• Start
  • Wiadomości
  • Piknik Filozoficzny w Parku Schopenhauera. Dzisiaj spotkanie z dr. Mariuszem Brodnickim

Piknik Filozoficzny w Parku Schopenhauera. Dzisiaj spotkanie z dr. Mariuszem Brodnickim

W sobotę, 22 sierpnia, ogródku Stacji Orunia GAK w Parku Schopenhauera dr Mariusz Brodnicki opowie o historii Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego. Szczególną uwagę poświęci jego reformatorowi szkoły, filozofowi Bartłomiejowi Keckermannowi, którego imię nosi jeden z gdańskich tramwajów. 
22.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tym razem Piknik Filozoficzny z dr. Brodnickim poświęcony będzie postaci gdańskiego myśliciela Bartłomieja Keckermanna. Początek - dzisiaj, o godz. 18.00
Na plakacie jak zwykle mamy najważniejszego filozofa, związanego z Gdańskiem - Artura Schopenhauera. Tym razem jednak Piknik Filozoficzny z dr. Brodnickim poświęcony będzie postaci innego gdańskiego myśliciela Bartłomieja Keckermanna. Początek - dzisiaj, o godz. 18.00
Stacja Orunia GAK

 

 

Bądź wątpiący jak Artur. Schopenhauer 2.0.

 

Dr Mariusz Brodnicki jest współredaktorem pięciotomowej publikacji o Gdańskim Gimnazjum Akademickim. Na spotkaniu w sobotę, 22 sierpnia o godz. 18, gość opowie nie tylko o historii tej szkoły, ale również o atmosferze XVII wiecznego Gdańska sprzyjającej rozwojowi nauki, a także narodzinom tzw. „gdańskiej filozofii”. Jednak zasadniczym tematem rozmowy stanie się praktyczna filozofia Bartłomieja Keckermanna, odnosząca się do zagadnień etyki, zarządzania rodziną, domem, pieniędzmi i wychowania. 

Bartłomiej Keckermann - to kolejny filozof urodzony w Gdańsku (ur. w 1572 roku, zmarł w 1609 r.). Zajmował się historią, szczególnie historią logiki i teorią historii, był teologiem kalwińskim, pedagogiem i autorem licznych rozpraw i traktatów naukowych. Dzięki stypendium Rady Miejskiej studiował na uczelniach w Wittenberdze, Heidelbergu i Lipsku, a po powrocie do Gdańska objął profesurę w Gimnazjum Akademickim w Gdańsku (w latach 1602-1609) i stał się jego reformatorem.  

Ponieważ był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, uważał że znajomość historii jest niezbędna dla współczesności. Określił istotę tej dyscypliny, podał jej podział, postulując po raz pierwszy w świecie o włączenie w zakres dociekań historycznych elementów z dziejów kultury (rozwój nauki, mądrości i sztuki). Dokonał też krytycznego przeglądu najważniejszej literatury. Jego prace należą do najcenniejszych i najbardziej wnikliwych z zakresu historii Polski z czasów Odrodzenia.

Spotkanie tradycyjnie zakończy się dyskusją, a także quizem, w którym będzie można wygrać książki o Gdańskim Gimnazjum Akademickim, oczywiście z autografem gościa. 

Piknik Filozoficzny to cykl spotkań ukazujących filozofię z punktu widzenia życia codziennego. Idea zrodziła się przy okazji wykładu performatywnego, który odbył się w „Stacji Orunia” z okazji 232 urodzin Artura Schopenhauera. Dom rodzinny tego filozofa (a dokładnie Andreasa Schopenhauera, dziadka filozofa) znajdowała się kiedyś w miejscu siedziby Stacji Orunia. Sam budynek sąsiaduje z parkiem noszącym imię Artura Schopenhauera.

 

O związkach słynnego myśliciela z Gdańskiem przeczytasz tutaj: Ślady po filozofie. Schopenhauer i jego gdańskie dzieciństwo

 

Uwaga! W związku z reżimem sanitarnym liczba miejsc na spotkaniu jest ograniczona. Obowiązują więc zapisy drogą mailową i telefoniczną: stacjaorunia@gak.gda.pl oraz te. (58) 306 66 76 wew. 37. Należy się spieszyć - pozostało 18 miejsc (dane z środy). 
Uczestników pikniku obowiązuje również noszenie maseczek.

 

TV

Światowa stolica bursztynu