• Start
  • Wiadomości
  • Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. leczenia niepłodności metodą in vitro

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. leczenia niepłodności metodą in vitro

Dwanaście osób będzie od dzisiaj pracować nad opracowaniem założeń do programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska. Są wśród nich Radni Miasta, lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro.
10.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na zdjęciu przewodnicząca zespołu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Paweł Adamowicz wręcza nominację Piotrowi Borawskiemu

Projekt dotyczący in vitro to wspólna inicjatywa Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miasta i Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Skierowany będzie do mieszkańców Gdańska, którzy obecnie pozbawieni zostali możliwości dofinansowania zabiegu i posiadania dzieci.

- Dzisiaj rozpoczynają się prace nad tematem ważnym dla wielu gdańszczan starających się o dziecko. Jak wiecie rząd zrezygnował z pomocy takim rodzinom, my chcemy pomóc. Dlatego powołałem zespół, który ma opracować program wspierający leczenie niepłodności – mówił prezydent Adamowicz. – Chcemy, aby program trafił do Rady Miasta na początku 2017 roku  podkreślał.
 

Prof. Krzysztof Preis i gościnnie dr Joanna Liss (embriolog)

Skład zespołu

W zespole powołanym przez Prezydenta Miasta Gdańska zasiada dwanaście osób. Przewodniczącą zespołu została radna Aleksandra Dulkiewicz. W skład zespołu weszli także: (w kolejności alfabetycznej: 

  • Katarzyna Bertrand (terapeuta, Fundacja Dwie Kreski w Gdańsku)
  • Piotr Borawski (radny Miasta Gdańska);
  • dr n. med. Michał Brzeziński (pediatra, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych w Gdańsku)
  • Izabela Chorzelska (zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG)
  • Ewa Dudek-Kuźmicka (psycholog, Fundacja Dwie Kreski w Gdańsku)
  • Beata Dunajewska (radna Miasta Gdańska)
  • dr n. med. Andrzej Hajdusianek (specjalista ginekologii i położnictwa, Klinika Leczenia Niepłodności „INVICTA” w Gdańsku)
  • dr n. o zdrowiu Marek Jankowski (dyrektor Ośrodka Promocji Zdrowia w Gdańsku)
  • dr Andrzej Leszczyński (etyk, Uniwersytet Gdański)
  • prof. dr hab. med. Krzysztof Preis (kierownik Kliniki Położnictwa, Gdański Uniwersytet Medyczny)
  • Katarzyna Lewińska ( Wydział Rozwoju Społecznego UMG) - sekretarzem zespołu   


Członkom zespołu nie przysługuje wynagrodzenie za prace w zespole.

- W przygotowaniu programu będziemy korzystać z głosów specjalistów: członków komisji, ale także doświadczeń innych miast, które taki program już mają. W naszym programie chcemy skupić się na kilku aspektach wspierania osób starających się o dziecko. Bardzo ważne są obok wsparcia ekonomicznego, pomoc psychologiczna oraz działania edukacyjne - mówiła przewodnicząca zespołu radna Aleksandra Dulkiewicz. Chcemy powiększać wiedzę gdańszczan na ten temat, by uniknąć stygmatyzowania dzieci urodzonych z in vitro.
 

W zespole powołanym przez Prezydenta Miasta Gdańska zasiada dwanaście osób. Na zdjęciu od prawej: dr Marek Jankowski, dr Michał Brzeziński i dr Andrzej Hajdusianek

Zadania zespołu

Zespół ma za zadanie zebrania i przeprowadzenia analizy informacji niezbędnych do opracowania założeń do projektu programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska, a także rekomendowanie priorytetowych kierunków działania. Zidentyfikuje potrzeby mieszkańców Gdańska oraz określi charakter i wielkości grupy do której program ma być adresowany. Do zadań zespołu należy również oszacowanie kosztów wdrożenia i realizacji Programu.

Na prace te ma czas do dnia 31 stycznia 2017 roku. Do tej daty ma przedstawić prezydentowi Gdańska założenia do projektu programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców.

W przypadku podjęcia przez Radę Miasta uchwały w sprawie przyjęcia programu, zespół działać będzie nadal, monitorując stan jego realizacji.



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej