• Start
  • Wiadomości
  • Dzielić się dobrem przez Internet. Zobacz o czym mówiono na Personal Democracy Forum

Personal Democracy Forum CEE. Zapis konferencji o społeczeństwie cyfrowym w dobie Covid-19

8. edycja międzynarodowej konferencji Personal Democracy Forum CEE - w tym roku pod hasłem “Demokracja. Czy mnie słyszysz?” odbyła się wirtualnie - 14 maja. Przez cały dzień można ją było śledzić na naszym portalu, filmowy zapis całodziennego spotkania wciąż jest u nas dostępny - tutaj na końcu publikacji.
15.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
z25944526V,-Demokracja--Czy-mnie-slychac----Debata-online

 

To było dziwne wrażenie, oglądać prelegentów siedzących przed ekranami komputerów, zamiast słuchać ich - jak co roku - w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Wirtualna formuła wydarzenia złamała jego podstawowy dotychczas cel - spotkania w realu badaczy, twórców i entuzjastów nowych technologii z różnych stron świata, ale - w tym roku nie mogło być inaczej.

Organizowany rokrocznie przez Fundację e-Państwo i Miasto Gdańsk PDF CEE jak zwykle jednak otworzył gospodarz wydarzenia.

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wita uczestników 8. Personal Democracy Forum CEE
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wita uczestników 8. Personal Democracy Forum CEE

 

- W normalnych warunkach powiedziałabym “witam w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności”. Wszyscy państwo rozsiani są w świecie w różnych miejscach, ale mamy teraz wyjątkowy, trudny czas - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Jest kilka zagadnień, które powinny być tutaj poruszone. 27 maja przypada 30 rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce. To bardzo istotna rocznica, nawet istotniejsza z punktu widzenia dzisiejszej sytuacji, gdy istnieje (mówiąc delikatnie), napięcie pomiędzy władzą centralną a samorządem terytorialnym, gdy jednocześnie samorząd musi być bardzo aktywny na odmiennych niż zwykle obszarach. Powinniśmy podnosić kwestie, które nas niepokoją. Na przykład ochrony prywatności i praw obywatelskich, teraz gdy przenosimy nasze życie osobiste i zawodowe do internetu. 

- W tym roku obchodzimy 40 rocznicę strajku w stoczni gdańskiej i 40 rocznicę porozumień sierpniowych - kontynuowała prezydent. - Porozumienia potrzebujemy także dzisiaj, potrzebujemy otwartych rozmów, także tych istotnych dla społeczeństwa obywatelskiego. Pierwotnym celem Personal Democracy Forum w tym roku miało być sporządzenie nowych 21 postulatów, tak samo jak 40 lat temu. I wciąż jest to zadanie dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że zobaczymy się za rok w naszym mieście twarzą w twarz.

 

“Być razem (chociaż osobno)” - Personal Democracy Forum CEE w tym roku online

 

Jacek Kołtan, pełnomocnik dyrektora ds. naukowych Europejskiego Centrum Solidarności
Jacek Kołtan, pełnomocnik dyrektora ds. naukowych Europejskiego Centrum Solidarności

 

Jacek Kołtan, pełnomocnik dyrektora ds. naukowych Europejskiego Centrum Solidarności dodał: - Powinniśmy spotkać się w Gdańsku, w sercu jednego z najbardziej europejskich ruchów społecznych w historii XX wieku, ale niestety nie możemy. Więc coś się zmieniło, zmienił się świat. To nie tylko zmiana, ale cała metamorfoza, którą teraz przechodzi - podkreślił. - Myśląc o solidarności myślimy o późnych latach 80-tych i latach drugiej rewolucji przemysłowej, ale od tego czasu wiele zmieniło się w naszym kraju i w całej Europie. Solidarność, która była dobrym przykładem działań typowych dla tamtego okresu należy już do przeszłości, a to co dziś musimy zrobić, to zastanowić się, co to znaczy żyć w solidarności, jakie są nowe formy solidarności społecznej. Jakie są nowe wyzwania, z którymi się mierzymy, jeśli chcemy poważnie traktować ideał solidarności. Myśląc o nowej formie solidarności, musimy pomyśleć o życiu w prekariacie, o prawie do prywatności i wolności obywatelskiej. W czasach gdy cyberprzestrzeń jest najlepszym miejscem do dzielenia się dobrem, które mamy, myślę, że to spotkanie jest najlepszą możliwą formą przemyślenia na nowo tego, co wydarzyło się w ostatnim czasie i z jakimi wyzwaniami się dzisiaj mierzymy.

 

Olena Boytsun, przedstawicielka fundacji charytatywnej Luminate na Europę Środkowo - Wschodnią
Olena Boytsun, przedstawicielka fundacji charytatywnej Luminate na Europę Środkowo - Wschodnią

 

- Mimo wyzwań PDF odbywa się po raz kolejny. Jest to dla mnie bardzo ważne wydarzenie, piąte już forum, w którym uczestniczę - zaznaczyła Olena Boytsun, przedstawicielka fundacji charytatywnej Luminate na Europę Środkowo - Wschodnią. - To wydarzenie co roku doskonale odzwierciedlało zmiany w naszym regionie. Technologia zawsze była tu ważnym zagadnieniem, a sytuacja lockdown pokazuje po raz kolejny, jak ważny jest civic tech, technologie obywatelskie w dzisiejszym świecie. Mówimy o prawach człowieka, o prawach cyfrowych i musimy wspierać działania civic tech w tym zakresie. Jesteśmy oddani naszej strategii wzmacniania społeczeństw i cieszymy się, że jesteśmy jedną z kilku prywatnych fundacji w Europie Wschodniej, która się tym zajmuje. W tym regionie jest bardzo wielu utalentowanych ludzi, którzy uczestniczą choćby w dzisiejszym spotkaniu. Cieszę się, że organizatorzy zadbali o to, by to spotkanie online było jak najbardziej owocne dla nas wszystkich.

PERSONAL DEMOCRACY FORUM CEE 2020 - PEŁNY ZAPIS KONFERENCJI:

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór