PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pierwsza pomoc może uratować życie. Jak? - poznali młodzi siatkarze i siatkarki Trefla Gdańsk

Pierwsza pomoc może uratować życie. Jak? - poznali młodzi siatkarze i siatkarki Trefla Gdańsk
W IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego zorganizowane zostały zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla młodych siatkarek i siatkarzy Trefla Gdańsk. - Te umiejętności muszą być powtarzane regularnie, trenowane, tak by można było je wykorzystać w sytuacji stresowej - mówi Beata Czaja, dyrektor szkoły, w której odbyły się zajęcia.
W zajęciach udział wzięły juniorki Akademii Siatkówki Trefl Gdańsk oraz ...
W zajęciach udział wzięły juniorki Akademii Siatkówki Trefl Gdańsk oraz ...
fot. Trefl Gdańsk

 

Wieczór 12 czerwca, 43. minuta meczu Dania - Finlandia podczas Euro 2020. Duński pomocnik Christian Eriksen bez kontaktu z przeciwnikiem padł na murawę. Z pomocą ruszyli lekarze i ratownicy medyczni, którzy reanimowali piłkarza przez wiele minut. Udało się przywrócić funkcje życiowe. Zanim jednak do Eriksena dotarli medycy, pierwszej pomocy koledze z drużyny zaczął udzielać Simon Kjaer.  

Ta sytuacja zainspirowała klub Trefl Gdańsk, by warsztaty z pierwszej pomocy zorganizować dla drużyn młodzieżowych. Takie zajęcia przeprowadzono w środę, 23 czerwca, w IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, w którym uczą się młodzi siatkarze Trefla i siatkarki Akademii Siatkówki Trefl.

- Wszystkich nas zszokowała sytuacja z meczu mistrzostw Europy. Razem z klubem Trefl Gdańsk postanowiliśmy, że dobrze byłoby przeszkolić naszą młodzież w zakresie pierwszej pomocy, a właściwie tak naprawdę przypomnieć im te umiejętności. By można je było wykorzystać w sytuacji stresowej, muszą one być powtarzane regularnie, trenowane. Po prostu muszą stać się nawykiem - mówi Beata Czaja, dyrektor ZSO nr 5 i IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego.

 

Młody chłopak klęczy przy makiecie człowieka, który odwraca głowę. Obok stoi instruktor, który pokazuje dłońmi jak uciskać mostek
... juniorów młodszych i juniorów Trefla Gdańsk
fot. Trefl Gdańsk

 

W IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, które należy do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, poza klasami o profilu mistrzostwa sportowego piłki siatkowej, w których kształcą się młodzieżowi zawodnicy Trefla Gdańsk i zawodniczki Akademii Siatkówki Trefl Gdańsk, jest także m.in. klasa o profilu ratownictwa medycznego.

Pokaz wraz z warsztatami przeprowadzili więc nie tylko ratownik medyczny, ale także uczniowie, którzy na co dzień kształcą się w tym zakresie.

W szkole działa także jedyne w Gdańsku Centrum Edukacji Bezpieczeństwa, gdzie uczniowie nabywają bardzo praktyczną wiedzę i umiejętności.

- W naszej szkole działa Centrum Edukacji Bezpieczeństwa, którego celem jest to, by uczniowie przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa innym koleżankom i kolegom albo jeszcze młodszym rocznikom, na przykład przedszkolakom. W szkole działają klasy pod patronatami różnych służb: medycznych, policji, straży granicznej, izby administracji skarbowej. Uczniowie pozyskują wiedzę, którą później na zajęciach praktycznych mogą przekazywać innym - zaznacza dyrektor Czaja.

Podczas zajęć młodzi siatkarki i siatkarze nauczyli się wykorzystywać urządzenie AED, a także powtórzyli schemat postępowania w sytuacji, gdy konieczna jest pierwsza pomoc. Każdy z uczniów indywidualnie spróbował wykonać przy użyciu fantomu masaż serca, poczuł, z jaką mocą należy uciskać klatkę piersiową, powtórzył kroki, co należy robić, zanim przyjedzie fachowa pomoc.

- Już wcześniej podczas jednego z meczów w Ergo Arenie przeprowadzaliśmy takie warsztaty dla naszych kibiców. W przyszłym sezonie z pewnością powtórzymy to działanie, a szkolenie przejdą także siatkarze pierwszej drużyny - mówi Justyna Gdowska, rzecznik prasowy Trefla Gdańsk. - Bardzo się cieszymy, że jeszcze przed wakacjami udało się zorganizować zajęcia dla zawodników młodzieżowych. Po tym, co działo się na murawie stadionu w Kopenhadze każdy podszedł do tego spotkania z pełną świadomością, jak ważna jest to wiedza. Mamy nadzieję, że nikt nigdy nie będzie musiał stosować jej w praktyce, ale pamiętajmy, że ratuje ona życie.

 

ZOBACZ FILM Z ZAJĘĆ PIERWSZEJ POMOCY

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl