dwa mecze kontrolne: z aktualnym mistrzem Cypru Apoelem Nikozja (26 czerwca) oraz wicemistrzem Serbii Partizanem Belgrad (2 lipca). Później, już w Gdańsku przy Traugutta, podopieczni Piotra Nowaka zmierzą się z pierwszoligową Olimpią Grudziądz. Sezon 2016/17 w piłkarskiej ekstraklasie rozpocznie się 15 lipca.


Co wiemy o nowym piłkarzu Lechii?

Milen Gamakow ma 22 lata, jest środkowym defensywnym pomocnikiem. Swoją karierę rozpoczynał w Czernomorcu Burgas, skąd został wypożyczony do lokalnego rywala - Neftochimika. W sezonie 2013/2014 ponownie reprezentował barwy Czernomorca, a następnie przeniósł się do Botew Płowdiw, w którym w ostatnich dwóch sezonach rozegrał 55 spotkań w bułgarskiej ekstraklasie, strzelając w nich cztery gole. Ma na koncie także występy w drużynach narodowych swojego kraju od U-17 do U-23.

- Transfer do gdańskiej drużyny to duże wyzwanie, biorąc pod uwagę fakt, że dołączam do zespołu z wieloma uznanymi piłkarzami. Liczę, że będę mógł się od nich wiele nauczyć. Będę chciał pokazać się gdańskim kibicom z jak najlepszej strony i chciałbym, by w nowym sezonie mogli jak najczęściej cieszyć się z naszych zwycięstw - powiedział Bułgar po podpisaniu trzyletniej umowy. 

Umowa obowiązuje od 1 lipca 2016 roku, ale dotychczasowy klub Gamakowa wyraził zgodę na wcześniejsze treningi z biało-zielonymi.-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora