PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W ten weekend w Gdańsku: opera, koncerty, pierwsze noworoczne bale

W ten weekend w Gdańsku: opera, koncerty, pierwsze noworoczne bale
Jak zwykle pierwszy weekend nowego roku upłynie nam spokojnie. Zamiast hucznych imprez i wielkich wydarzeń artystycznych, znajdziemy ciekawe koncerty muzyki klasycznej i filmowej, spektakle, pierwsze noworoczne bale i wydarzenia z okazji Objawienia Pańskiego czyli Święta Trzech Króli.
 Kandyd L. Bernsteina. Na zdjęciu Bartłomiej Misiuda (Maksymilian) i Paulina Wilczyńska (Pani Baronowa)
"Kandyd" L. Bernsteina. Na zdjęciu Bartłomiej Misiuda (Maksymilian) i Paulina Wilczyńska (Pani Baronowa)
Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP / Opera Bałtycka


Opera Bałtycka (Gdańsk, al. Zwycięstwa 15) w ten weekend zaprasza na „Kandyda” Leonarda Bernsteina. Operowe dzieło zobaczymy w piątek, 4 stycznia, o godz. 19, w sobotę, 5 stycznia, o godz. 18, i w niedzielę, 6 stycznia, o godz. 17.

To ironiczna i zabawna historia inspirowana powiastką filozoficzną Voltaire'a - alegoryczna opowieść o wędrówce w poszukiwaniu „najlepszego ze światów” i próbie jego zrozumienia. W realizacji Anny Wieczur-Bluszcz (reżyseria) oraz Ewy Gdowiok (scenografia i kostiumy) przeniesiemy się do klasycznego świata, pełnego starych rycin oraz morskich podróży, ale też skupimy się na uniwersalnych zagadnieniach Kandyda - jaki jest sens naszego życia, czy więcej w nas dobra czy zła, jakimi motywacjami się kierujemy?


Przeczytaj recenzję: "Kandyd" w Operze Bałtyckiej. Niech żyje życie i... dobry gust reżyserki


Kierownikiem muzycznym operowej premiery jest José Maria Florêncio. Za choreografię odpowiada Leszek Bzdyl. Występują: Aleksander Kunach / Jacek Laszczkowski (Kandyd), Joanna Moskowicz / Ewelina Osowska / Gabriela Gołaszewska (Kunegunda), Marcin Piotr Płuska / Artur Janda (Pangloss / Kakambo), Bartłomiej Misiuda / Tomasz Rak (Maksymilian / Kapitan), Maria Antkowiak (Pakita), Jacek Laszczkowski / Maciej Gwizdała (Vanderdendur / Gubernator / Rakoczy), Joanna Cortes (Staruszka) i Przemysław Bluszcz (Wolter).

Bilety: 50-90 zł.


Jerzy Snakowski to specjalista  od opery, trójmiejskim widzom znany jest m.in. jako gospodarz imprezy Opera na Targu Węglowym. Na zdjęciu z Katarzyną Hołysz
Jerzy Snakowski to "specjalista" od opery, trójmiejskim widzom znany jest m.in. jako gospodarz imprezy Opera na Targu Węglowym. Na zdjęciu z Katarzyną Hołysz
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Ponadto w sobotę, 5 stycznia, w Operze Bałtyckiej odbędzie się dziesiąty sezon cykl lubianych spotkań „Opera? Si!” - wykładów o muzyce, w luźnej formie prowadzonych przez znanego trójmiejskiej publiczności Jerzego Snakowskiego.

- Aria. Duet. Uwertura. Trwają zaledwie kilka minut. To jednak nie błahostki - podkreśla Snakowski. - „Opera? Si!” w dziesiątym sezonie swego istnienia chce udowodnić, że przy pomocy jednej arii można opowiedzieć niemal o całym świecie. I że opera może być punktem wyjścia do rozważań o wierności, o patriotyzmie, o plotkowaniu, o używkach, o czasie, o jego braku, o przyjemnościach, o nieprzyjemnościach, o muzyce, o sztuce, o tym i o tamtym. Po prostu - o nas.

Rozważania z zakresu historii muzyki operowej uzupełnią żarty i występów artystów zaproszonych przez prowadzącego.

Początek o godz. 12. Bilety: 25 zł.


Chopin University Big Band - gwiazda tegorocznego I Balu Gdańskiego w Filharmonii Bałtyckiej
Chopin University Big Band - gwiazda tegorocznego I Balu Gdańskiego w Filharmonii Bałtyckiej
mat. prasowe


Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, Ołowianka 1) rozpoczyna nowy rok tradycyjnie - w sobotę, 5 stycznia odbędzie się I Bal Gdański: Filmowo-Bigbandowy.

Będzie to koncert muzyki filmowej nie tylko dla kinomanów. Zabrzmią największe przeboje muzyki filmowej w mistrzowskich aranżacjach i brawurowym wykonaniu. Słuchacze będą mieli możliwość powrotu wspomnieniami nie tylko do swoich ulubionych filmów, ale także do muzyki, która tak znacząco buduje klimat filmowych obrazów - w repertuarze koncertu usłyszymy między innymi motywy z takich popularnych produkcji, jak: „Vabank”, „Gwiezdne Wojny”, „Piękna i Bestia”, „Iniemamocni” i „Różowa Pantera”, nie zabraknie też przebojów „New York, New York”, „Sweet Home Chicago”, „I'm Singing In The Rain” czy muzycznego hymnu przygód o Jamesie Bondzie.

Wystąpią: Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, Daniela Ozdarska i Łukasz Lipski (wokal). Koncert poprowadzi Krzysztof Dąbrowski.

Początek o godz. 19. Bilety: 38-95 zł.


Karnawałowe bale nie tylko dla dorosłych. Na tematyczne zabawy dla dzieci z muzyką na żywo zaprasza Filharmonia Bałtycka
Karnawałowe bale nie tylko dla dorosłych. Na tematyczne zabawy dla dzieci z muzyką na żywo zaprasza Filharmonia Bałtycka
źródło: Pixabay


Młodszych widzów Filharmonia zaprasza na I Bal Dziecięcy - Kosmoteka, który także odbędzie się w sobotę, 5 stycznia. Będzie to koncert dla rodzin z dziećmi połączony z zabawami karnawałowymi dopasowanymi do tematyki koncertu i wieku dzieci, wspólnymi tańcami do muzyki na żywo, scenkami aktorskimi i wizualizacjami dopasowanymi do tematyki balu.

- Zapraszamy na spotkania z ulubionymi baśniowymi bohaterami. Wśród naszych propozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Mile widziane są przebrania karnawałowe, ale pamiętajmy, że unikamy dodatkowych akcesoriów, jak np. miecze, różdżki itp. ze względów bezpieczeństwa - mówią organizatorzy.

Impreza będzie tematyczna, zgodnie z tytułem „Kosmoteka”. W kosmiczną podróż najmłodszych i ich rodziców zaprosi słynny gdański astronom Jan Heweliusz. W towarzystwie żony Elżbiety oraz z pomocą Detektywa Puzona i Panny Samby odkryje uroki nieznanych rytmów tanecznych i zorganizuje niezwykłą międzyplanetarną dyskotekę. W programie także m.in. tańce samba i Macarena, muzyka z bajek: „Różowa Pantera”, „Smerfy” i „Madagaskar”, a także... fitness dla dzieci na ludowo „Slavica Kids”.

Wystąpią: Natalia Walewska (skrzypce), Sławek Iwaniak (altówka), Anna Śmiszek-Wesołowska (wiolonczela), Adam Wiśniewski (puzon), Rafał Lewandowski (fortepian), Aleksandra Kurnyta (perkusja), Justyna Bolek (taniec), Bogdan Smagacki (śpiewający aktor) i Agata Wianecka (śpiewająca aktorka).

Bal przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-10 lat. Początek o godz. 12. Bilety: 10-40 zł.


Podczas Koncertu Charytatywnego Polskiego Chóru Kameralnego zbierane będą datki na odbudowę Bazyliki św. Mikołaja
Podczas Koncertu Charytatywnego Polskiego Chóru Kameralnego zbierane będą datki na odbudowę Bazyliki św. Mikołaja
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Sobota, 5 stycznia, będzie także okazją, by wysłuchać najpiękniejszej muzyki... w słusznej sprawie. Polski Chór Kameralny organizuje darmowy koncert dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy zechcą wesprzeć ratowanie Bazyliki św. Mikołaja. Charytatywny Koncert Bożonarodzeniowy odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (Gdańsk, plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1). Zabrzmią utwory o charakterze religijnym i świątecznym - kompozycje wybitnego argentyńskiego pianisty i kompozytora Ariela Ramireza oraz pioniera jazzowego akordeonu - Cezarego Paciorka.

Wstęp wolny - po koncercie odbędzie się zbiórka datków na rzecz ratowania siedziby Dominikanów, która od końca października 2018 roku jest zamknięta z powodu fatalnego stanu technicznego budynku. 

Więcej: Bazylika św. Mikołaja: weź udział w Charytatywnym Koncercie i wspomóż odbudowę kościoła


Orkiestra Vita Activa działa w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Gdańsku od 1995 roku
Orkiestra Vita Activa działa w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Gdańsku od 1995 roku
Fot. Andrzej Baranowski


W niedzielę, 6 stycznia, tradycyjny, 19. już Koncert Noworoczny zagra Orkiestra Vita Activa, która ma na koncie ponad ćwierć tysiąca koncertów w Polsce i za granicą, w sumie w ponad 60. miastach.

Koncerty noworoczne proponowane przez orkiestrę nawiązują do tradycji najsłynniejszych koncertów noworocznych filharmoników wiedeńskich. Również w Vita Activa znajdują się wyjątkowi muzycy, którzy realizują ideę działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Wśród nich są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, członkowie rodzin, gdzie są takie osoby, bądź wolontariusze zaangażowani w działania wspierające. Od 1995 roku z zespołem było lub jest związanych ponad 80. wykonawców.

W pierwszą niedzielę tego roku Orkiestra Vita Activa wystąpi w Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1), pod batutą Mirosławy Lipińskiej i Roberta Brackiego, z udziałem solistów: Dariusza Wójcika (bas), Katarzyny Pląskowskiej (skrzypce), Krzysztofa Drozdowskiego (klarnet), Krzysztofa Gentkowskiego (kontrabas) i Jacka Birra (kontrabas).

Początek o godz. 12. Wstęp wolny.


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze