Perły miejskiej architektury nagrodzone przez prezydenta

Mijamy je codziennie na ulicy, zwiedzamy w nich wystawy, pijemy kawę, a czasem pracujemy. Jednak rzadko uważniej przyglądamy się nowym budynkom, które każdego roku pojawiają się w Gdańsku. Przyjrzeli im się specjaliści i... nagrodzili sześć, ich zdaniem, najciekawiej wykonanych.
02.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gmach Europejskiego Centrum Solidarności dostał od specjalistów architektury nagrodę specjalną

W czwartek, 2 czerwca, przyznano Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Najlepszej Gdańskiej Realizacji Architektonicznej. 

Konkurs zorganizowano po raz pierwszy, dlatego też kapituła konkursowa, w skład której weszli członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku oceniała obiekty wybudowane i oddane do użytku w latach 2011–2015. Przewodniczącym kapituły jest Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

- W sytuacji, kiedy obiekty są już zrealizowane i funkcjonują w przestrzeni, zazwyczaj mijamy je bez większych emocji. Dlatego, że są właściwie zaprojektowane i dobrze czujemy się w ich otoczeniu. Dobrych rzeczy często się nie zauważa, a mówi tylko o złych. Postanowiliśmy to zmienić - tłumaczy Bielawski. - Warto doceniać dobre realizacje, dobrych inwestorów i dobrych wykonawców. I temu służy ta nagroda.

Paweł Wład. Kowalski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże, zaznacza z kolei, że budowanie marki miasta poprzez wizerunek wymaga kreowania dobrego wzoru. Pomóc w tym może konkurs, w którym specjaliści wskazują, co im się podoba.

- W ten sposób uzyskujemy dwa efekty. Podnosimy poprzeczkę twórcom, którzy starają się "podnosić" poziom swojej architektury, a poza tym rośnie świadomość odbiorcy, że architektura jest ważnym elementem życia - tłumaczy prezes Kowalski.

Kapituła oceniała zarówno budynki użyteczności publicznej, jak i prywatne.

- Ponieważ architektura zawsze jest częścią majątku społecznego. Nie można powiedzieć, że to, co zostało wybudowane ze środków prywatnych jest do dyspozycji tylko inwestora prywatnego. Jego obiekt istnieje we wspólnej przestrzeni, jest postrzegany w całym krajobrazie - zaznacza Kowalski.


Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska stanowią: statuetka, dyplom i plakietka metalowa zawierająca imiona, nazwiska lub nazwy autora projektu, inwestora i wykonawcy. Plakietka przeznaczona jest do wmurowania w nagrodzony obiekt.


WYRÓŻNIONE OBIEKTY
 

* Stary Maneż w Garnizonie

Stary Maneż

Autor projektu: arch. Marcin Woyciechowski, inwestor i jednocześnie wykonawca generalny: Grupa Inwestycyjna Hossa SA


* Rekonstrukcję wieżyczki z Alegorią Nauki na gmachu głównym Politechniki Gdańskiej

Gmach główny Politechniki Gdańskiej

Autor projektu: arch. Wiesław Czabański z zespołem, inwestor: Politechnika Gdańska, wykonawca generalny: Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane Konserwacji Zabytków Osuchowski Krzysztof Babik Alicja Spółka Jawna


* Ośrodek Kultury Morskiej, Narodowe Muzeum Morskie

Ośrodek Kultury Morskiej

Autor projektu: arch. Mirosław Frąszczak, APA Gdynia, inwestor: Narodowe Muzeum Morskie, wykonawca generalny: POLAQUA Sp. z o.o.


* Budynek Neofilologii i Rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego

Budynek Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego

Autor projektu: Wolski Architekci, inwestor: Uniwersytet Gdański


Kapituła przyznała również dyplom dla przebudowy siedziby LPP przy ul. Łąkowej

Siedziba firmy LPP przy ul. Łąkowej

Autor projektu: Studio 1:1, inwestor: LPP SA, wykonawca generalny: ALLCON Budownictwo


Nagroda specjalna trafiła z kolei do budynku Europejskiego Centrum Solidarności

Gmach Europejskiego Centrum Solidarności dostał od specjalistów architektury nagrodę specjalną

Autor projektu: PPW FORT sp. z o.o., inwestor: Miasto Gdańsk, GIK, wykonawca generalny: Polimex Mostostal SA



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór