PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pierwszy weekend 2020 roku. Jak go spędzić? Zobacz nasze propozycje kulturalne

Pierwszy weekend 2020 roku. Jak go spędzić? Zobacz nasze propozycje kulturalne
Posylwestrowy weekend w Gdańsku upłynie jeszcze spokojnie, ale nie oznacza to, że będziemy się nudzić. Teraz właśnie ruszają gdańskie bale, nie zabraknie też atrakcji zimowych - dla dużych i małych.
„Księżniczka czardasza”, którą zobaczymy na Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku to utrzymana w klimacie lat 30. XX wieku opowieść o miłości artystki Sylvy i węgierskiego księcia Edwina
„Księżniczka czardasza”, którą zobaczymy na Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku to utrzymana w klimacie lat 30. XX wieku opowieść o miłości artystki Sylvy i węgierskiego księcia Edwina
mat. prasowe

 

W piątek, 3 stycznia, warto udać się do Domu Technika NOT (ul. Rajska 6), gdzie na tamtejszej Scenie Teatralnej można zobaczyć ciekawą propozycję teatralno-operową: operetkę „Księżniczka czardasza”.

To jedna z najbardziej znanych i lubianych operetek Imre Kálmána, która od czasu swojej premiery w Wiedniu 1915 roku, bawi widzów do dziś. Opowiada historię miłosną Sylvy (artystki variétés) i Edwina (księcia Lippert Weylersheim) - komediowo, na tle melodii okraszonych węgierskimi rytmami czardaszów, gdzie przebój "goni" przebój, a muzyka zachęca do tańca - nie tylko tancerzy na scenie, ale również widzów.

- W naszej inscenizacji zabieramy widownię w lata 30-te XX wieku, gdzie w klimacie filmów ze Starego Kina będziemy bawić publiczność nie tylko w Wieczór Sylwestrowy, ale również w karnawale 2020 r. - zapraszają twórcy spektaklu.

Inscenizacją zajęli się gdańszczanie: Anna Fedyniak-Kołodziej (muzyk, pedagog, dyrektor przedszkola, prezes fundacji „Kultura. Teraz!”) i Grzegorz Piotr Kołodziej (artysta śpiewak, logopeda, adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego) - małżeństwo, na co dzień rodzice trójki dzieci, a teraz debiutujący w roli reżyserów, twórcy i pomysłodawcy spektaklu.

W roli głównej występuje Barbara Lewicka - sopran, a towarzyszą jej: Przemek Radziszewski, Magdalena Chmielecka, Grzegorz Piotr Kołodziej i Marcin Miloch. W rolach księżnej i księcia występuje znane gdańskie małżeństwo aktorskie Anna Kociarz i Maciej Konopiński. Nad całym przedstawieniem czuwa dyrygentka Sylwia Janiak-Kobylińska oraz dwudziestoosobowa orkiestra, która wykonuje muzykę w nowej aranżacji Kamila Cieślika, wprowadzającą publiczność w klimat lat 20. i 30. XX w. W czardaszach i walcach podziwiać można tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca JANTAR - Uniwersytetu Gdańskiego.

Najbliższy spektakl „Księżniczka czardasza”: piątek, 3 stycznia, 2020 r., godz. 19:00. Bilety: 70-110 zł.

 

Grohman Orchestra zainauguruje cykl Bali Gdańskich w Filharmonii Bałtyckiej
Grohman Orchestra zainauguruje cykl Bali Gdańskich w Filharmonii Bałtyckiej
fot. Katarzyna Skowronek

 

A już w sobotę, 4 stycznia, w Filharmonii Bałtyckiej (Ołowianka 1) rozpoczynają się tradycyjne bale. Cykl zainauguruje I Bal Gdański „Klasyka polskiej rozrywki”.

Będzie to projekt muzyczny, w którym znane i lubiane hity muzyki rozrywkowej współbrzmią z cytatami z muzyki klasycznej. Zabrzmią utwory z repertuarów Marka Grechuty, Skaldów, Mieczysława Fogga, Czesława Niemena, Dżemu, Manaam, Perfect i innych, w aranżacjach Krzysztofa Herdzina - aranżera, producenta, orkiestratora muzyki do nagrodzonej Oscarem 2005 ścieżki dźwiękowej Jana A. P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”.

Zagra Grohman Orchestra - 13-osobowa orkiestra składająca się z muzyków Filharmonii Łódzkiej, czerpiąca z tradycji rodziny Straussów i czasów cesarskiego Wiednia. Przyjęła swoją nazwę od nazwiska łódzkiego fabrykanta, konesera sztuki, właściciela skrzypiec Stradivariusa z 1719 roku, Henryka Grohmana. Wzorem mistrzów walca Orkiestrę prowadzi stojący skrzypek-dyrygent i jej założyciel Tomasz Gołębiewski, I Koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej, producent, menedżer kultury, organizator Festiwali Geyer Music Factory i Manu Summer Jazz Sundays.

Program: Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski „Piosenka jest dobra na wszystko”, Mieczysław Fogg Medley „Całuję Twoją dłoń, madame„/„Pierwszy siwy włos”, Czesław Niemen Medley „Wspomnienie„/„Sen o Warszawie”, Skaldowie Medley „Cała jesteś w skowronkach”/„Prześliczna wiolonczelistka”, Perfect „Autobiografa”, Marek Grechuta „Nie dokazuj”, Urszula „Dmuchawce, latawce, wiatr”, Maanam Medley „Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech/Kocham Cię, kochanie moje”, Lombard „Przeżyj to sam, Szklana pogoda”, Maryla Rodowicz „Niech żyje bal”, Dżem „Czerwony jak cegła” i Perfect „Chcemy być sobą”.

Początek o godz. 19:00. Bilety: 45-110 zł.

 

Atmosferę świąteczną znów poczujemy na początku stycznia - za sprawą spektaklu „Jak Elfy Mikołajowi bajkę wymyślały” Teatru Qfer
Atmosferę świąteczną znów poczujemy na początku stycznia - za sprawą spektaklu „Jak Elfy Mikołajowi bajkę wymyślały” Teatru Qfer
mat. prasowe

 

W niedzielę, 5 stycznia, na spektakl dla najmłodszych zaprasza znany dobrze publiczności w Trójmieście Teatr Qfer. W działającym w Plamie Teatrze w Blokowisku (ul. Pilotów 11) zaprezentuje przedstawienie pt. „Jak Elfy Mikołajowi bajkę wymyślały”.

Jego bohaterami są Elf Poziomek i Elf Blaszka, którzy dostają pilne zadanie od Mikołaja. Muszą wymyślić bajkę, którą będzie opowiadał dzieciom podczas odwiedzin w ich domach. Okazuje się, że nie jest to takie proste, gdyż wszystkie świąteczne opowieści są już wymyślone. W wyniku sprzeczki Elfów tworzy się historia Zajączka, który trafia na farmę i czuje się tam bardzo osamotniony. Ale to nie koniec! Co będzie dalej? Przekonajcie się oglądając tę pełną ciepła, wzruszającą, ale też humorystyczną opowieść o przyjaźni z pięknymi autorskimi piosenkami.

Początek o godz. 17:00. Bilety: 10 zł.

 

Cappella Gedanensis wprowadzi nas w karnawałowy nastrój. Nz. koncert z Nigelem Kennedym w Starym Maneżu
Cappella Gedanensis wprowadzi nas w karnawałowy nastrój. Nz. koncert z Nigelem Kennedym w Starym Maneżu
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Wieczorem znów warto zajrzeć do Sali Koncertowej Filharmonii Bałtyckiej (Ołowianka 1), gdzie odbędzie się Koncert Karnawałowy „Niech żyje bal”, z najpiękniejszymi walcami, polkami i marszami J. Straussa, G. Bizeta, D. Szostakowicza, A. Chaczaturiana i W. Kilara.

W atmosferę karnawałowego balu publiczność wprowadzi orkiestra Cappella Gedanensis pod dyrekcją Macieja Koczura. W programie koncertu: J. Strauss Marsz Radetzky’ego, Annen-Polka, Polka Warszawska, G. Bizeta Suita z opery Carmen, A. Chaczaturiana Walc z Maskarady, W. Kilar Walc z Ziemi obiecanej,Ppolonez z Pana Tadeusza, I. Ivanovici - Walc Fale Dunaju, a także inne utwory tych kompozytorów.

Na karnawałowym balu nie może również zabraknąć pary tanecznej - na parkiecie wystąpią tancerze klasy mistrzowskiej: Ewa Jeziorska i Mateusz Brzeziński.

Koncert Karnawałowy „Niech żyje bal” odbędzie się w niedzielę, 5 stycznia, o godz. 18:00. Bilety: 60-120 zł.

 

Patrycja Ziniewicz zaśpiewa piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk
Patrycja Ziniewicz zaśpiewa piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk
mat. prasowe

 

Tego samego wieczoru w swoje progi zaprasza Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51) - na noworoczną odsłonę koncertu „List do Czarnego Anioła. Piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk”.

To projekt Patrycji Ziniewicz - studentki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na specjalności musical. Razem ze swoimi kolegami z wydziału jazz i muzyka estradowa postanowili spojrzeć świeżym okiem na - poniekąd zapomniane już - melodie, czego wynikiem jest swego rodzaju fuzja muzyki jazzowej i piosenki aktorskiej. Projekt spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności - młodzi artyści gościli z nim już na kilku trójmiejskich scenach.

Wystąpią: Patrycja Ziniewicz (wokal), Jan Jarecki (piano), Filip Arasimowicz (kontrabas) oraz Kacper Skolik (perkusja).

Początek o godz. 19:00. Wstęp: 30 zł bilety ulgowe, 35 zł bilety normalne.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze