PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Pierwszy obraz Edwarda Dwurnika w zbiorach Muzeum Gdańska. Przedstawia Długie Pobrzeże
Pierwszy obraz Edwarda Dwurnika w zbiorach Muzeum Gdańska. Przedstawia Długie Pobrzeże
- To pierwszy obraz związany z naszym miastem w zbiorach muzeum, ale nie jedyny jaki został namalowany przez artystę w okresie obejmującym niemalże 55 lat jego pracy twórczej - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Gdańsk zajmował ważne miejsce w twórczości Dwurnika, który pozostawił po sobie ok. 5000 obrazów i dwukrotnie więcej rysunków oraz grafik.
Obraz olejny Edwarda Dwurnika trzymają [od lewej] Waldemar Ossowski i Marek Duchnowski
Obraz olejny Edwarda Dwurnika trzymają [od lewej] Waldemar Ossowski i Marek Duchnowski
Mat. Muzeum GdańskaWybitny malarz i grafik, Edward Dwurnik to jeden z niewielu polskich artystów, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją ustrojową, i który łączył uznanie w kręgach profesjonalnych z popularnością we wszystkich środowiskach konsumentów sztuki. Studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego cykle malarskie:
"Podróż autostopem", na którym widnieją widoki miast z lotu ptaka, "Robotnicy", "Warszawa", "Sportowcy" - ukazujący w komiksowy sposób bohaterów PRL-owskiej codzienności, "Droga na Wschód" - upamiętniający ofiary stalinizmu, "Od Grudnia do Czerwca" - poświęcony ofiarom stanu wojennego w Polsce czy "Dwudziesty trzeci" i "Dwudziesty piąty" były znane i cenione na całym świecie.

Dwurnik był wielokrotnie nagradzany m.in. na Nouvelle Biennale de Paris, Olimpiadzie Sztuki w Seulu, otrzymał też Nagrodę Fundacji Sztuki Współczesnej - i odznaczany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

We wrześniu tego roku portal Onet.pl pisał o nim przy okazji wywiadu: Edward Dwurnik: bardzo lubię kolory naszej flagi, które dzisiaj są bezczeszczone przez Polaków : “Bezkompromisowy indywidualista, wierny sobie, uważny obserwator rzeczywistości, który od czasu do czasu dosadnie potrafi ją skomentować. Jego charakterystyczny malarski styl jest od wielu lat rozpoznawalny - nie tylko w Polsce. Na swoich obrazach opowiada o historii czy narodowych przywarach. Diagnozuje na płótnach ludzkie charaktery.”

Artysta pozostawił po sobie ok. 5 tys. obrazów i 10 tys. rysunków oraz grafik. Zmarł 28 października 2018 r.

Na obrazie zakupionym przez Muzeum Gdańska widnieje gdańskie Długie Pobrzeże. To pierwsze dzieło artysty w zbiorach miejskiego muzeum.

- Starania Muzeum Gdańska o pozyskanie obrazu namalowanego w ramach cyklu „Podróże autostopem” wyprzedziły śmierć Edwarda Dwurnika, który zmarł 28 października 2018 r. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - To pierwszy obraz związany z naszym miastem w zbiorach muzeum, ale nie jedyny jaki został namalowany przez artystę w okresie obejmującym niemalże 55 lat pracy twórczej. Gdańsk zajmował ważne miejsce w twórczości Dwurnika, który pozostawił po sobie ok. 5000 obrazów i dwukrotnie więcej rysunków oraz grafik.

Obraz olejny o wymiarach 46 x 55 cm został zakupiony od Galerii Sztuki ToTuart za kwotę 8750 zł brutto.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl