• Start
  • Wiadomości
  • Zrozumieć 89/19: piknik sąsiedzki i debata o przyszłości Podwala Staromiejskiego

Zrozumieć 89/19: piknik sąsiedzki i debata o przyszłości Podwala Staromiejskiego

A może gdańskie PlanTy na Podwalu? Jakie powinno być Podwale Staromiejskie? Przy okrągłym stole w ramach projektu Zrozumieć 89/19 debatować będą mieszkańcy, społecznicy, artyści, rodziny i członkowie organizacji pozarządowych. Wśród zaproszonych jest Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska. Debatę zaplanowano na czwartek, 22 sierpnia o godz. 18, na Podwalu Staromiejskim, przy pomniku "Tym, co za polskość Gdańska".
22.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach projektu Zrzoumieć 89/19 przy okrągłym stole i różnych inicjatywach oddolnych spotykają się mieszkańcy Gdańska
W ramach projektu Zrzoumieć 89/19 przy okrągłym stole i różnych inicjatywach oddolnych spotykają się mieszkańcy Gdańska
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Rozpoczyna się przy Targu Drzewnym i łączy go z położonym nad Motławą Targiem Rybnym, a jednocześnie wyznacza granicę Starego i Głównego Miasta w Gdańsku. Mowa oczywiście o ulicy Podwale Staromiejskie. W ramach projektu Zrozumieć 89/19 Europejskiego Centrum Solidarności, grupa aktywistów i mieszkańców w ramach wydarzeń, oddolnych inicjatyw zorganizowała spotkanie - debatę i piknik sąsiedzki. 

W czwartek, 22 sierpnia na trawniku przy pomniku "Tym co za polskość Gdańska" mieszkańcy rozmawiać będą jakie powinno być Podwale Staromiejskie? Czy ma to być miejsce aktywności? A może miejsce spotkań? Uczestnicy mówić będą także o roli nowoczesnej przestrzeni publicznej i zasadach dobrego projektowania powierzchni rekreacyjnych oraz alternatywy dla ruchu samochodowego. Moderatorem debaty będzie Przemysław Kluz z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

- Planujemy w nieformalnej atmosferze porozmawiać przy okrągłym stole na temat przyjaznego zagospodarowania Podwala Staromiejskiego. Chcemy rozmawiać o przyszłości tego miejsca i terenach zielonych - mówi Wojciech Rudnicki, społecznik i aktywista dzielnicy, jeden z inicjatorów wydarzenia. - Chcemy z mieszkańcami, władzami miasta, radnymi oraz organizacjami społecznymi powymieniać się opiniami i wizjami, jak ma wyglądać transport na ulicy, kwestia ścieżek rowerowych i wreszcie jakie są plany strategiczne miasta dla tej przestrzeni. Dlatego do debaty zaprosiliśmy m.in. wiceprezydenta Alana Aleksandrowiczaprof. Jana Buczkowskiego, wykładowcę Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, prof. Piotra Lorensa wykładowcę Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, dr Joannę Rayss, ekspertkę od retencji w mieście, czy Karola Spieglanina, prezeas FRAG i innych  - dodaje.

 

WIĘCEJ:

Budowa parkingu kubaturowego na Podwalu Staromiejskim - Miasto odpowiada na obawy

 

A w sobotę, 24 sierpnia w godz. 12.00 - 17.00 odbędzie się międzypokoleniowy piknik sąsiedzki. Tego dnia trawniki wokół pomnika "Tym co za polskość Gdańska" będą tętnić życiem i aktywnościami dla mieszkańców w każdym wieku.

-Przygotowaliśmy warsztaty dla dzieci, czytanie książek, zaprosiliśmy także do udziału Klub seniora, przygotowaliśmy miejsce do odpoczynku na leżakach - dodaje Rudnicki.

W programie także muzyka na żywo, zajęcia ruchowe dla dzieci i dorosłych, wystawa zdjęć z archiwum Macieja Kosycarza, animacje dla najmłodszych prowadzone przez Fundację Generacja oraz piknikowe specjały od Kolektywu Samo Dobro.

Organizatorem wydarzeń jest nieformalna grupa mieszkańców Głównego Miasta. 

Wydarzenie na Facebooku.

PlanTy na Podwalu. Zrozumieć 89/19
PlanTy na Podwalu. Zrozumieć 89/19
 

 

CZYTAJ TAKŻE:

ECS. Prawie 100 osób zjadło wspólną kolację przy okrągłym stole. Wcześniej razem gotowali

Bądźmy razem! Gdzie i jakie wydarzenia odbędą się przy okrągłym stole w sierpniu?

EKO na okrągło, czyli ekologicznie na Dolnym Mieście

 

 

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę