Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Paweł Adamowicz w finale nagrody World Mayor 2016!

Prezydent Gdańska znalazł się w prestiżowym towarzystwie najlepszych prezydentów miast świata. Jest na tzw. shortlist, czyli w ścisłym finale. Wyniki już w styczniu 2017.

Paweł Adamowicz w finale nagrody World Mayor 2016!
A
A
data publikacji: 25 października 2016 r.

Prezydent Gdańska jest nominowany do World Mayor Award m.in. za stworzenie w Gdańsku Rady Imigrantów przy prezydencie
Prezydent Gdańska jest nominowany do World Mayor Award m.in. za stworzenie w Gdańsku Rady Imigrantów przy prezydencie
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Przypomnijmy, że World Mayor to nagroda przyznawana co dwa lata przez mały, niezależny międzynarodowy think tank City Mayors Foundation. Organizacja na co dzień zajmuje się polityką miejską.

Ostatnim zwycięzcą, z 2014 roku, był burmistrz kanadyjskiego Calgary. W tym roku do nagrody nominowano 33 prezydentów miast z całego świata. Spośród tej grupy wyłoniono teraz finałową piętnastkę, z angielskiego the shortlist.

Jest na niej dwóch burmistrzów z Ameryki Północnej (z USA i Kanady) i dwóch prezydentów miast z Bliskiego Wschodu (Turcja, Syria). Najwięcej do tytułu jest kandydatów z Europy, z postępową, ultranowoczesną, choć dla wielu zbyt radykalną burmistrz Barcelony Adą Colau na czele. Colau jest przedstawicielką lewicowego ruchu mieszkańców Barcelona en Comú. 

Colau jest na liście dlatego, że nagroda ma w tym roku trafić do prezydenta bądź pani prezydent miasta najbardziej zaangażowanego w aktywną pomoc uchodźcom. Barcelona jest jednym z takich miast. Inne to oczywiście włoska Lampedusa czy greckie Ateny. Na liście są także panie burmistrz i prezydenci miast niemieckich, holenderskich czy belgijskich, które to miasta aktywnie pomagają uchodźcom z Bliskiego Wschodu.

Paweł (Pavel) Adamowicz i gdańska Czeczenka Kheidi Alieva
Paweł (Pavel) Adamowicz i gdańska Czeczenka Kheidi Alieva
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 
Co prawda Gdańsk nie pomaga uchodźcom z Syrii, Iraku czy Libii, bo rząd PiS zdecydował, że Polska nie przyjmie ani jednego człowieka - kobiety czy dziecka - szukającego schronienia przed okrutną wojną, ale Paweł Adamowicz i tak prowadzi politykę miasta otwartego, solidanego, które daje sygnał, że migranci ekonomiczni, choćby z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, są tu mile widziani. Miasto Gdańsk wprowadza Model Integracji Imigrantów mający na celu pomoc przybyszom szukającym w Gdańsku pracy i lepszego życia. Stąd obecność prezydenta Gdańska na tej prestiżowej liście.

Wybaczmy, że organizatorzy konkursu piszą o Adamowiczu Pavel, przez v, bo nie jest to aż tak istotne. Ważniejsze, że można oddać na niego głos, pisząc w mailu, dlaczego powinien dostać nagrodę World Mayor Award. Maile można wysyłać na adres: gdansk@worldmayor.com

Powodzenia Pavle!