PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych ks. infułata Bogdanowicza

Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych ks. infułata Bogdanowicza
W piątek, 27 października, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku o godz. 16.00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Gdańszczanki i gdańszczanie modlili się, ale też wpisywali się do księgi żałobnej. Pogrzeb w sobotę, 28 października, także w Bazylice Mariackiej.

Piątek, 27 października 2017 roku. Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych Gdańsk żegna księdza infułata Stanisława Bogdanowicza
Piątek, 27 października 2017 roku. Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych Gdańsk żegna księdza infułata Stanisława Bogdanowicza
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Punktualnie o godz. 16.00 zaczął bić dzwon na wieży Bazyliki Mariackiej. Pod Bazylikę zajechał czarny karawan. W środku trumna z ciałem ks. infułata. Przed świątynią zebrali się arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, ks. biskup Wiesław Szlachetka, ks. prałat Irenusz Bradtke, a także kapłani z dekanatu.

Abp. Głódź odprawił okadzanie trumny. Później sześciu mężczyzn wniosło ją przed ołtarz. Ludzie dotykali trumny, żegnając się z ks. Bogdanowiczem. Wokół sztandary parafii, organizacji i stowarzyszeń oraz cechów rzemieślniczych. Rozległa się muzyka z organów. Wszyscy duchowni oraz osoby siedzące w ławkach odmówiły modlitwę oraz wysłuchały czytania z ewangelii św. Jana. 

W ławkach zasiadało wiele gdańszczanek i gdańszczan, w tym przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, radny PO Piotr Dzik, radna PiS Anna Kołakowska i naczelnik ZHP Małgorzata Sinica.

Straż przy trumnie pełnili gdańscy harcerze.

Gdańszczanki i gdańszczanie wpisywali się także do księgi żałobnej. 

“Wielki smutek i żal” - pisali. - “Żegnaj Infułacie, dobry i kochany człowieku. Będzie nam Ciebie brakowało”.

Albo:

“Niech dobry Bóg wynagrodzi Ci w niebie za wszystko dobro, które nam wyświadczyłeś, za wszelką pomoc, zwłaszcza w pewnej trudnej życiowej sprawie, za pobłogosławienie naszemu małżeństwu, za wszystkie książki, które darowałeś nam i naszym dzieciom. Na zawsze pozostaniesz w naszej wdzięcznej pamięci.”

Inny wpis:

“Odszedł Wielki Kapłan ale nade wszystko Wielki Przyjaciel. Dziękujemy Bogu, że na naszej drodze postawił tak wspaniałego księdza”.


Później rozpoczęły się dalsze uroczystości:

  • godz. 17:30 Różaniec
  • godz. 18:00 Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Wiesława Meringa z udziałem kapłanów współpracowników oraz grup duszpasterskich i wspólnot parafii przy Bazylice Mariackiej. Czas na indywidualną modlitwę i pożegnanie
  • godz. 21:00 Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Zbigniewa Zielińskiego z udziałem kapłanów kolegów kursowych, współpracowników z Kurii Metropolitalnej Gdańskiej oraz profesorów i wychowanków Gdańskiego Seminarium Duchownego
  • godz. 22:30 Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Pogrzeb ks. infułata Stanisława Bogdanowicza odbędzie się w Bazylice Mariackiej w sobotę, 28 października. 


Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od wprowadzenia trumny do Bazyliki Mariackiej
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od wprowadzenia trumny do Bazyliki Mariackiej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Plan uroczystości na sobotę, 28 października 2017 r.

  • Godz. 7:00 Msze święte parafialne
  • Godz. 8:00 Różaniec, czas na indywidualną modlitwę i pożegnanie
  • Godz. 11:00 Uroczysta Msza Święta pogrzebowa z Jutrznią pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi pochówek w Krypcie Kapłanów Archidiecezji Gdańskiej.

Osobom, które chcą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych sugerujemy dojazd środkami komunikacji publicznej.


Najbliższy parking dla samochodów osobowych i autokarów został wyznaczony na Targu Węglowym. Nie będzie możliwy dojazd i parkowanie pojazdów  prywatnych na ulicach w pobliżu Bazyliki Mariackiej, dlatego prosimy o korzystanie z wyznaczonego parkingu.


Nad organizacją ruchu i bezpieczeństwem będą czuwały patrole Policji i Straży Miejskiej. Prosimy o zwracanie uwagi na ich bieżące komunikaty i podporządkowanie się poleceniom służb mundurowych. 


Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwirynie, na Litwie. W 1962 przyjął święcenia kapłańskie, a w 1963 r. został absolwentem Gdańskiego Seminarium Duchownego. W 1967 r. ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1968–1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku i rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie. W latach 1979-2014 był proboszczem Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.

Wspierał opozycję demokratyczną w czasach komunistycznych. Pod koniec lat 70. XX wieku odprawiał msze patriotyczne z okazji 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, które gromadziły liczne rzesze wiernych. Umożliwiał prowadzenie w kościele NMP głodówek w intencji aresztowanych w 1980 r. działaczy opozycji: Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał działaczy „Solidarności” oraz pomagał im w ukrywaniu się. Zgadzał się też, mimo sprzeciwu władz, na umieszczanie w kościele NMP tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego po roku 1944 oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji. Od roku 1979 upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo. W sumie odzyskał ich około 150. 27 października 2014 r. przeszedł na emeryturę.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz napisał na swoim profilu społecznościowym.

"W Bazylice Mariackiej w czasach PRL, nie bacząc na zagrożenia odprawiał msze patriotyczne, które gromadziły rzesze wiernych. Wilniuk i Gdańszczanin. Pozostanie w naszej pamięci" 


Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz był autorem kilkudziesięciu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów, m.in. monografii "Kościół Gdański pod rządami komunizmu 1945–1984", artykułów w prasie katolickiej. Ksiądz Bogdanowicz - jako Stan Bogdan - napisał też bajki dla dzieci, m.in. "O małym Kostku i herbie Ferberów" czy "Baśnie gdańskie".oprac. SŁwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl