• Start
  • Wiadomości
  • PC Drama online już w ten poniedziałek. „69” wyreżyseruje Jarosław Tumidajski

PC Drama online już w ten poniedziałek. „69” wyreżyseruje Jarosław Tumidajski

W poniedziałek, 14 grudnia, odbędzie się ostatnia w tym roku odsłona PC Dramy - cyklu czytań performatywnych w klubie Żak. Tym razem będziemy mogli zobaczyć sztukę szwajcarskiego autora Igora Bauersimy „69”, w reżyserii dobrze znanego widzom w Trójmieście Jarosława Tumidajskiego. Bezpłatna transmisja na żywo z czytania będzie dostępna na Facebooku Klubu Żak oraz PC Dramy.
11.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jarosław Tumidajski wyreżyseruje ostatnie w tym roku czytanie performatywne w ramach cyklu PC Drama. W jego interpretacji usłyszymy zaskakujący tekst sztuki austriackiego autora: „69” Igora Bauersimy
Jarosław Tumidajski wyreżyseruje ostatnie w tym roku czytanie performatywne w ramach cyklu PC Drama. W jego interpretacji usłyszymy zaskakujący tekst sztuki austriackiego autora: „69” Igora Bauersimy
fot. Dominik Werner

Kobieta, bohaterka trzyaktowej sztuki „69” (z 2003 roku), której autorem jest Igor Bauersima - urodzony w Pradze współczesny autor szwajcarski, zamieszcza w internecie ogłoszenie o treści „Poszukuję mężczyzny do jedzenia”. Na anons dopowiada Mężczyzna. Rozmawiają na czacie i umawiają się w ustronnym miejscu na skraju lasu. W jasnym celu: Mężczyzna chce zostać zabity i zjedzony, a Kobieta chce zabić i zjeść Mężczyznę.

Jakby sama fabuła nie była dość zaskakująca i niepokojąca, autor sugeruje rozdanie widzom spektaklu ankiety...: „Pewna kobieta poszukiwała mężczyzny, który chciałby dać się zjeść. Taki mężczyzna zgłosił się do niej. Doszli do porozumienia. mężczyzna przyjechał w umówione miejsce, kobieta zabiła go i zjadła. Czy kobieta jest winna?”. Wyniki głosowania publiczności dramatopisarz proponuje zaprezentować w trakcie przebiegu przedstawienia - jako element eksperymentu socjologicznego, którego wyniki wiele mówią o człowieku i ramach, w jakich się znajduje.

- Igor Bauersima zadaje w swojej sztuce prowokacyjne pytanie: jeśli dwoje dorosłych, poczytalnych ludzi świadomie umawia się na coś, to czy mamy do czynienia ze zbrodnią? - opisuje kurator PC Dramy Mirosław Baran. - W szerszej perspektywie „69” opowiada o granicach ludzkiej wolności, o możliwości decydowania o własnym ciele i życiu. Padają pytania o to, czy istnieją zasady moralne, według których nie mamy prawa rozporządzać naszym życiem, choć jest naszą własnością, i o to, do kogo należy nasze życie - jeśli nie do nas: do rodziców, społeczeństwa, państwa, Kościoła, a może Boga? Za co w takim razie wolno wziąć odpowiedzialność jednostce, jeśli nie za siebie? Autor pozostawia sporą swobodę reżyserom swojej sztuki: trzy akty „69” można wystawić w różnej kolejności, co sprawi, że wymowa tekstu będzie odmienna.

 

Katarzyna Dąbrowska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Związana jest z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Widzowie mogą ją także kojarzyć z serialu „Na dobre i na złe”
Katarzyna Dąbrowska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Związana jest z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Widzowie mogą ją także kojarzyć z serialu „Na dobre i na złe”
fot. Rafał Masłow

 

„69” wyreżyseruje Jarosław Tumidajski, artysta świetnie znany trójmiejskiej publiczności - w Trójmieście zrealizował „Świętą Joannę szlachtuzów” Bertolta Brechta w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni (2008) oraz szereg przedstawień w Teatrze Wybrzeże: „G®upę Laokoona” Tadeusza Różewicza (2007), „Onych” Stanisława Ignacego Witkiewicza (2008), „Pana Tadeusza” wg Adama Mickiewicza (2011), „Kreację” Ireneusza Iredyńskiego (2016), „Niezwyciężonego” Torbena Bettsa (2019) oraz „Żabusię” Gabrieli Zapolskiej (2020). Jest kilkukrotnym zdobywcą Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego - za reżyserię „G®upy Laokoona”, „Onych” i „Świętej Joanny szlachtuzów”, oraz za „Kreację”, która otrzymała także Honorową Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla spektaklu roku. W ramach PC Dramy przygotował w 2017 roku czytanie „Trójkąta” Jensa Roselta.

Tekst sztuki przetłumaczyła Karolina Bikont. Występują: Katarzyna Dąbrowska i Robert Ninkiewicz.

Początek o godzinie 19:00. Czytanie będzie transmitowane na żywo online, bezpłatnie, ze sceny Sali Suwnicowej Klubu Żak, na Facebooku PC Dramy oraz Klubu Żak. Materiał po zakończeniu transmisji będzie dostępny tylko przez godzinę.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę