PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Perkusista z USA nosi tatuaż z herbem Gdańska. Dlaczego?

Perkusista z USA nosi tatuaż z herbem Gdańska. Dlaczego?
Paul Wandtke ze znanej amerykańskiej grupy metalowej Trivium jest dumny ze swoich gdańskich korzeni. Na skórze dał sobie wytatuować pełny herb Gdańska z dewizą “Nec temere, nec timide” (Bez strachu, ale z rozwagą). We wtorek zagra w naszym mieście i przy okazji będzie mógł odwiedzić rodzinę.

Paul Wandtke - amerykański perkusista o gdańskich korzeniach...
Paul Wandtke - amerykański perkusista o gdańskich korzeniach...
www.paulwandtke.com

Amerykańska grupa metalowa Trivium zagra we wtorek, 28 czerwca, w klubie B90 mieszczącym się na terenie gdańskiej stoczni. Koncert będzie częścią europejskiej trasy koncertowej promującej ich najnowszy, siódmy w karierze album studyjny zatytułowany "Silence In The Snow". Od grudnia zeszłego roku perkusistą zespołu jest Paul Wandtke - jego rodzice to rodowici gdańszczanie, którzy w 1981 r. - przed stanem wojennym - wyjechali do USA i tam zostali.

Paul Wandtke urodził się i wychował w Chicago, a przygodę z perkusją rozpoczął w wieku 11 lat. Po polsku mówi słabo - zna poszczególne słowa i trochę zwrotów, ale czuje sentyment do miasta, z którego pochodzą jego rodzice. Studiował na słynnej uczelni muzycznej Berklee College of Music, a zanim dołączył do Trivium grał między innymi na statkach wycieczkowych i w musicalu Rock of Ages. Paul udziela się na łamach branżowych magazynów perkusyjnych Modern Drummer i Sick Drummer, w których ma swoją kolumnę. 

Koncerty Trivium cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko w USA.
Koncerty Trivium cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko w USA.
www.paulwandtke.com

Na scenie zadebiutował w Trivium 5 grudnia 2015 r. podczas festiwalu Knotfest w Meksyku, gdzie wystąpił dla widowni liczącej 40 tysięcy osób. W oficjalnym oświadczeniu informującym o dołączeniu do zespołu nie krył entuzjazmu: "Odebrało mi mowę kiedy Trivium się do mnie odezwało. Całe życie szukałem czegoś takiego i ludzi z podobnym gustem muzycznym, podejściem do grania i stawiania sobie celów. Chciałbym podziękować Mike'owi Manginiemu z Dream Theater, który nas ze sobą skontaktował. Nie mógłbym być bardziej szczęśliwy, zmienia się całe moje życie."

Grupa Trivium została założona w 1999 roku w Orlando na Florydzie. Od samego początku na jej czele stoi Matt Heafy, syn Amerykanina i Japonki, który w chwili startu zespołu miał zaledwie 13 lat. Skład grupy od ponad dziesięciu lat oprócz Heafy’ego tworzą także gitarzysta Corey Beaulieu i basista Paolo Gregoletto. Jedyne zmiany zachodzą na stanowisku perkusisty. Po odejściu współzałożyciela grupy Travisa Smitha w 2009 roku, Paul Wandtke jest trzecim z kolei muzykiem na tym stanowisku.

Paul uwielbia być z zespołem w trasie. Dopiero co koncertowali w Stanach; teraz Europa, a we wtorek, 28 czerwca - Gdańsk.
Paul uwielbia być z zespołem w trasie. Dopiero co koncertowali w Stanach; teraz Europa, a we wtorek, 28 czerwca - Gdańsk.
Fb zespołu Trivium

Paul znalazł chwilę czasu pomiędzy koncertami żeby opowiedzieć nam o rodzicach i krewnych, tatuażu z herbem Gdańska i jak mu się podoba życie w trasie.


Mikołaj Wesołowski: Jak to się stało, że twoi rodzice wyemigrowali z Gdańska do Stanów Zjednoczonych?

Paul Wandtke: - To były czasy komunizmu i chcieli lepszego życia. Mniej więcej trzydzieści pięć lat temu wyjechali nielegalnie z Polski, trafili do Włoch gdzie wzięli ślub, a potem ruszyli do Ameryki. Obecnie są pełnoprawnymi obywatelami Stanów Zjednoczonych - uzyskali pełne obywatelstwo pięć czy sześć lat temu.

Dałeś sobie wytatuować herb Gdańska. Dlaczego to zrobiłeś? Gdańsk jest czymś ważnym w twoim życiu? Masz kontakt z krewnymi w Gdańsku?

- Wytatuowałem herb Gdańska na torsie, żeby zawsze mieć w pamięci miejsce, z którego pochodzą moi rodzice. Mam sporo kuzynów i kuzynek w Polsce, z którymi utrzymuję kontakt. Co ciekawe, mój wujek pracuje dla LOT-u, mam zamiar odwiedzić jego rodzinę.

Miałeś już wcześniej okazję być w Polsce czy będzie to twoja pierwsza wizyta?

- Tak, po raz pierwszy byłem tutaj w 2010 roku żeby wziąć udział w dwóch weselach. Od razu pokochałem Polskę! Za kilka dni po raz pierwszy zagram w Polsce koncert i to wspaniałe, że gramy w Gdańsku, gdzie wychowali się moi rodzice! Przed koncertem planuję zwiedzić też Warszawę.

Od niedawna grasz w Trivium, jesteście w trakcie europejskiej trasy koncertowej. Jak ci się podoba życie w trasie?

- Granie koncertów z Trivium to dla mnie coś wspaniałego i póki co jest świetnie! Możliwość jeżdżenia z tymi kolesiami po świecie bardzo mi odpowiada. Dla mnie bomba!


Trivium zagra w najbliższy wtorek, 28 czerwca 2016 r. w klubie B90 mieszczącym się na ul. Elektryków w Gdańsku. Bilety w cenie 80 zł (przedsprzedaż) / 90 zł (w dniu koncertu) są dostępne na tickets.soundrive.pl oraz poprzez Eventim, eBilet, Ticketpro i Biletomat.