Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pierwsza i druga liga żużlowa pojadą razem

W sezonie żużlowym 2016 będą tylko dwie ligi: PGE Ekstraklasa oraz Nice PLŻ. W tej drugiej jeździć będzie jedenaście zespołów, w tym Wybrzeże Gdańsk. Nie będzie podziału na grupy a zespoły z Rawicza i Opola pojadą tylko u siebie.

Pierwsza i druga liga żużlowa pojadą razem
A
A
data publikacji: 07 stycznia 2016 r.

Żużlowcy Wybrzeża w sezonie zasadniczym pojadą 18 meczów - 10 na wyjeździe, 8 na własnym torze
Żużlowcy Wybrzeża w sezonie zasadniczym pojadą 18 meczów - 10 na wyjeździe, 8 na własnym torze
Jerzy Pinkas

Prezesi klubów chcieli połączenia pierwszej i drugiej ligi. W rozgrywkach miało wziąć udział 11 zespołów, które podzielono na dwie grupy. Pomysłowi przeciwstawił się sponsor pierwszej ligi, czyli firma Nice Polska, której zdaniem zaproponowany system nie gwarantuje rozwoju. 

W związku z tym zdecydowano, że w sezonie 2016 zespoły będą rywalizowały w PGE Ekstraklasie oraz Nice PLŻ. Nie będzie drugiej ligi.

W pierwszej lidze, czyli Nice PLŻ, będzie 11 zespołów, a więc wszystkie, które otrzymały licencje. Zespoły będą jeździły mecz i rewanż z zaznaczeniem, że drużyny Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz, które mają największe problemy finansowe, pojadą tyko u siebie. Mecze wyjazdowe z ich udziałem będą weryfikowane, jako walkowery 40:0 dla gospodarzy.

W praktyce będzie to oznaczać, że Wybrzeże pojedzie do Rawicza i Opola, gdzie walczyć będzie na torze. Mecze z udziałem obu zespołów w Gdańsku nie odbędą się a gdańszczanom do tabeli zaliczy się zwycięstwa 40:0.

Nie będzie też fazy play off. Po przejechaniu wszystkich meczów, dwie najlepsze drużyny wystąpią w finale. Zwycięzca dwumeczu uzyska bezpośredni awans do Ekstraligi. Przegrany rozegra baraż z zespołem Ekstraligi. 

Pełna treść oficjalnego komunikatu:

Uwzględniając Panów postulaty oraz stanowisko TVP S.A. i sponsora rozgrywek firmy NICE Polska Sp. z o.o. przedstawiamy ostateczne założenia dotyczące kształtu rozgrywek na sezon 2016.

System rozgrywek

W rozgrywkach Polskiej Ligi Żużlowej 2016 udział biorą drużyny klubów, które otrzymały licencję na udział w zawodach o DM I i DM II ligi w sezonie 2016.

Rozgrywki PLŻ składają się z dwóch części:

- część zasadnicza, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. W sezonie 2016 drużyny klubów Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz rozgrywają jedynie po jednym spotkaniu z każdym przeciwnikiem na własnym torze, nie dotyczy to meczów pomiędzy drużynami klubów Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz, rozgrywanych na zasadach ogólnych (mecz i rewanż). Ustala się, że zaplanowane w terminarzu mecze wyjazdowe rozgrywane przez drużyny klubów Hawi Racing Opole i RKS Kolejarz Rawicz zwane dalej „meczami nierozegranymi” są rozstrzygane na korzyść ich przeciwnika w stosunku 40:0. Weryfikacja tych oraz pozostałych meczów następuje zgodnie z RSŻ w ciągu 14 dni od daty kalendarzowej rozegranych zawodów.

- Część finałowa rozgrywana jest w formie dwumeczu, w którym drużyny spotykają się po jednym razie na torze własnym i przeciwnika.

- W rundzie finałowej spotykają się drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w tabeli po części zasadniczej. Punkty zdobyte w części zasadniczej nie są zaliczane do części finałowej.

O zwycięstwie w dwumeczu decyduje w kolejności:

- większa suma punktów meczowych

- większa suma punktów biegowych

- wyższa pozycja w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek

W pierwszym meczu rundy finałowej, gospodarzem jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

Rozgrywki prowadzone są według terminarza rozgrywek. Terminarz podzielony jest na rundy ponumerowane od 1 do 22 w części zasadniczej rozgrywek oraz od 1 do 2 w części finałowej.

Tabele w częściach zasadniczych rozgrywek tworzy się, szeregując drużyny w kolejności zdobytych punktów meczowych.

Końcowe klasyfikacje drużyn w poszczególnych rozgrywkach będą następujące:

- drużyna sklasyfikowana na pierwszym miejscu uzyska prawo do uczestniczenia w rozgrywkach Ekstraligi w następnym sezonie,

- drużyna sklasyfikowana na drugim miejscu rozegra dwa mecze barażowe z drużyną Ekstraligi.

- drużyny sklasyfikowane na miejscach 1-8 mają prawo do uczestnictwa w PLŻ (1) na 2017 o ile liczba drużyn, które uzyskały stosowaną licencję pozwoli na utworzeniu rozgrywek DM I i DM II ligi 2017.

- drużyny sklasyfikowane na miejscach 9-11 będą uczestniczyć w PLŻ (2) w 2017 o ile liczba drużyn, które uzyskały stosowaną licencję pozwoli na utworzeniu rozgrywek DM I i DM II ligi 2017.

-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora