PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Pasowanie na ucznia. Zamiast szkolnych sal zabytkowe wnętrza Muzeum Gdańska
Pasowanie na ucznia. Zamiast szkolnych sal zabytkowe wnętrza Muzeum Gdańska
Wielka Sala Wety w Ratuszu Głównego Miasta może stać się miejscem uroczystego wydarzenia w życiu  każdego pierwszaka - pasowania na ucznia. Muzeum Gdańska zaprasza pomorskie pierwszaki do siebie.  

pasowanie1
Pasowania na ucznia już kilka razy odbyły się w Ratuszu Głównego Miasta. Decydowały się na to szkoły, które od lat współpracowały z muzeum
Mat. prasowe Muzeum Gdańska

- Pasowanie to stara tradycja uroczystego podniesienia giermka do stanu rycerskiego - mówi Monika Kryger, kierownik Działu Edukacji Muzeum Gdańska. - W szkołach pasowanie pierwszaków na ucznia odbywa się zwykle w salach gimnastycznych, w aulach. My proponujemy, aby ta uroczystość odbyła się w zabytkowych i pięknych wnętrzach Ratusza Głównego Miasta i dzięki temu była wyjątkowym dniem, który zostanie zapamiętany przez pierwszaków. Nasze pasowania będą osadzone w dawnym ceremoniale połączonym z uroczystą oprawą.  

Pasowania na ucznia już kilka razy odbyły się w Ratuszu Głównego Miasta, zdecydowały się na to szkoły, które od lat współpracowały z muzeum. Okazało się, że z takiej formy uroczystości zadowoleni są uczniowie, nauczyciele i rodzice. Dlatego muzeum postanowiło rozszerzyć ofertę i taką możliwość - pasowania na ucznia w wyjątkowej oprawie - udostępnić wszystkim zainteresowanym.

pasowaniedwa
Muzeum postanowiło rozszerzyć ofertę i możliwość pasowania na ucznia w wyjątkowej oprawie udostępnić wszystkim zainteresowanym
Mat. prasowe Muzeum Gdańska

- Pasowanie to dobra okazja, aby pokazać najmłodszym pomorzanom i gdańszczanom, że to co dawne, nie musi być tylko wspominane w podręcznikach szkolnych, ale trwa do dziś - dodała Monika Kryger. - Przypomnimy przy okazji, co to jest pasowanie na ucznia, skąd wziął się ten zwyczaj, opowiemy, w jakim miejscu odbywa się uroczystość. Przy okazji tego wyjątkowego dnia uczniowie usłyszą więc też trochę o ratuszu. Liczymy że dzięki temu, nie będzie kojarzył im się z muzeum, a z miejscem, w którym przeżyli tak ważny moment życiowy. 

Oferta pasowania obejmuje półgodzinne wprowadzenie przez animatora oraz pół godziny do własnego zagospodarowania przez szkołę w ramach uroczystości. Koszt 10 złotych od ucznia. Grono nauczycielskie i rodzice uczestniczą w wydarzeniu nieodpłatnie.

Zgłoszenia oraz zapytania należy przesyłać telefonicznie do Działu Edukacji Muzeum Gdańska (+48 789 449 685).

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl