PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Pasterka u Dominikanów. Posłuchaj kolęd w wykonaniu Chóru św. Mikołaja na próbie generalnej
Pasterka u Dominikanów. Posłuchaj kolęd w wykonaniu Chóru św. Mikołaja na próbie generalnej
Jak co roku, 24 grudnia o północy, ojcowie Dominikanie zapraszają do Bazyliki św. Mikołaja (Gdańsk, ul. Świętojańska 72) na mszę pasterkową. Podczas uroczystości zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy, które wykona chór św. Mikołaja. Nasza kamera zarejestrowała wykonanie dwóch utworów podczas próby generalnej.

www.gdansk.pl

Warto udać się do Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku, aby jedną z najważniejszych dla katolików uroczystości liturgicznych w roku spędzić w podniosłym nastroju, w gronie innych wiernych, i w pięknej oprawie muzycznej. W niedzielę, 24 grudnia, jak co roku o północy rozpocznie się uroczysta msza, podczas której wystąpi 40-osobowy Chór Świętego Mikołaja.

- Tradycyjnie na rozpoczęcie zaśpiewamy „Wśród nocnej ciszy”, ze względu na to, że tekst tej kolędy w symboliczny sposób przeprowadza nas z Adwentu w okres Bożego Narodzenia, z ciemności i ciszy oczekiwania w Światło płynące z Betlejem - mówi Łukasz Zdancewicz, który drugi rok z rzędu kieruje chórem. 


WŚRÓD NOCNEJ CISZY


Można powiedzieć, że to św. Mikołaja chór na wyjątkowe okazje, stworzony do „specjalnych projektów” - spotyka się bowiem tylko dwa razy do roku: na pasterkę i triduum paschalne. Tworzą go osoby związane m.in. z duszpasterstwem dominikanów i duszpasterstwem akademickim. W tym roku pasterka Dominikanów będzie miała szczególnie uroczysty charakter, ponieważ chórzystom towarzyszyć będą instrumentaliści - usłyszmy m.in. fagot, flet i obój.

W repertuarze znajdą się w dużej mierze tradycyjne kolędy. Oprócz „Wśród nocnej ciszy” zabrzmią na przykład „Dzisiaj w Betlejem” i „Anioł pasterzom mówił”, a więc utwory, które gdańszczanie znają i śpiewają w swoich domach. Ale nie zabraknie też takich kolęd, bożonarodzeniowych utworów i pastorałek ludowych dziś już mniej znanych - za to kiedyś bardzo popularnych.

- Na koniec zaśpiewamy „Bóg się rodzi” - jedną z najbardziej popularnych kolęd, bardzo ekspresyjnych, podniosłych. Często śpiewa się ją na zakończenie Pasterki, nie inaczej będzie u nas - dodaje Zdancewicz i zaprasza serdecznie wiernych do włączania się do wspólnego śpiewania kolęd. - O to chodzi w tej uroczystości. Radosny śpiew w powinien wyraża jedność wszystkich zgromadzonych w kościele.


Zobacz też:

Ponad 350. potrzebujących zebrało się przy wspólnym stole na Wigilii u DominikanówAgata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze