PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Rusza sezon gdańskich tramwajów wodnych. Pierwsze rejsy już od 1 maja
Rusza sezon gdańskich tramwajów wodnych. Pierwsze rejsy już od 1 maja
1 maja rozpocznie się tegoroczny sezon Gdańskiego Tramwaju Wodnego. Statki na liniach F5 (Żabi Kruk – Westerplatte- Brzeźno) oraz F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa- Sobieszewo) będą funkcjonować do 29 września. Już dziś Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wraz z operatorem jednostek, spółką Żegluga Gdańska, zapraszają na majowe rejsy.
Przystanek gdańskiego tramwaju wodnego
Przystanek gdańskiego tramwaju wodnego
zdj. Paweł Marcinko/KFP


- Między 1 maja a 19 czerwca rejsy tramwajem wodnym odbywać się będą w weekendy, święta oraz wyznaczone dni w liczbie 6 rejsów dziennie – mówi Sebastian Zomkowski, p.o. Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku zaznaczając, że jeden rejs oznacza pojedyncze przepłyniecie statkiem pomiędzy przystankiem pierwszym a ostatnim.

Obie linie obsługiwać będą statki pasażerskie Żeglugi Gdańskiej: SONICA i SONICA I. Mają możliwość jednorazowego przewozu 50 osób i 5 rowerów.

- Po 19 czerwca, czyli po zakończeniu roku szkolnego, do końca sierpnia, tramwaje wodne będą pływać codziennie, do ich obsługi zostanie również skierowana większa jednostka, ale o tym poinformujemy w stosownym czasie – zapowiada Sebastian Zomkowski.

- Nowością w zeszłym roku, która bardzo się spodobała pasażerom, była możliwość rezerwacji i zakupu biletów za pośrednictwem systemu sprzedaży, uruchomionego przez spółkę Żegluga Gdańska – mówi Jarosław Zając, kierownik sekcji planowania usług przewozowych w ZTM. - Zakupu biletów na wyznaczone w rozkładzie rejsy można dokonywać najpóźniej do dnia poprzedzającego rejs do godziny 23:59. Każdy zakupiony bilet ważny jest tylko na wybrany rejs z gwarancją miejsca na przystanku początkowym. Przypomnę, że dla linii F5 są to przystanki: Żabi Kruk i Brzeźno, a dla linii F6: Targ Rybny oraz Sobieszewo – dodaje Jarosław Zając.

Intuicyjny interfejs, łatwość obsługi, a także ogromna wygoda, to niezaprzeczalne atuty internetowego systemu sprzedaży biletów. Do tego istnieje możliwość zakupu na pokładzie jednostek drobnych, gotowych przekąsek oraz napojów. Przy rejsach trwających ponad godzinę pasażerowie mogą posilić się oraz ugasić pragnienie, bez potrzeby zabierania na podkład własnego jedzenia.

Tegoroczną nowością będzie możliwość skorzystania z jednego bezpłatnego rejsu – raz w sezonie - przez posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca. Jak to zrobić?

- Osoby posiadające Gdańską Kartę Mieszkańca mogą skorzystać z bezpłatnego przejazdu, jeżeli przed wejściem na pokład tramwaju wodnego pobiorą bilet bezpłatny od załogi statku – wyjaśnia p.o. Dyrektora ZTM, Sebastian Zomkowski. – W przypadku wygenerowania bezpłatnego biletu w internetowym systemie sprzedaży biletów, należy okazać załodze wydruk na papierze formatu A4 albo zapis na przenośnym urządzeniu elektronicznym w formacie PDF – podkreśla Zomkowski.

Rejsy tramwajem wodnym w Gdańsku już od 1 maja!
Rejsy tramwajem wodnym w Gdańsku już od 1 maja!
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Od piątku, 19.04.2019 r. rozkłady jazdy udostępniane w standardzie GTFS (dostępne do pobrania pod tym linkiem) zawierają również linie F5 i F6 realizowane przez tramwaj wodny. Obu liniom zostały nadane wewnętrzne numery – odpowiednio 585 i 586. Rozkłady jazdy dla tych linii obowiązują od 01.05.2019 r. Zasób jest aktualizowany codziennie, zawiera wszystkie rozkłady jazdy pojazdów komunikacji miejskiej w siatce transportu organizowanej przez ZTM – oraz od dziś rozkłady rejsów na tramwaje wodne - na najbliższe 14 dni. To dobra wiadomość dla informatyków, jak i dla programistów, którzy korzystając z tych danych mogą stworzyć różnego rodzaju aplikacje.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wraz ze spółką Żegluga Gdańska już dziś zapraszają do  korzystania z rejsów tramwajem wodnym.

- Wszystkich, którzy spędzą tegoroczną majówkę w Gdańsku, zarówno mieszkańców, jak i turystów, zachęcam do obejrzenia naszego pięknego Gdańska od strony wody. Gwarantuję, że ten widok jest niezapomniany, a rejs dostarczy wielu pozytywnych wrażeń – zachęca Sebastian Zomkowski.

Szczegółowy rozkład rejsów wraz z cennikiem: bilet normalny 20 zł, ulgowy 10 zł i rower 5 zł, zamieszczony jest już na stronie internetowej ZTM w Gdańsku  oraz na przystankach tramwaju wodnego.


Zobacz wideo z rejsu tramwajem wodnym:


Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze
Zygmunt GołąbUrząd Miejski w GdańskuZarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zygmunt Gołąb - najnowsze