Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Piecki Migowo. Zdzisław Puszkarz, legenda gdańskiej Lechii, ma swój mural

Zdzisław Puszkarz, były piłkarz Lechii Gdańsk, został uhonorowany wyjątkowym muralem z własną podobizną. We wtorek, 17 października, nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu na budynku przy ul. Warneńskiej 12 przez samego bohatera.

Piecki Migowo. Zdzisław Puszkarz, legenda gdańskiej Lechii, ma swój mural
A
A
data publikacji: 17 października 2017 r.

Mural z podobizną Zdzisława Puszkarza
Mural z podobizną Zdzisława Puszkarza
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Mural, który powstał dzięki współpracy klubu z LWSM "Morena" przedstawia Zdzisława Puszkarza podczas jednej z boiskowych akcji z lat 70-tych na stadionie przy ul. Traugutta. Wykonawcami dzieła byli kibice biało-zielonych ze Stowarzyszenia "Lwy Północy". Środki na wykonanie muralu zostały zebrane podczas akcji crowdfundingowej "Biało-Zielony Gdańsk" zorganizowanej na platformie Fans4Club.

- Mural wygląda naprawdę pięknie. Bardzo chciałbym podziękować wszystkim kibicom Lechii, do których zawsze miałem olbrzymi szacunek i ogromną sympatię. Cieszę się, że pamiętają o mnie, o tym, że grałem w piłkę dla Lechii. Bardzo doceniam ten wspaniały gest z ich strony - mówił po odsłonięciu muralu z własnym wizerunkiem Zdzisław Puszkarz. Popularnemu "Dzidkowi" podczas uroczystości odsłonięcia muralu towarzyszyli były kolega z boiska a obecnie trener w Akademii Lechii Gdańsk Józef Gładysz, asystent trenera Lechii Gdańsk Piotr Wiśniewski oraz prezes Fundacji Lechii Gdańsk Janusz Biesiada.

Zdzisław Puszkarz w 2015 roku wspólnie z Romanem Koryntem otrzymał tytuł Piłkarza 70-lecia Lechii Gdańsk. W niedalekiej przyszłości ma powstać także mural z wizerunkiem Romana Korynta, który rozegrał 34 mecze w reprezentacji Polski, w latach 1959 i 1960 został uznany za najlepszego polskiego piłkarza, w 1956 roku z Lechią wywalczył trzecie miejsce w lidze.  


Zdzisław Puszkarz podczas odsłonięcia muralu
Zdzisław Puszkarz podczas odsłonięcia muralu
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Zdzisław Puszkarz w gdańskiej drużynie występował w latach 1968-1981, a także 1987-1988. W Lechii rozegrał 340 spotkań, ma również na koncie jeden występ w reprezentacji Polski - zagrał w towarzyskim spotkaniu z NRD w Halle 28 maja 1975 roku. Obecnie Puszkarz wspólnie z Józefem Gładyszem prowadzi treningi grup naborowych Akademii Lechii Gdańsk dla dzieci z roczników 2010, 2011 i 2012.

źródło: lechia.pl-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl