PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Pasja lekiem na uzależnienie. Spotkanie z Jerzym Górskim i projekcja filmu. KONKURS dla Czytelników

Pasja lekiem na uzależnienie. Spotkanie z Jerzym Górskim i projekcja filmu. KONKURS dla Czytelników
Przez 14 lat był uzależniony od narkotyków. Brał wszystko. Dziś, jak sam mówi, „ćpa życie”. Kocha to, co robi. Jerzy Górski, ambasador projektu „Zażyj wolności". W dniach 26 i 27 listopada odbędzie się projekcja filmu „Najlepszy” i spotkanie z bohaterem. Dla naszych Czytelników mamy podwójne zaproszenia na to wydarzenie, wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie.
Jerzy Górski
Jerzy Górski
źródło: Fundacja IDEA – Innowacja dla Edukacji i Aktywności


Jerzy Górski stając na starcie zawodów Double Ironman w USA zostawił za sobą złe relacje i wiele lat walki z nałogiem. Gdy dotarł na metę - został mistrzem świata, ale także wygrał wolność. Historia jego życia udowadnia z jaką łatwością można stoczyć się na dno, ale z drugiej strony, że tylko my sami możemy podnieść się i nieustępliwie podążać za marzeniami. Wzruszająco opowiada o tym film „Najlepszy”, w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Specjalne darmowe pokazy dla młodzieży gdańskich liceów i ich rodziców odbędą się już 26 i 27 listopada 2018 roku, w ramach projektu „Zażyj wolności”, w sali NOT w Gdańsku.

26 listopada 2018, godzina 17.30 Sala NOT – spotkanie dla młodzieży i rodziców
27 listopada 2018, godzina 12.30 Sala NOT – spotkanie dla szkół, zorganizowanych klas


Gdy słabość staje się siłą


Eventy takie miały już miejsce podczas zeszłorocznego pilotażu programu. Na film i spotkanie zaproszono młodzież z rodzicami. Wszyscy wspólnie obejrzeli na ekranie historię Górskiego, który jako młody chłopak uzależnił się od narkotyków. Uratowała go terapia w ośrodku Monar, a dziś, jak sam mówi - „ćpa życie”. Prowadzi firmę. Organizuje imprezy sportowe. Został mistrzem i rekordzistą świata w podwójnym triathlonie. Biegał w ultramaratonach.

Ale jak podkreśla Górski, to właśnie, paradoksalnie, słabość może być źródłem naszej siły. Tak było w jego życiu. Odrodził się jak feniks z popiołów i osiągnął niemożliwe. - Film zrobił na mnie ogromne wrażenie - mówił po ubiegłorocznej projekcji Rafał Obłuski, który do kina przyszedł z 15-letnią córką Sonią. - Historia niesamowita o człowieku, który stał na krawędzi życia i osiągnął sportowy sukces. Podziwiam go za siłę ducha, wytrwałość, odporność i asertywność na środowisko, a także wytrwałe dążenie do celów.


Wywiad Jerzego Górskiego dla gdansk.pl:
Film „Najlepszy” i spotkanie z Górskim

W trakcie tegorocznej edycji programu „Zażyj wolności” oprócz spotkań w szkołach z uczniami, rodzicami i nauczycielami, dyżurów w Mobilnym Punkcie Uzależnień i innych elementów projektu, zaplanowano dwie projekcje filmu „Najlepszy” i spotkanie z Górskim.

- Pierwsze popołudniowe odbędzie się 26 listopada o godz. 17.30 w sali NOT w Gdańsku, na które zapraszamy młodzież z rodzicami i drugie dedykowane szkołom, 27 listopada o godz. 12.30 – mówi Joanna Włodarska z Fundacji IDEA.

Jak wziąć udział w darmowej projekcji i spotkaniu z Górskim? Dystrybucja biletów odbywa się poprzez formularz kontaktowy na stronie www.zazyjwolnosci.pl. Trzeba go wypełnić i poczekać na potwierdzenie udziału. Wszystkie informacje znajdują się w Aktualnościach.

Plakat


Projekt „Zażyj wolności” dotyczy profilaktyki uzależnień, cyberprzemocy, porusza także kwestie braku komunikacji, relacji i manipulacji. Realizowany jest we współpracy z Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień. W szkołach odbywają się m.in. zajęcia – warsztaty z psychologami. W sumie cztery godziny, podzielone na dwa spotkania. Pierwsze dwie lekcje przeznaczone są na ogólną rozmowę na temat relacji, niebezpieczeństw m.in. uzależnienia od narkotyków, alkoholu. Po tym bloku uczniowie wybierają temat, na jaki chcieliby kontynuować rozmowę.

 W każdej klasie temat jest inny - mówi Joanna Włodarska, psycholog z Fundacji IDEA. - W jednej rozmawiamy o nadużywaniu alkoholu, w drugiej o próbach samobójczych. Widać, że młodzież boryka się z różnymi problemami i często nie mają z kim o tym porozmawiać.

Uczniowie, przygotujcie kampanię społeczną 

W ramach projektu „Zażyj wolności” ogłoszono w październiku konkurs dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Ich zadaniem jest przygotowanie kampanii społecznej o charakterze informacyjnym, skierowanej do dorosłych pod roboczym hasłem: JAK TY NIC NIE ROZUMIESZ!

Więcej informacji o konkursie oraz regulamin znajduje się na stronie www.zazyjwolnosci.pl w zakładce: młodzież lub nauczyciele, w kategorii – Konkurs lub pod linkiem.


KONKURS DLA CZYTELNIKÓW

Dla naszych Czytelników mamy podwójne bilety na film "Najlepszy" i spotkanie z Jerzym Górskim w poniedziałek, 26 listopada 2018 roku, o godz. 17.30 w sali kinowej NOT przy ul. Rajskiej 8a w Gdańsku. Trzeba odpowiedzieć poprawnie na jedno pytanie.

PYTANIE:

W jakiej dyscyplinie sportu mistrzem świata został Jerzy Górski?

Odpowiedzi z podaniem własnego imienia i nazwiska należy przesyłać do czwartku, 22 listopada 2018 roku, do godz. 15.00 na adres e-mail: konkurs@gdansk.pl. Zwycięzców o miejscu odebrania biletów poinformujemy drogą elektroniczną. W temacie/tytule maila prosimy wpisać: "NAJLEPSZY". 


REGULAMIN KONKURSU

 1. Organizatorem konkursu "Wygraj bilety na film Najlepszy i spotkanie z Jerzym Górskim" jest Gdańskie Centrum Multimedialne Spółka z o.o. ul. Andruszkiewicza 5, 80-601 Gdańsk (wydawca portalu www.gdansk.pl) oraz Urząd Miejski w Gdańsku.
 2. Konkurs rozpoczyna się z chwilą ogłoszenia na stronie www.gdansk.pl i trwa do czasu rozstrzygnięcia.
 3. Data trwania konkursu jest ustalana niezależnie dla każdego konkursu i jest podana przy opisie konkursu. Przy czym dzień zakończenia konkursu jest dniem podania zwycięzcy konkursu.
 4. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne. Do konkursu można przystąpić w każdym momencie jego trwania.
 5. Udział w konkursie polega na przesłaniu poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe na adres konkurs@gdansk.pl z wpisanym tematem maila: "NAJLEPSZY".
 6. Zwycięzcą konkursu zostaje osoba, której e-mail trafi na adres elektroniczny organizatora w jak najszybszym czasie.
 7. Nagrodą w konkursie jest jeden podwójny bilet na film "Najlepszy" i spotkanie z Jerzym Górskim w poniedziałek, 26 listopada 2018 roku.
 8. Ogłoszenie wyników następuje po rozstrzygnięciu konkursu.
 9. Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na wskazany adres e-mail lub numer telefonu.
 10. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać na adres organizatora konkurs@gdansk.pl potwierdzenie otrzymania informacji o przyznanej nagrodzie.
 11. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą lub stwierdzenia nieprawidłowości podczas weryfikacji, zwycięzcą ogłoszona zostanie osoba, która zajęła kolejne miejsce w konkursie.
 12. Udział w konkursie jest równoznaczny z zapoznaniem się z regulaminem konkursu i akceptacją jego treści, a także wyrażeniem zgody przez osoby uczestniczące na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych niezbędnych do realizacji konkursu, w tym wysłanych w mailu do redakcji.
oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl