PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

PC Drama wraca do Żaka po przerwie. 31 maja sztuka „Kocham cię”. Bilety w sprzedaży

PC Drama wraca do Żaka po przerwie. 31 maja sztuka „Kocham cię”. Bilety w sprzedaży
„Kocham cię” - sztuką pod tym tytułem, niemieckiego autora Krista Šagora, cykl czytań performatywnych PC Drama w poniedziałek, 31 maja, powraca do klubu Żak. Będzie to pierwsze odsłona tego projektu w tym roku. Czytanie reżyseruje Tomasz Kaczorowski, występują: Mikołaj Bańdo i Marta Kalmus-Jankowska. Ograniczona z powodu obostrzeń ilość biletów już trafiła do sprzedaży.
PC drama powraca po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej lockdownem, ze sztuką „Kocham cię”. To polska prapremiera współczesnej sztuki niemieckiej, w której na skomplikowany świat dorosłych autor spogląda z naiwnością i dociekliwością dzieci.
PC Drama powraca po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej lockdownem, ze sztuką „Kocham cię”. To polska prapremiera współczesnej sztuki niemieckiej, w której na skomplikowany świat dorosłych autor spogląda z naiwnością i dociekliwością dzieci.
fot. Paweł Wyszomirski

 

 

W sztuce „Kocham cię”, którą usłyszymy w poniedziałek, 31 maja, podczas pierwszej po kilkumiesięcznej przerwie odsłony PC Dramy w klubie Żak (aleja Grunwaldzka 195/197), niemiecki autor Kristo Šagor opowiada o miłości, przyjaźni i przemianie. Główni bohaterowie, Lia i Julian są najlepszymi przyjaciółmi. Znają się większość swojego życia, bo od przedszkola. A w pierwszej i drugiej klasie siedzieli nawet ze sobą w ławce. Spędzają razem ostatni dzień wakacji przed zmianą szkoły. Szukają odpowiedzi na pozornie naiwne pytania, które tylko dziecko może zadać. Co to znaczy kochać? Czym się różni uczucie do partnera, od tego wobec przyjaciela, zwierzątka domowego czy ulubionego smaku lodów? Gdy miłość przemija z czasem, to czy się kochało naprawdę? Co sprawia, że niektóre małżeństwa trwają dekady, a inne się rozpadają?

Autor snuje tę opowieść o ważnych życiowych sprawach w ciekawy i oryginalny sposób, budując subtelne metafory. „Najgorsze, że te kasztany od razu zaczynają się zmieniać. Ta biała plamka na środku, już drugiego dnia nie jest taka biała jak pierwszego. Znika ten śliczny meszek. Dlatego też tak fajnie zbiera się je świeże prosto z trawy. Już kilka dni później kasztany są całkiem wysuszone. Kilka miesięcy później ciemnieją, a po kilku latach się kurczą” - opowiada Julian. „Kocham cię” jest ukłonem w stronę wyobraźni - daje ogromne możliwości parze aktorów, którzy wcielają się nie tylko w Lię i Juliana, ale też w ich rodziców, babcię i dziadka Lii, świnkę morską, kasztanowiec czy… lody cytrynowe.

 

Czytanie wyreżyseruje dobrze znany widzom w Trójmieście Tomasz Kaczorowski
Czytanie wyreżyseruje dobrze znany widzom w Trójmieście Tomasz Kaczorowski
fot. Maciej Moskwa

 

Kristo Šagor (rocznik 1976) pisze sztuki i reżyseruje dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Studiował lingwistykę, literaturoznawstwo i teatrologię na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Jest laureatem licznych nagród - tekst „Kocham cię” wygrał konkurs mülheimskiego festiwalu Kinderstücke w 2019 roku. Od zeszłego roku prowadzi Junges Theater Konstanz.

Czytanie sztuki „Kocham cię” przygotuje trójmiejski dramatopisarz i reżyser Tomasz Kaczorowski. W ramach PC Dramy prezentował on już „Koci koci łapci” Mariusza Babickiego i Pawła Niewiadomego (2015), „Komedię na kredyt” Mariusza Babickiego (2016) oraz „Smutek i melancholię” Bonna Parka (2019). W 2017 roku w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu odbyła się premiera spektaklu na podstawie sztuki dla młodzieży „Ty, Hitler” Kristo Šagora w reżyserii Kaczorowskiego.

Tekst sztuki przetłumaczyła Iwona Nowacka (przekład sztuki powstał dzięki wsparciu Goethe-Institut). Występują: Mikołaj Bańdo i Marta Kalmus-Jankowska.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: normalny 25 zł, zniżka na Kartę do Kultury 20 zł, ulgowy 15 zł. Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub karty. Bilety bez zniżek można kupić poprzez stronę klubu Żak: tickets.klubzak.com.pl, do wyczerpania puli lub do godziny 17:00 w dniu wydarzenia.

Kasa klubu Żak czynna jest w dni robocze w godzinach od 15.00 do 21.00, oraz na pół godziny przed rozpoczęciem wydarzenia. Rezerwacji można dokonywać pod adresem: kasa@klubzak.com.pl lub telefonicznie: 58 344 05 73 / 58 345 15 90 - wew. 117 . Potwierdzone rezerwacje na wydarzenie należy opłacić i odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane).

Ze względu na trwające obostrzenia, wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym. Liczba miejsc ograniczona jest do 80, uczestników obowiązuje zachowanie dystansu i noszenie maseczki zakrywającej usta i nos.

 

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl