PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pieniądze zebrane podczas mszy pogrzebowej prezydenta Adamowicza trafią do syryjskich rodzin. Pomoże Caritas

Pieniądze zebrane podczas mszy pogrzebowej prezydenta Adamowicza trafią do syryjskich rodzin. Pomoże Caritas
Za ponad 15 tysięcy złotych zebranych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku podczas mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska pięć syryjskich rodzin będzie mogło przez pół roku zaspokojać najpilniejsze potrzeby. Pieniądze z Gdańska trafiły do Caritas Polska, która od kilku lat angażuje się w pomoc rodzinom żyjącym w udręczonej wojną Syrii.
Syria
Caritas Polska od kilku lat prowadzi program Rodzina Rodzinie wspierający rodziny z Aleppo. Pieniądze zebrane w Bazylice Mariackiej trafią do pięciu syryjskich rodzin
bliskiwschod.caritas.pl


- Otrzymaliśmy informację z gdańskiej bazyliki, że pieniądze zbierane podczas mszy pogrzebowej prezydenta Pawła Adamowicza zostaną przekazane Caritasowi z przeznaczeniem na rodziny syryjskie - powiedziała nam Sylwia Hazboun, koordynator pomocy zagranicznej w Caritas Polska. - Na tacę zebrano 15 271 złotych i 155 euro.

Środki te trafiły do Caritas Polska, który od kilku lat prowadzi program Rodzina Rodzinie wspierający rodziny z Aleppo. Pozwolą one na przeżycie przez najbliższe sześć miesięcy pięciu syryjskim rodzinom z Aleppo.

- Na co pójdą te środki zdecydują rodziny - dodaje Sylwia Hazboun. - Czy na wynajem mieszkania, żywność, leki czy coś innego zależeć będzie od ich sytuacji. Syryjczycy to dumny naród, nie przyjmują pomocy, gdy jej nie potrzebują. Środki trafią do rodzin w naprawdę trudnej sytuacji.

Caritas Polska już od kilku lat angażuje się w pomoc ofiarom wojny w Syrii. Poprzez lokalne kościoły realizuje program Rodzina Rodzinie, który pozwala zaspokoić najpilniejsze potrzeby tysiącom osób każdego miesiąca. Obecnie w programie większość osób otrzymujących pomoc to chrześcijanie, ale są też muzułmanie.

Jak mówi Sylwia Hazboun chrześcijanie są dziś w Aleppo w trudniejszej sytuacji, trudniej im zakwalifikować się do wielu programów pomocowych, bo nie mają tak licznych rodzin jak muzułmanie.

- Na liście darczyńców przekazujących środki dla syryjskich rodzin był Paweł Adamowicz - dodaje Sylwia Hazboun. - Było wiadomo, że ten rodzaj pomocy jest mu bliski, stąd pewnie decyzja o przekazaniu zebranych w bazylice środków do Caritas. To dla nas duża kwota, pomożemy aż pięciu rodzinom naraz.


Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze