Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pieniądze zebrane podczas mszy pogrzebowej prezydenta Adamowicza trafią do syryjskich rodzin. Pomoże Caritas

Za ponad 15 tysięcy złotych zebranych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku podczas mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska pięć syryjskich rodzin będzie mogło przez pół roku zaspokojać najpilniejsze potrzeby. Pieniądze z Gdańska trafiły do Caritas Polska, która od kilku lat angażuje się w pomoc rodzinom żyjącym w udręczonej wojną Syrii.

Pieniądze zebrane podczas mszy pogrzebowej prezydenta Adamowicza trafią do syryjskich rodzin. Pomoże Caritas
A
A
data publikacji: 23 stycznia 2019 r.
Syria
Caritas Polska od kilku lat prowadzi program Rodzina Rodzinie wspierający rodziny z Aleppo. Pieniądze zebrane w Bazylice Mariackiej trafią do pięciu syryjskich rodzin
bliskiwschod.caritas.pl


- Otrzymaliśmy informację z gdańskiej bazyliki, że pieniądze zbierane podczas mszy pogrzebowej prezydenta Pawła Adamowicza zostaną przekazane Caritasowi z przeznaczeniem na rodziny syryjskie - powiedziała nam Sylwia Hazboun, koordynator pomocy zagranicznej w Caritas Polska. - Na tacę zebrano 15 271 złotych i 155 euro.

Środki te trafiły do Caritas Polska, który od kilku lat prowadzi program Rodzina Rodzinie wspierający rodziny z Aleppo. Pozwolą one na przeżycie przez najbliższe sześć miesięcy pięciu syryjskim rodzinom z Aleppo.

- Na co pójdą te środki zdecydują rodziny - dodaje Sylwia Hazboun. - Czy na wynajem mieszkania, żywność, leki czy coś innego zależeć będzie od ich sytuacji. Syryjczycy to dumny naród, nie przyjmują pomocy, gdy jej nie potrzebują. Środki trafią do rodzin w naprawdę trudnej sytuacji.

Caritas Polska już od kilku lat angażuje się w pomoc ofiarom wojny w Syrii. Poprzez lokalne kościoły realizuje program Rodzina Rodzinie, który pozwala zaspokoić najpilniejsze potrzeby tysiącom osób każdego miesiąca. Obecnie w programie większość osób otrzymujących pomoc to chrześcijanie, ale są też muzułmanie.

Jak mówi Sylwia Hazboun chrześcijanie są dziś w Aleppo w trudniejszej sytuacji, trudniej im zakwalifikować się do wielu programów pomocowych, bo nie mają tak licznych rodzin jak muzułmanie.

- Na liście darczyńców przekazujących środki dla syryjskich rodzin był Paweł Adamowicz - dodaje Sylwia Hazboun. - Było wiadomo, że ten rodzaj pomocy jest mu bliski, stąd pewnie decyzja o przekazaniu zebranych w bazylice środków do Caritas. To dla nas duża kwota, pomożemy aż pięciu rodzinom naraz.


Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora